Αναπαραγωγή Πως βγάζουμε άσπρα Τιμπράντο;

Με καποιο ποσοστό να βγάλεις άσπρα, ζευγαρώνεις σκούρο χ σκούρο αλλά(απαραίτητα) με κάποια άσπρα φτεράκια και στα δύο πουλιά.
Η άλλη επιλογή είναι ασπρόμαυρο χ ασπρόμαυρο.
Και η τρίτη (και όχι προτιμητέα για την ράτσα) να ζευγαρώσεις άσπρο χ άσπρο. Οι εκτροφείς όμως τιμπράντος δεν την προτιμάνε την τρίτη λύση.
 
Για να πάρεις άσπρα πουλιά από Τιμπράντο, εκτός από τα κριτήρια φωνής για την επιλογή γεννητόρων, θα πρέπει να ακολουθήσεις τους κανόνες "χρώματος". Αν αν δεν κάνω λάθος, για να πάρεις λευκά θα πρέπει να ζευγαρωσεις ένα λευκό με ένα κίτρινο. Δεν θα βγουν όλα τα πουλιά άσπρα αλλά μόνο ένα ποσοστό από αυτά. Επίσης, το ζευγάρωμα Γκρι με Πράσινο δίνει πουλιά φορείς του άσπρου.

Γιώργο με πρόλαβες. :)
 
Timbrado - Spanish canary: Γενετική και Καναρίνια

γκρι Χ κιιτρινο
γκρι Χ γκρι

Το να βγάλεις ενα άσπρο τιμπραντο είναι σχετικά εύκολο αλλά πολυ δυσκολο να καταφέρεις
να ειναι στο ιδιο επίπεδο με τα ''πράσινα'' και ''πρασινοκιτρινα''
 
αλλά πολυ δυσκολο να καταφέρεις
να ειναι στο ιδιο επίπεδο με τα ''πράσινα'' και ''πρασινοκιτρινα''
Εννοείς στο ίδιο επίπεδο από πλευράς φωνής προφανώς Πάνο. :)
 
Αν προέρχεται από επιλεγμένα αίματα και με σωστή εκπαίδευση αργότερα τα σπάει! Αλλά είμαστε εκτός θέματος...
 
Συγνωμη φίλε Σταμάτη αλλά και για να μην μπερδέψουμε και των κόσμο που θέλει να ασχοληθεί
με τα τιμπραντο αυτό που λες δεν ισχύει μόνο αν έχεις άσπρα τιμπραντο του Miguel Angel Paniagua
και οταν λες τα σπάει τι εννοεις αναφέρεσαι σε ενα ηχητικο αποτέλεσμα που αρέσει σε εσένα η ενα αναγνωρισμενο
ηχητικο αποτέλεσμα που θα έχει κριθεί σε έναν διαγωνισμό απο κριτή;

Στα τιμπραντο δεν κοιτάμε χρώμα αλλά φωνή!
 
Φίλε Πάνο, Για να μην υπάρξει καμιά παρεξήγηση σε όλα τα πόστ που έχω αναφερθεί στα τιμπράδος αλλα και στα μελλοντικά μιλάω ΠΑΝΤΑ για φύσες διαγωνισμού και όχι μπαλκονιού, έχω κατεβάσει και εγώ πουλιά σε διαγωνισμό άρα κάτι λίγα τα ξέρω ... 😉
 
γκρι Χ κιιτρινο
γκρι Χ γκρι

Το να βγάλεις ενα άσπρο τιμπραντο είναι σχετικά εύκολο αλλά πολυ δυσκολο να καταφέρεις
να ειναι στο ιδιο επίπεδο με τα ''πράσινα'' και ''πρασινοκιτρινα''

Να ρωτησω κατι; Συγγνωμη αν βγω οφ τοπικ αλλα γιατι τα ασπρα να υπολειπονται σε φωνη απο τα πρασινα και τα πρασινοκιτρινα; Δεν το καταλαβα... ☹
 
Σταμάτη σκοπός μου δεν ήταν να δημιουργήσω ένταση, ξέρεις το απροσωπο του φόρουμ μπορει να δημιουργησει
παρεξηγήσεις ελπίζω να μην συνέβει και ανακαλώ ότι μπορει να φάνηκε υποτιμητικο!
Να ρωτησω κατι; Συγγνωμη αν βγω οφ τοπικ αλλα γιατι τα ασπρα να υπολειπονται σε φωνη απο τα πρασινα και τα πρασινοκιτρινα; Δεν το καταλαβα... ☹

είναι θέμα γραμμής αίματος τα τιμπραντο ακόμα οι Ισπανοί τα ζευγαρώνουν με άγριο καναρίνι για να έχουν ποιο
καλά πουλιά στο θέμα φωνής όσο ποιο ανοιχτοχρωμο τόσο ποιο εκφυλισμενο σε κοινο, που υπάρχει μέσα στο αίμα των
τιμπραντο...

Συγγνωμη απο το φορουμ αν ειμαι οφ τοπικ!
 
Δεν είστε εκτός θέματος, αν θέλει και κάτι άκόμη ο Νίκος, μπορεί να ρωτήσει.
 
Δεν γνωριζα οτι οσο πιο ασπρο τοσο πιο εκφυλισμενο! Γι αυτο μου λεγανε οτι τα παρδαλα και τα σκουρα κελαιδανε πιο πολυ και πιο καλα!

Σ ευχαριστω πολυ Πανο!
 
Ααα ισχυει μονο για τα Τιμπραντο! Καταλαβα! Ευχαριστω Σταυρο!
 
με το σωστο ζευγαρωμα και τα λευκα μπορει να ειναι εξισου καλα με τα υπολοιπα δεν υπαρχη τετοιο θεμα!
προσωπικα εκτρεφω και λευκα στο κοπαδι μου με πολυ υψηλες βαθμολογιες και προσπαθω για την διατηρηση τους σε υψηλο επιπεδο
 
Απόστολε, κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι τα λευκά δεν μπορούν να πάρουν καλή βαθμολογία. Νομίζω πως η συζήτηση αφορά στο εάν τα λευκά είναι ισάξια με τα πράσινα.

Υπάρχουν λευκά που έχουν βγει πρώτα σε κάποιο διαγωνισμό; Που έχουν σπάσει δηλαδή το κατεστημένο κατά κάποιον τρόπο;
 
Back
Top