Ασθένειες Πτερόρροια σε μεγάλο βαθμό

έχει χάσει πούπουλα από τον λαιμό,
Αν παιδιά έχει απλά αραιώσει το φτέρωμα στο λαιμό του είναι άλλο... και άλλο είναι να απουσιάζει για πολύ καιρό εντελώς.
Εγώ περιμένω κοντινή φωτογραφία από την περιοχή που μιλάμε για να έχω εικόνα.
 
Τώρα θα βγάλω φωτό αμέσως. Πολύ καιρό δεν απουσιάζει καμμιά 15 μέρες είναι.
 
1.webp

Μετά από ψεκασμό με το Effipro που μου είπε η κτηνίατρος να βάλω και πάνω τους ξεκίνησε το καναρίνι να γίνεται έτσι.

2.webp

3.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τελικά πολύ κακό για το τίποτε.
Περνάει πτερόρροια... και αυτό το άδειασμα συγκυριακά είναι εντελώς αποδεκτό και φυσιολογικό.
Αφήνεις ήρεμο το καναρίνι να περάσει τη δύσκολη αυτή φάση φάση.
Αν θέλεις βάλε μια δυο φορές την εβδομάδα μερικούς extra σπόρους όπως κία περίλλα κλπ και μια φορά τη βδομάδα το 1/4 ενός καλά βρασμένου αυγού και το αφήνεις για λίγες ώρες στο κλουβί. Το πετάς πριν χαλάσει από τη ζέστη.
Κάθε μέρα νωρίς το πρωί μπανιέρα με νεράκι... Δεκαπέντε λεπτά αργότερα τη βγάζεις είτε έχει κάνει μπάνιο είτε όχι.
 
Με τη θολή εικόνα που έχουμε ακόμη και το κενό στο ράμφος μπορώ να το θεωρήσω κι αυτό ένδειξη της πτερόρροιας.
Για να καλύψουμε όμως κάθε ενδεχόμενο και να αποφύγουμε πολλές μορφές παρασίτων καλό είναι να βάλεις μια σταγόνα pulmosan κάθε επτά μέρες για τρεις συνεχόμενες φορές, κάτω από τη μια φτερούγα (μασχάλη) για να πέσει το φάρμακο σε γυμνή από φτερά περιοχή.
 
Για να καλύψουμε όμως κάθε ενδεχόμενο και να αποφύγουμε πολλές μορφές παρασίτων καλό είναι να βάλεις μια σταγόνα pulmosan
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απαντησή σας και άλλες φορές έχουν περάσει πτερόρροια αλλά όχι και έτσι. Θα πάω να πάρω και το pulmosan καλού κακού. Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα.

Όπως επίσης ευχαριστώ πάρα πολύ και την Βάσια γιατί με βοήθησε και μου μίκρυνε τις φωτό γιατί εγώ δεν ήξερα. Ευχαριστώ πολύ για ολα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Για να καλύψουμε όμως κάθε ενδεχόμενο και να αποφύγουμε πολλές μορφές παρασίτων καλό είναι να βάλεις μια σταγόνα pulmosan
Γιάννη, πιστεύεις ότι σε αυτή ή σε άλλη περίπτωση για την πτώση των πούπουλων μπορεί να ευθύνονται και ακάρεα; Αν ναι, θα μπορούσαν να ενοχοποιηθούν και τα ακάρεα της τραχείας;
Μετά από ψεκασμό με το Effipro που μου είπε η κτηνίατρος να βάλω και πάνω τους ξεκίνησε το καναρίνι να γίνεται έτσι.
Αυτό είναι ιδέα μου ρε παιδιά ή το έχουμε ακούσει ξανά στο φόρουμ;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν ναι, θα μπορούσαν να ενοχοποιηθούν και τα ακάρεα της τραχείας;
Ίσως...
Με τη λογική με ενοχλεί κάτι στο λαιμό μου και προσπαθώ τινάζοντας και τρίβοντας να το απομακρύνω.
Δερματικά ακάρεα όμως ίσως να έχουν συμμετοχή... ειδικά για την περίπτωση κοντά στο ράμφος του πουλιού... όπως συμβαίνει και στους μηρούς που όμως θα δούμε δυσκολότερα την αραίωση του φτερώματος εκεί.
Σε κάθε περίπτωση αν και πρόκειται για "δυνατό" φάρμακο πιστεύω πως θα βοηθήσει.

Αυτό είναι ιδέα μου ρε παιδιά ή το έχουμε ακούσει ξανά στο φόρουμ;
Είναι λογική αντίδραση...
Την ίδια αντίδραση έχουν και τα τετράποδα...
Τρίβονται παντού...
Προφανώς η ουσία προκαλεί προσωρινό κνησμό (φαγούρα) στην περιοχή εφαρμογής της.
 
Back
Top