Ασθένειες Πτερόρροια ή και κάτι άλλο;

sophia pj.

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2007
Μηνύματα
968
Πόλη
Πειραιάς
Ξεκινησε σαν πτερορροια.. Και εξελισσεται ακριβως καπως ετσι..Ωστοσο ομως στην περιοχη του κεφαλιου το φτερωμα εχει πεσει και δεν φαινονται νεοι θυλακες φτερων(κατι που για το υπολοιπο σωμα ισχυει). Θα ηθελα την γνωμη σας.
 

Συνημμένα

  • iooi 003.webp
    iooi 003.webp
    136,7 KB · Προβολές: 141
  • iooi 002.webp
    iooi 002.webp
    141,5 KB · Προβολές: 144
Διακρίνεται κάποιο γρομπαλάκι στη δεύτερη φώτο ή κάνω λάθος;
 
Οχι δεν εχει γρομπαλακι.. Δυσκολα καθοταν ακινητος... Τσιμπουσε μετα μανιας... Και ετσι και η φωτο βγηκε καπως!
 
Οχι καμια... Ουτε οιδημα.. Ουτε τιποτα, δεν ξυνετε, απλα ειναι γκουσγκος!
 
Εφόσον δεν έχει κάτι απο τα παραπάνω που προαναφέραμε το πιό πιθανών είναι οι απότομες αλλάγες που κάνει ο καιρός.
 
σοφια εχω το ιδιο προβλημα στις δικες μου... Κ το χω γραψει κ σε παλιοτερο ποστ! Εχω κανει τα παντα αλλα ακομη καμια βελτιωση!
 
μηπως απο κανα σοκ δηλ να τρομαξαν απο κατι και δεν τοχετε παρει ειδηση;
η διατροφή ειναι οκ?
 
τα δικα μου νασο ειναι πιστευω οκ απο διατροφη, αυτο που υποψιαζομαι ειναι το φως! Τα εχω μεσα αλλα με αυτον τον καιρο... Που να τα βγαλω απο τους 20 βαθμους στους 10?
να τα κιολας! https://community.petbirds.gr/threads/Καρδερινακια-8-μηνων.2050/

εχω απελπιστει με αυτα τα πουλια!
 
Αποψη μου:Χορηγησε αμεσα βιταμινες κατα της πτερροροιας βελτιωσε την διατροφη μην στρεσσαρεις το πτηνο αν αυτο στρεσσαρεται ευκολα, και αν δεν δεις βελτιωση εξετασε την περιπτωση πιθανης εξωπαρασιτωσης
 
Δυσκολα τα πραγματα εαν αποκλεισουμε τα πιο πιθανα αιτια κακη διατροφη χωρος στεγασης εντονο στεσαρισμα θερμοκρασια εγω θα ελεγα ορμονικη διαταραχη η δερματικη μυκητιαση και στης 2 περιπτωσης υπαρχει θεραπεια εαν σε ενδιαφερει μπορω να στη αναφερω
 
  • Like
Αντιδράσεις: epo
αν δεν σου κλανει κοπο γραφτο,το ποστ θα μεινει για παντα εδω και θα το βλεπουν πολλοι που το χρειαζονται φιλε αποστολη
 
Ψειρες δεν υπαρχουν.. Βιταμινες εχω χορηγησει ηδη... Και η διατροφη της περιλαμβανει... Μειγμα σπορων της ορνιταλια για αγρια...Egg food for wild birds και... Wild bird food της Beaphar.. Επισης μπροκολο και σπανακι... Το πουλι ειναι μεγαλο σε ηλικια... Και ειναι ημερο. Στο ιδιο χωρο και με τις ιδιες συνθηκες ειναι αλλες 6 σαν και του λογου της. Σχεδον ολες οι υπολοιπες ολοκληρωσαν την πτερορροια κανονικα.. Αν και σε λαθος χρονο (φταιει το οτι ειναι σε εσωτερικο χωρο).
 
Aναφερω τους τροπους θεραπειας οπως αναφεροντε στο βιβλιο του Ιρδανιδη
1. Ορμονικες διαταραχες σε αρσενικα πτηνα
χορηγουμε τεστοστερονη απο το στομα ως εξης 10mg δραστικης ουσιας διαλυονται σε 3ml νερο και απο το διαλυμα αυτο διδονται κατευθειαν στο στο στομα 5 σταγονες μια φορα την εβδομαδα και για 6 μηνες
2. Δερματικη μυκητιαση
θεραπευτικα χορηγουνται αντιμυκητιακα φαρμακα τοπικα και απο το στομα griseofulvin 125mg η amphotericin 1mg/kg
Τα συγκεκριμενα αντιμυκητιακα θα τα βρουμε σε φαρμακειο οπως και την τεστοστερονη
 
  • Like
Αντιδράσεις: epo
Back
Top