Αναπαραγωγή Πως αναπαράγονται τα lovebirds;

abekie olaner

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2016
Μηνύματα
44
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας έχω ένα θηλυκό και ένα αρσενικό παπαγάλο lovebirds και θέλω να μάθω πως ξέρουμε πότε είναι έγκυος ή αναπαράγεται

942bd694cf19e4562ada776226ac660a2365c8383579205fd4f9fc29d36032a4.webplovebirds...webp
 
Να σου ζήσουν!
Είναι βέβαιο πως είναι ζευγάρι; Έχεις κάνει τεστ; Πως το γνωρίζεις;
Τα πουλιά δεν εγκυμονούν. Αν ζευγαρώσουν κάνουν αυγά που τα κλωσσούν.
Για να γίνει αυτό πρέπει να είναι υγιή, για να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν στις αυξημένες απαιτήσεις της αναπαραγωγής και οργανικά και από άποψη κούρασης.
Φρόντισε την σωστή τους διατροφή και τις σωστές συνθήκες εγκατάστασης, καθαριότητας και όλα θα έρθουν μόνα τους.
Θα δεις ζευγαρώματα κατ' αρχήν και τότε θα τοποθετήσεις την κατάλληλη φωλιά.
Για όλα όσα χρειάζεσαι θα ενημερωθεί από τον οδηγό φροντίδας παπαγάλων και ό,τι άλλο χρειάζεσαι ρωτάς. :)
 
Ευχαριστώ αλλά μέχρι στιγμής δεν τα πήρα τόσο πολλή για ζευγάρωμα όσο για παρέα και ένας φίλος μου μου είπε ότι αν τα έχω μακριά, άλλα να βλέπονται το ένα με το άλλο, θα αγαπηθούν πιο γρήγορα, απλά ήθελα να μάθω τα σημάδια.
 
δεν τα πήρα τόσο πολλή για ζευγάρωμα
Πολύ ωραία, ένας λόγος παραπάνω να διαβάσεις τον οδηγό που σου έδωσα. Αν ζευγαρώσουν θα το καταλάβεις, έχουν εκρηκτικό ταμπεραμέντο. Αλλά είναι και μικρά ακόμα ή όχι; Ξέρεις τις ηλικίες;
 
Ναι, ξέρω τι ηλικίες είναι και πριν γίνω μέλος είδα ότι κάνουν αυγά άνω των 2 χρόνων, έτσι δεν είναι;
Τα παπαγαλάκια μου το θηλυκό είναι κάπου στα 9 μηνών ή 1 χρόνον και το αρσενικό μαλών και αυτό κάπου εκεί, αν όχι την περνά για λίγους μήνες.
Απλά θέλω να ξέρω τα σημάδια για να ξέρω και τι να κάνω πριν γυνή ότι γυνή.
 
Έχεις πολύ καιρό μπροστά σου, φρόντισε την υγεία τους, διάβασε όσα σου έδωσα και όταν ζευγαρώσουν θα το καταλάβεις.
Δεν είναι το πρώτο θέμα μας τώρα αυτό. Είναι μακρινό.
 
Σωστά, ευχαριστώ.

Να, ρωτήσω και κάτι άλλο, μπορώ τώρα να τα βάλω μαζί φαίνεται να έχουν καλή σχέση.
Το ένα πάει κοντά στο άλλο όταν φέρνω τα κλουβιά κοντά.
 
Παλιότερα πριν πάρω την Εσμεράλντα ήταν μαζί, μετά την πήγα τον Φεβρουάριο στο pet-shop και θυμούνταν το ένα το άλλο άλλα ορμούσε λίγο ο Αρμάντο, μάλλον γιατί είχε ένα θηλυκό μέσα μα τώρα το ακριβός αντίθετο μόλις φέρνω κοντά τα κλουβιά έρχονται και τα δυο όσο πιο κοντά το ένα το άλλο μπορούν.
 
Δεν κατάλαβα καλά, ήταν μαζί στο pet shop αλλά τα αγόρασες σε διαφορετικούς χρόνους;
Τα φύλα πως τα γνωρίζεις; Έκανες τεστ;
Πόσο καιρό τα έχεις ξεχωριστά;
Δαχτυλίδι φορούν; Γιατί δεν φαίνεται.
 
Ναι ήταν μαζί στο pet-shop την Εσμεράλντα την πήρα στις 11 Δεκεμβρίου και τον Αρμάντο στις 1 Απριλίου, συναντήθηκαν κάπου τέλι Φεβρουαρίου.
Το φύλο το γνωρίζω πριν τα πάρω έκανα μια ερευνά και ανακάλυψα ότι το φύλο φαίνεται και από την λεκάνη, αν τα πόδια είναι έξω από το σώμα είναι θηλυκό αν είναι μέσα είναι αρσενικό αλλά στο περίπου, μα ήταν και το αφεντικό εκεί και μου το επιβεβαίωσε το τι φύλο είναι.
Μα για δαχτυλίδι, δεν έχουν, θα τα πάω κάποια μέρα στον κτηνίατρο για να τα κάνει μα εξέταση.
 
μα ήταν και το αφεντικό εκεί και μου το επιβεβαίωσε το τι φύλο είναι.
Καλά τώρα...
Αυτοί οι εμπειρικοί τρόποι έχουν μια βάση αλλά για άτομα που έχουν μεγάλη πείρα και όχι πάντα. Τέλος πάντων, εύχομαι να είναι ζευγάρι.
 
Καλό θα ήταν πριν τα βάλεις μαζί να κάνεις ένα τεστ DNA να δεις το φύλο τους. Δεν πρέπει να κάνει πάνω από 10 ευρώ νομίζω..

Είναι πανέμορφα! Να τα χαίρεσαι!
 
Back
Top