Γενικά Πως γίνεται να κάθονται καναρίνια στο χέρι του ιδιοκτήτη τους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης scarface
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δηλαδη αν κλεισω τις κουρτινες θα πεταξει μεσα στο δωματιο μεχρι που θα ξαναμπει στο κλουβι του και μπορει και να με πλησιασει;Να του βαλω τροφη εξω σε καποιο σημειο ετσι ωστε αν το κανω να το τραβηξει η τροφη;Χρειαζεται κατι αλλο;
 
...Φοβαμαι να το βγαλω στο δωματιο γιατι μπορει να δει το παραθυρο και να χτυπησει ασχημα νομιζοντας οτι ειναι ανοιχτο! Ειλικρινα εχω πεσει σε απογνωση.☹
:)Παντα κλειστες οι κουρτινες, δες και αυτο https://community.petbirds.gr/threads/Η-ελευθερη-πτηση-και-οι-κινδυνοι-της.5309/
 


Σ'ευχαριστω το διαβασα και μπορω να πω οτι εμεινα εκπληκτος οταν εμαθα οτι
πρεπει να το βγαζω εξω για να γυμναζει τα φτερακια του!
Θα το κανω αυτο γιατι το βλεπω αρκετες φορες να προσπαθει να ανοιξει τα φτερα
του. Ομως η απορια μου ειναι οκ βαζω τροφη και νερο μετα θα ξαναμπει μεσα στο κλουβι η θα κοιταει εμενα και θα φοβαται; Τι πιθανοτητες υπαρχουν να μην θελει να ξαναμπει; 😕
 
Χθες για πρωτη φορα αποφασισα να κανω το πρωτο βημα με το καναρινακι μου τον Ντιουι. Για αρχη εκλεισα κουρτινες και σκεπασα οτι επιπλο υπηρχε για να μην μπορει να μπει απο κατω και να χτυπησει. Εκατσα απεναντι του στα 2 μετρα σχεδον και του ειχα ανοιχτο το πορτακι.Φυσικα με ειχε πιασει ταχυπαλμια γιατι σκεφτομουν το ενδεχομενο να μην ξαναμπει μεσα και καταλαβαινετε την συνεχεια ποια θα ηταν.
Λοιπον τωρα σας λεω τα αποτελεσματα.
Δεν βγηκε ποτε απο το κλουβι του και ουτε καν πλησιασε το ανοιχτο πορτακι.
Εκατσε μεσα να με κοιταζει και να τραγουδαει:D!
Το κρατησα ανοιχτο το κλουβι για 15 λεπτα χωρις αποτελεσμα!
Προσπαθουσα και να μην το κοιταζω για να μην φοβαται αλλα και παλι χωρις αποτελεσμα. Ειμαι πολυ σκεπτικος και επιφυλακτικος στο αν θα το ξανα ανοιξω στο μελλον μετα το χθεσινο.Αν καποιος εχει μια καλυτερη ιδεα ας μου την πει να την εφαρμοσο.:)
 
Η γνώμη μου είναι από τη στιγμή που δεν τρώει από το χέρι σου να μην το βγάλεις από το κλουβί. Το πουλί μπορεί να σε γνωρίζει και να σου κελαηδάει αλλά δεν έχει εμπιστοσύνη για να κάτσει στο χέρι σου ή να φάει από αυτό. Το να μην βγαίνει στην αρχή είναι απόλυτα φυσιολογικό αφού έχει συνηθίσει μέσα στο κλουβί του και νοιώθει ασφάλεια. Μπορεί ακόμη και να πανικοβληθεί την πρώτη φορά που θα βγει οπότε αν δεν σου έχει εμπιστοσύνη για να σε αφήσει να το πλησιάσεις θα καταλήξεις να το κυνηγάς μέσα στο δωμάτιο για να το βάλεις πίσω στο κλουβί και αυτό είναι ότι χειρότερο για το πουλί. Αν θες να το εκπαιδεύσεις μπορείς να προσπαθήσεις δίνοντας του τροφή ή γλυκίσματα με το χέρι μέσα στο κλουβί αλλά έχε υπόψιν ότι δεν εκπαιδεύονται όλα τα καναρίνια στον ίδιο βαθμό. Μπορεί να σε δεχτεί και να μάθει να έρχεται στο χέρι σου μπορεί και όχι. Κυρίως αν είναι μεγάλο σε ηλικία (πάνω από 1 χρόνου) η εκπαίδευση είναι πιο δύσκολη.
Ρίξε μια ματιά και στο άρθρο για τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις στην εκπαίδευση http://www.birdsworld.gr/Articl/Training_Birds.htm
 
καλημέρα. εγώ έχω 2 μικρά γκλοστερ 2 μηνών και ξεκινήσανε να τρώνε από το χέρι. Θέλει μεγάλη υπομονή και αρκετές ώρες εκπαίδευσες.
και η καλύτερη μαγκιά είναι να βρεις την λιχουδιά που έχουνε αδυναμία
 
Οχι δεν ειναι ενος χρονου ακομα για την ακριβεια ειναι περιπου 8 μηνων και το εχω σπιτι μου απο 2 μηνων.Αρχισα να του μιλαω και να το πλησιαζω οταν ηταν 4 μηνων. Μαλλον δεν θα ασχοληθω αλλο με το συγκεκριμενο αλλα με τα πουλακια που θα κανει οταν ζευγαρωσει οποτε και θα τα φροντιζω εγω απο μικρα και σιγουρα θα εχουν και καλυτερη εξικοιωση μαζι μου.
 
καλησπερα σε ολους! Διαβασα τις συμβουλες σας και λεω να ξεκινησω και γω την εκπαιδευση με το δυστροπο καναρινι μου! Μολις εχω νεοτερα θα σας πω! αν και το βλεπω δυσκολο, παρα πολυ...
 
Εγώ έχω δύο καναρίνια και με το που βάζω το χέρι μέσα στο κλουβί αρχίζουν και φτερουγίζουν και κοπανιουνται παντού τι να κανω; Δεν ξέρω.
 
Το εκπαιδευσα

Και κάθεται στο χέρι χορός να πετάει κάποιες φορές πετάει λιγο και μετά ξαναερχεται
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Παλιό αυτό το θέμα και αφορά άλλη περίπτωση...
Επειδή όμως έχουμε περιέργεια να δούμε το αποτέλεσμα της δικής σου προσπάθειας.
Και κάθεται στο χέρι χορός να πετάει κάποιες φορές
θέλεις να μας βάλεις κάποιο video για να καμαρώσουμε κι εμείς;
 
Back
Top