Αναπαραγωγή Πυρωμενη Καναρα+Πυρωμενος Καναρος=Ασπορα αυγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Themis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Themis

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2008
Μηνύματα
87
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Χερεται σε ολους.
Εχω το εξης προβλημα παιδες,
Στην κατοχη μου υπαρχει ενα ζευγαρι καναρινια, η Καναρα ειναι πυρωμενη(την εχω κοιταξει και εκτος απο αυτο οταν τα ξαναεβαλα μαζι μετα την πρωτη αποτυχημενη προσπαθεια κατ ευθειαν πηρε νημα και ξεκινησε την φωλια της) ο αρσενικος πυρωμενος και αυτος, φενεται απο την συμπεριφορα και το κελαιδημα του, δηλαδη οταν κελαιδαει τεντονεται φουσκωνει το λαρυγγι του και κυνηγαει την καναρα...
Απο το ζευγαρι αυτο εχω παρει ειδη 4 ασπορα αυγα...
Η διατροφη τους ειναι πλουσια, ο χορος που τα εχω εχει και ζεστη εχει και 12 ωρες ηλιο εχουν ομως... Τιποτα ακομη.
Σημερα αυτη η καναρα εκανε το 4 αυγο αλλα κατι μου λεει πως και αυτη η γεννα θα ειναι ολα απορα.
Το πιστευω αυτο γιατι βλεπω τον αρσενικο να την κυνηγαει κελαιδοντας ομως αυτη γυρναει προς το μερος του και κανει οπως οταν κανουν οι καρδερινες οταν μαλωνουν. Δεν καθεται δηλαδη. Δεν τους εχω δει ποτε να ζευγαρωνουν...
Τι πιστευετα πως φταιει; Πρεπει να κανω κατι εγω; Εχει τυχει και σε κανεναν αλλο;
 
εισαι ολη την μερα εκει να δεις αν ζευγαρωνουνε; Συνηθως γινετε το πρωι και τα απογευμα οχι ολες τις ωρες και στιγμες εγω δεν έχω δει να ζευγαρωσει το ζευγαρι μου και σημερα σπασανε τα αυγα και εχω τρια μικρα μην ανχωνεσε και υπομονη
 
Της πιο πολλες ωρες ειμαι σπιτι και οταν ακουω τον Καναρο να κελαιδαει χαρακτηριστικα πεταγομαι απο οτι κανω και παω και κρυφωκοιταω.
Μην με περασσεται και για τιποτα ειδωνοβλεψια απλα για να ξερω αν θα παρω πουλια κοιταω :D
 
Φίλε Θέμη κ εγώ από Πτολεμαίδα είμαι. Και εγώ έτσι νόμιζα με ένα ζευγάρι μου, δεν τα έβλεπα πότε να ζευγαρώνουν ούτε καν να κυνηγιούνται κ έλεγα ότι σίγουρα τα αυγά τους θα είναι άσπορα.Αλλά λάθος...5 στα 5 τελικά. Γκλοστεράκια. Οπότε μην αγχώνεσαι κ άσε τον χρόνο να δείξει. Κ το καλό είναι ότι πιο έμπειροι από μένα που τους ρωτούσα μου έλεγαν ότι όλα τα αυγά θα είναι βατεμένα! Κ όντως ήταν!
 
οταν κελαιδαη το αρσενικο δεν κανει την πραξη απλα αναζητα την καναρα. Αυτο γινετε σε ανυποπτη στιγμη. Εμενα περισυ τρελενε τον κοσμο. Γεννησε δυο φορες απο 4 πουλακια και ετυχε και τους ειδα μονο μια φορα να το κανουν. Και τα εβλεπα συνεχεια. Οποτε μην ανυσυχης θεμη
 
φιλε κι εγω αυτα νομιζα με το ζευγαρι μου. ημουν στη δουλεια τα πρωινα και οταν γυρνουσα εβλεπα τον αρσενικο να την κυνηγαει ενω αυτη δεν ηθελε και ειχε κανει ηδη 3 αυγα. ειχα διαβασει οτι αν συνεχισει ο αρσενικος να ενοχλει τη θυληκια ενω αυτη δεν ηθελε καλο ειναι να τον βγαζουμε απο το κλουβι ετσι και εκανα. ειχα ηδη μια αποτυχημενη αποπειρα αναπαραγωγης στο παρελθον απο ζευγαρι που ηταν πολυ πιο αγαπημενο χωρις τετοιες παρενοχλησεις.
τον εβγαλα λοιπον και αφησα τη θυληκια μονη και ησυχη να τα κλωσσαει. Περιμενα εκανε συνολο 5 αυγα μεσα σε 3 μερες και ειχα υπολογισει οτι αποτελεσματα θα φανουν το πολυ μεχρι τις 5 απριλιου. και δοξα τω θεω εχω 3 στα 5 πουλακια
μονο δυο ηταν τα ασπορα.
επομενως αυτος την ειχε κανει τη δουλεια του πρωι οταν εγω ημουν στη δουλεια και δεν το ειχα παρει πρεφα.
εκανα ωοσκοπηση κατα τη διαρκεια της εκολαψης και ειχα δει σιγουρα σε δυο οτι υπηρχε εμβρυο, αλλα στο σαιτ αυτο εμαθα κατι ΥΠΟΜΟΝΗ
συγκρατησα την χαρα μου και περιμενα μεχρι που τωρα απολαμβανω να βλεπω τη θυληκια καθε λιγο και λιγακι να σηκωνεται απο τη φωλια και να τα ταιζει.
και σενα ευχομαι να ειναι καπως ετσι. Περιμενε να περασουν 14 μερες για να εισαι και σιγουρος και εδω θα μαστε να μας πεις ποσα θα ειναι τα πουλακια τελικα
ευχομαι να σου πανε ολα καλα και ο θεος μαζι τους και μαζι σου
καλα γεννητουρια
 
  • Like
Αντιδράσεις: Themis
chit21 είπε:
περιμενε να περασουν 14 μερες για να εισαι και σιγουρος και εδω θα μαστε να μας πεις ποσα θα ειναι τα πουλακια τελικα
Κι εγώ αυτό θα σου έλεγα Θέμη. Περίμενε να δεις πώς θα πάει και αν είναι και αυτός ο κύκλος αποτυχημένος, τότε εξετάζουμε τους λόγους της αποτυχίας. Οπότε κράτα μας ενήμερους για το αποτέλεσμα.
 
Εγινε παιδια σας ευχαρηστω παρα πολυ για την προθυμια που δειχνεται ολοι για να βοηθησεται.
Και παλι ευχαριστω καλο σας βραδυ
 
Back
Top