Ασθένειες Πτηνίατρος στη Θεσσαλονίκη για ψαλιδισμα φτερων πτησης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lefterhs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Lefterhs

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2008
Μηνύματα
563
Πόλη
Νέα Επιβάτες
Γειά σας παιδιά! Ξέρει κάποιος-α πτηνίατρο στη Θεσσαλονίκη, που να ξέρει ΥΠΕΥΘΥΝΑ να ψαλιδίζει-κόβει φτερά παπαγάλων; Σε τρεις που ρώτησα εγώ, μου απάντησαν ότι δεν κόβουν εκ πεποιθήσεως φτερά (κι εγώ είμαι κατά, αλλά κάποιες συνθήκες το επιβάλουν καμμιά φορά). Την ίδια απάντηση πήρα και από το Πτηνιατρικό Τμήμα της Κτηνιατρικής Σχολή Θεσσαλονίκης...😕
 
λευτερη ρωτα κανενα περιστερα αυτη κανουν το λεγομενο (μακασομα) οταν θελουν ενα περιστερι να ζευγαρωνη αλλα να μην πεταει
 
Αν απευθυνθείς στον "ΟΛΛΑΝΔΟ" το μαγαζί που είναι στην Άθωνος -νομίζω-, θα σου γνωστοποιήσει κάποιον κτηνίατρο που ασχολείται με πτηνά. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν θα το κάνει αν του πεις για ποιο λόγο θες τον κτηνίατρο.
Εμένα μου είχε προτείνει έναν για ένα πρόβλημα του παπαγάλου μου. Έχει το ιατρείο του κάπου στον Εύοσμο. Ελπίζω να βρεις αυτό που ψάχνεις...
 
βρε λεφτερη..στο πτηνιατρικο της κτηνιατρικης τι ακριβως σου ειπαν;

Θόδωρε η ακριβής συζήτηση: "Υπάρχει κάποιο πρόβλημα και θα θέλαμε φέρουμε τον παπαγάλο μας για να ψαλιδίσουμε τα πτητικά φτερά του. Εσείς μπορείτε να το κάνετε;"
Απάντηση: " Μπορείτε να τον φέρετε αλλά δεν κόβουμε φτερά"... Όπως γράφω και πιο πάνω, είμαστε ΚΑΤΑ του κοψίματος των φτερών, αλλά υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που θα πρέπει να γίνει (και μιλάω μόνο για λίγο ψαλίδισμα στις άκρες).
 
για να καταλαβω λεφτερη.. Δεν τα κοβουν επειδη επιστημονικα
ειναι αντιθετοι με το κοψιμο..η επειδη δεν θελουν απλα;
ρωταω επειδη εχει γινει μεγαλη συζητηση εδω επι του θεματος
οποτε η αποψη του πανεπιστημιου εχει σημασια κατ εμε..
 
Θόδωρε το μόνο που μου είπαν είναι ότι δεν κόβουν, χωρίς καμμιά αιτιολόγηση.😕 Τουλάχιστον οι άλλοι γιατροί είπαν ότι δεν το κάνουν εκ πεποιθήσεως... Από το πανεπιστήμιο, μία ορθή-κοφτή απάντηση! Ούτε καν ρώτησαν γιατί πήραμε αυτή την απόφαση, ώστε να κρίνουν αν είναι σοβαρός ο λόγος που το ζητάμε. Εμείς άλλωστε είμαστε αυτοί που του μεγάλωσαν τα φτερά (όταν τον πήραμε ήταν κομμένα). Δεν έχουμε μεγάλη πείρα και όσα άτομα ρωτήσαμε που ξέρουν πολύ περισσότερα από μας (από το forum), αφού τους εξηγήσαμε τις λεπτομέρειες, μας είπαν ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να τα κόψουμε λίγο. Οι του πανεπιστημίου, δεν ρώτησαν τίποτα από το ιστορικό του πουλιού... Εννοείται ότι και όταν θα τον πήγαινα σ' αυτούς, θα έπαιρνα πρώτα τη γνώμη τους και μετά θα δεχόμουν να τα κόψουν! Δεν ξύπνησα ένα πρωϊ στραβά και είπα "θα κάνω αυτό"!☹
 
και εγώ είμαι αντίθετος, κλλά για να το ζητάς κάτι θα ξέρεις. μόμος θεωρείς ότι δεν μπορείσ να το κάνεις; Πάντος εμένα η billy δεν έμαθε ποτέ να πετά οπότε έχει όλα της τα φτερά και μόνο περπατάει. απλά για να γυμνάζει πιάνεται από τοτ χυλακι της όλη την ώρα και κάνει ότι πετάει, αλλά καλά πιασμενη από το ξυλάκι της. μια φορά που επιδίωξα να την κάνω να πετάξει, απλά προσγειώθηκε 1 μέτρο μπροστά μου
 
Back
Top