Φροντίδα Πτήση πουλιού μέσα στο σπίτι

alteregoi5

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2022
Μηνύματα
38
Πόλη
Ηράκλειο
Παιδιά καλησπέρα.
Έχω διαβάσει 2 σχετικά άρθρα εδώ στο φορουμ για το τι πρέπει να προσέχουμε μέσα στο σπίτι για να μπορεί να πετάξει το πουλί (κλειστές κουρτίνες κλπ), κι άλλο ένα σχετικά με το κόψιμο των φτερών πτήσης.
Πως θα μπορέσει το πουλάκι να πετάει μέσα στο σπίτι χωρίς να κουτουλάει όμως, πχ σε τοίχο ή στο ταβάνι ή κάποιο έπιπλο; Θέλω να το αφήνω κι έξω από το κλουβί αλλά φοβάμαι μη χτυπήσει, αλλά δεν είμαι και υπέρ του κοψίματος των φτερών.

*Μιλάω για Cockatiel συγκεκριμένα.
 
Πως θα μπορέσει το πουλάκι να πετάει μέσα στο σπίτι χωρίς να κουτουλάει
Όταν προσαρμοστεί στο καινούργιο του περιβάλλον και οριοθετήσει τον χώρο του σπιτιού θα καταλάβει μόνο του πώς θα πρέπει να κινείται.
Άλλωστε το πουλάκι είναι ήμερο οπότε δεν νομίζω ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο.
 
Είναι αναπόφευκτο να υπάρξουν κάποιες μικρές συγκρούσεις στην αρχή, χωρίς να σημαίνει ότι θα πάθει κάτι. Σημασια έχει ο χώρος να είναι ασφαλής, τζάμια, τζαμαρίες και καθρέπτες καλυμμένα, αν μην έχει πρόσβαση σε καλώδια, θερμαντικά σώμαρα, μπάνιο, κουζίνα και ευθραυστα αντικειμενα που μπορεί να ρίξει και να χτυπήσει. Επίσης τους αρέσει να δοκιμάζουν πράγματα με το στόμα, άρα λοιπόν ό,τι έχει μικρά κομμάτια ή μοιαζει βρώσιμο, όπως κεριά, πρέπει να εξαφανιστει.

Επίσης, καλό θα ήταν να πάρετε κάποιο σταντ ή πάρκο για μεσαίους παπαγάλους, ώστε να εχει κάπου να πάει και κάτι να κάνει εκτός κλουβιού. Έχω ενα πάρκο για μεσαίους παπαγάλους, παρόλο που έχω μπάτζι ( τα μασάνε όλα ελπίζω ότι αυτό θα κρατήσει περισσότερο), και έχει μεγάλη επιτυχία. Επίσης έχουμε μέλη που φτιάχνουν πραγματα κατά παραγγελία, βασει των αναγκων του παπαγάλου και του δωματίου.
 
@Nausicaa Το έχω σε έναν χώρο που παλιά ήταν πέργκολα αλλά έχει κλειστεί με τζαμαρία, όλος δικός του. Δεν έχει μικροπράγματα και το μόνο καλώδιο είναι αυτό του ρούτερ. Τα τζάμια έχουν στόρια και τα έχω κατεβασμένα μέχρι κάτω, πέρα από το πάνω-πάνω τζάμι που είναι οριζόντιο και δεν είναι καλυμμένο, για το συγκεκριμένο δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Παρ'όλα αυτά, το πουλάκι κουτουλάει κυρίως στους τοίχους του σπιτιού και στην οροφή, όταν πετάει (όχι δυνατά νομίζω, και δεν δείχνει να σοκάρεται κιόλας από τη σύγκρουση. Παρ'όλα αυτά με ανησυχεί).

Στον συγκεκριμένο χώρο δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να σπάσει ή να καταπιεί, επίσης είναι ανοιχτός, μεγάλος και φωτεινός. Την 1η μέρα το είχα στο υπνοδωμάτιο που δεν είναι τόσο φωτεινό, και παρατήρησα ότι νύσταζε και κοιμόταν. Ενώ σε αυτό το δωμάτιο είναι πιο ζωηρό το πουλί. Όλοι οι υπόλοιποι χώροι που είναι τυχών επικίνδυνοι, είναι κλειστοί. Κλείνω τις πόρτες (μπάνιου, δωματίου που υπάρχει σόμπα κλπ).

Το βράδυ το βάζω στο υπνοδωμάτιο και το σκεπάζω με ένα σεντόνι, που είναι και πιο ζεστός ο χώρος.

Το σκεπάζω στις 9 το βράδυ και το ξεσκεπάζω στις 8-9 το πρωί, και το ξαναπάω στο μεγάλο δωμάτιο. Βασικά, μια φορά το έχω κάνει, διότι σήμερα είναι η 2η μέρα.
 
το μόνο καλώδιο είναι αυτό του ρούτερ
Αν μπορείτε να το κρύψετε κάπου, π΄σιω από κάτι, καλό θα ήταν. Τα κοκατίλ βόσκουν συχνά, με αποτέλεσμα να περνούν κάποιο διάστημα στο πάτωμα και αν το δει θα το περάσει για παιχνίδι.

Την 1η μέρα το είχα στο υπνοδωμάτιο που δεν είναι τόσο φωτεινό, και παρατήρησα ότι νύσταζε και κοιμόταν. Ενώ σε αυτό το δωμάτιο είναι πιο ζωηρό το πουλί.
Τα πτηνά είναι πάρα πολύ ευαίσθητα στο φως, ακόμα και στο ίδιο δωμάτιο σε διαφορετικά σημεία αλλάζουν διάθεση βάσει της ακτινοβολίας. Σήμερα που ήταν μουντά στην Αττική είχα τρία δυστυχσμένα, μισοκοιμισμένα κοτοπουλάκια. Μόλις βγήκε λίγος ήλιος τα έπιασε πολυλογία, βγηκαν από τα κλουβιά και άρχισαν τα παιχνίδια. 15' αργότερα σκοτείνιασε και ο ουρανός και μαζί και η διάθεσή τους. Το αστείο είναι ότι αντιλαμβάνονται ότι έχουμε μια επίδραση στον φωτισμό, λόγω λαμπών, και θυμώνουν μαζί μας τέτοιες μέρες!
Το σκεπάζω στις 9 το βράδυ και το ξεσκεπάζω στις 8-9 το πρωί, και το ξαναπάω στο μεγάλο δωμάτιο. Βασικά, μια φορά το έχω κάνει, διότι σήμερα είναι η 2η μέρα.
Δεν μοιάζει παράλογο. Θα βρείτε τι βολεύει και εσάς και το παπαγαλάκι. Ίσως όταν μεγαλώσει περισσότερο να χρειάζεται περισσότερο ύπνο για ορμονικούς λόγους, αλλά θα δείτε πώς θα πάει. 12 ώρες ύπνου είναι μια καλή αρχή.
 
Αν μπορείτε να το κρύψετε κάπου, π΄σιω από κάτι, καλό θα ήταν. Τα κοκατίλ βόσκουν συχνά, με αποτέλεσμα να περνούν κάποιο διάστημα στο πάτωμα και αν το δει θα το περάσει για παιχνίδι.
Το 95% είναι καλυμμένο με κανάλι καλωδίων.
Τα πτηνά είναι πάρα πολύ ευαίσθητα στο φως, ακόμα και στο ίδιο δωμάτιο σε διαφορετικά σημεία αλλάζουν διάθεση βάσει της ακτινοβολίας. Σήμερα που ήταν μουντά στην Αττική είχα τρία δυστυχσμένα, μισοκοιμισμένα κοτοπουλάκια. Μόλις βγήκε λίγος ήλιος τα έπιασε πολυλογία, βγηκαν από τα κλουβιά και άρχισαν τα παιχνίδια. 15' αργότερα σκοτείνιασε και ο ουρανός και μαζί και η διάθεσή τους. Το αστείο είναι ότι αντιλαμβάνονται ότι έχουμε μια επίδραση στον φωτισμό, λόγω λαμπών, και θυμώνουν μαζί μας τέτοιες μέρες!
Το πρόσεξα κι εγώ αυτό. Το μεσημέρι μέχρι νωρίς το απόγευμα που είχε λιακάδα ήταν κεφάτο κι έπαιζε. Κατά τις 6 που έπεσε συννεφιά, ησύχασε.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως!
 
Το 95% είναι καλυμμένο με κανάλι καλωδίων.
Aπό τι υλικό? Πλαστικό μπορεί να το κάνει χαρτοπόλεμο σε λεπτά.

Κατά τις 6 που έπεσε συννεφιά, ησύχασε.
Λογικό, άλλωστε αρχίσει και είναι αργά στις 6, πέφτει η ενέργεια όσο πλησιαζει το βράδυ. Ειδικά αν είχε έντονη μερα, σωματικώς ή και ψυχικώς είναι ώρα για ξεκουραση.
 
Back
Top