Αναπαραγωγή Πως θα έρθει το καναρίνι στο χέρι μας

Θεοδωρος 55

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2013
Μηνύματα
174
Πόλη
Düsseldorf
Να σας πω ευχαριστως!
Οταν μεγαλωσουν καπως και δεν καθετε το θυληκο πανω τους, τα παιρνω στο χερι και τα ζεσταινω με τα χνωτα μου, αυτο τα τρελαινει
Τα ταιζω χωρις να τα ξεχναω, τακτικα δηλαδη
Και δεν βγαινω απο το σπιτι καθολου μονο για δουλειες
Αυτο που ειδες δεν ειναι τιποτα Αλικη, εχω αλλο ενα στην ιδια ηλικια μια μερα μικροτερο απο αλλη γεννα.
Αυτο γεννηθηκε με μαυρη τελεια στο συκωτι, τους αντιχειρες αναποδα και το εχω παει 2 φορες στον πτηνολογο και μια φορα στο νοσοκομειο επειδη ηταν σαββατοβραδο, επειδη ο ενας αντιχειρας μαυρισε και μετα τα φτερα στην ουρα και αυτα μαυρισαν και δεν εχει ουριτσα τωρα, αστα το μεγαλωσα ομως.
Αυτο οταν με βλεπει φωναζει να το παρω στα χερια και οταν το παιρνω στο χερι με φιλαει ασταματητα, πως;
Βγαζει την γλωσα του και με γλειφει ασταματητα, η κανει πως με ξεψειριζει.
Αυτο το πουλι δεν νιωθει καθολου φοβο και οτι θελω του κανω.
Τους δινω μια ευκαιρια να εξελιχθουν και η λυση ειναι να τους αποβαλουμε το φοβο, επειδη κανενα ειδος δεν εξελισετε με φοβο, μενει σταθερο η σε φθινουσα κατασταση
Και κατι αλλο συμαντικο ειναι το νερο της βρησης και το εμφιαλομενο ειδικα της βρησης εχει δηλητηριο, οποτε παιρνω νερο απο μια πηγη, το καθαριζω με ενα μηχανημα και ετσι ολα ειναι καλυτερα
Τα πουλια που μου εδωσε ο γερμαναρας ηταν σε πολυ κακη κατασταση και τα συνεφερα, ομως αν ειχα την λιγοστη εμπειρια που εχω τωρα, δεν θα τα ζευγαρωνα φετος
Τελος παντων, ελπιζω να σας βοηθησα
 
Μπράβο σου! Τα αγαπάς πάρα πολύ τα πουλάκια! Και αυτά σου το ανταποδίδουν.
Δεν βγαίνουν από το κλουβί; Δεν φοβάσαι μήν σου φύγουν;
Με τι το ταίζεις στο βίντεο; Θα ήθελα και 'γω να το δοκιμάσω στο μέλλον.
 
Μπράβο βρε Θοδωρή, έχεις επικοινωνιακό χάρισμα, αυτό δεν διδάσκεται.
 
Διδασκεται καλε
Εμενα με διδαξε ενας σκυλος ο Ροκι, ενα σκυλι 80 κιλων και ατρομος, οταν εβρεχε τα εβαζε με τους κεραυνους και δεν ερχωταν μεσα επρεπε να τον βαλω μεσα με το λουρι, το νερο το ρουφαγε σαν το αλογο δεν το εγλιφε και μουγκριζε σαν Αρκουδα.
Αλλα αυτα στην υλη, η ψυχη του ηταν τεραστια τα χαρισματα του σε πληροτητα, επικοινονουσε μαζι μας για πλακα, αλλα πανω απολα ηταν δικαιος, εσωσε 2 ανθρωπους απο θανατο και δεν τον εφτανα ουτε στο μικρο του δαχτυλο.
Μου εδειξε να ειμαι δικαιος και ευσηνειδητος
Μου εδειξε οτι ολα τα ζωα μπορουν να εξελιχθουν σε κατι ανωτερο οπως εμεις αλλα οπως και μας δεν μας αφηνουν να εξελιχθουμε ετσι και μεις το κανουμε στα ζωα

Μπράβο σου! Τα αγαπάς πάρα πολύ τα πουλάκια! Και αυτά σου το ανταποδίδουν.
Δεν βγαίνουν από το κλουβί; Δεν φοβάσαι μήν σου φύγουν;
Με τι το ταίζεις στο βίντεο; Θα ήθελα και 'γω να το δοκιμάσω στο μέλλον.

Γεια σου Σταματη
σε μικροτερη ηληκια κλειστη η πορτα μονο στο χερι και στην χουφτα για αρχη, αργοτερα στο δαχτυλο, τωρα πεταει ικανοποιητικα και τον αφηνω.
Κανει 2 κυκλους οταν πετα και μετα επανω μου η ψαχνει για να γνωρισει το σπιτι καλυτερα (πολυ προσοχη επειδη αν δεν φοβατε εχει πολους κινδυνους), για παραδειγμα στον σπινο μου τον λακη πουπουλακη καθησα επανω του για αρκετα δευτερολεπτα και εφτυσε αιμα παραλιγο να τον χασω, με λιγα λογια πρεπει να προσαρμοστης στης αλαγες που θα κανεις.
δεν μπορουν να φυγουν επειδη εχω σιτες στα παραθηρα.
Τα ταιζω κρεμα για καναρινια πωλειται στα μαγαζια, αλλα καθως μεγαλωνουν τους δινω κι αλλες τροφες
Να το δοκιμασεις στο προτεινω και ολοι μας μπορουμε να το κανουμε
 
Εδω εχω 2 βιντεο με ενα μικροτερο πουλι το Κυκνακι

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Από ποια ημέρα αρχίζεις να το κάνεις αυτό με το χέρι και το φύσημα; Ρωτάω γιατί ας πούμε εμένα τα μικρά από 13 ημερών αρχίζουν να με φοβούνται ενστικτωδώς..
 
Από ποια ημέρα αρχίζεις να το κάνεις αυτό με το χέρι και το φύσημα; Ρωτάω γιατί ας πούμε εμένα τα μικρά από 13 ημερών αρχίζουν να με φοβούνται ενστικτωδώς..
Καλημερα
ξεκινα τωρα ειναι καλα, βγαζε το εξω και ταιζε το, αλα μην το δινεις αμεσως, κρατα το λιγο και χαιδευετο χωρις να το σπρωχνεις, αγγιγμα φτερου δηλαδη
και τις πρωτες φορες αν στρεσαρετε η αγχωνετε γρηγορα μεσα, μερα με τη μερα θα σε θελουν περισσοτερο
 
Καλό μήνα!

Ευχαριστώ για τα βίντεο!

Δηλαδή αυτό που ρώτησε η Αλίκη παραπάνω από περίπου την 10η μέρα ζωής των νεοσσών θα πρέπει να ξεκινήσεις αυτήν την διαδικασία; Μέχρι πότε; Θέλω να πω αν μετά από κάποια ηλικία είναι αργά.
 
Καλό μήνα!

Ευχαριστώ για τα βίντεο!

Δηλαδή αυτό που ρώτησε η Αλίκη παραπάνω από περίπου την 10η μέρα ζωής των νεοσσών θα πρέπει να ξεκινήσεις αυτήν την διαδικασία; Μέχρι πότε; Θέλω να πω αν μετά από κάποια ηλικία είναι αργά.
Καλο μηνα σε ολους
Μολις κλεινουν τις 2 εβδομαδες ειναι καλυτερα να ξεκινησεις, το μεχρι ποτε δεν υπαρχει, επειδη μετα σε βλεπει σαν τον μπαμπα του, οποτε θα του ανοιγεις την πορτα του κλουβιου καθημερινα και θα κανετε παρεα, γιατι θα σε εχει αναγκη
 
Αλλο ενα εδω

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Νομίζω πως περισσότερο χρειάζεται ήρεμες κινήσεις αγάπη και εξοικείωση.
Καμία απολύτως πίεση... αν θέλει να έρθει αυτό στο χέρι κι όχι το χέρι στο πουλί.
Γιατί όλα αυτά μπορεί να χαθούν άμα πιάσεις με το χέρι σου το καναρίνι.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Αυτό είναι το πιο πρόσφατο...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Και αυτό έρχεται από πολύ παλιά...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Νομίζω πως περισσότερο χρειάζεται ήρεμες κινήσεις αγάπη και εξοικείωση.
Καμία απολύτως πίεση... αν θέλει να έρθει αυτό στο χέρι κι όχι το χέρι στο πουλί.
Γιατί όλα αυτά μπορεί να χαθούν άμα πιάσεις με το χέρι σου το καναρίνι.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Αυτό είναι το πιο πρόσφατο...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Και αυτό έρχεται από πολύ παλιά...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Πολυ σωστα τα λες Γιαννη, Καμία απολύτως πίεση, αν ειναι σε ηληκια απογαλακτισμου.
Αν απο την αλλη ομως, στην περιπτωση μου που το πηρα εγω στο χερι μου απο νεοσσο και το εκανα ημερο, δεν εχω χασει αυτα που ειδα στο βιντεο, τα ταιζω και στο χερι και με το στομα, αυτο που αλαζει ειναι οτι ειμαι φιλος μαζι τους οπως με το Λυκοσκυλο για παραδειγμα την Σελανιτσα.
Μαθαινουν περισσοτερα πραγματα και το σπουδεοτερο δεν νιωθουν φοβο ακομα και στις αποτομες κινησεις μου, κατι το οποιο τα κανει και εξελισονται καλυτερα, γιατι ζουν που ζουν στην σλαβια σε ενα κλουβι μια ζωη, βαλε και τον φοβο απεναντι μας ειναι δυσκολο γιαυτα.
Υπεροχα τα πουλακια σου Γιαννη
Να τα χαιρεσαι, αχ μωρε δεν ειμαι εκει να σε επισκευτω και να παρω μερικα
 
και με το στομα,
Από το δικό σου στόμα στο δικό τους στόμα; Νομίζω πως αυτό είναι επικίνδυνο για την υγεία των μικρών μας φίλων.. Όσο και αν το κάνεις από αγάπη!
 
Από το δικό σου στόμα στο δικό τους στόμα; Νομίζω πως αυτό είναι επικίνδυνο για την υγεία των μικρών μας φίλων.. Όσο και αν το κάνεις από αγάπη!
Οχι δεν το κανω στα μικρα, στον πουπουλακη το κανω, τα μικρα δεν τα εχω ταισει με το στομα δεν ρισκαρω τετοια, αλλα οταν μεγαλωνουν ζητουν οταν τρωω και εμεις εδω τρωμε μονο λαχανικα
 
Απο την μικρή εμπειρία που εχω με καναρίνια θεωρώ οτι κ οι γονείς θα πρεπει να ειναι σχετικά ήρεμα πουλακια. Εγω για παράδειγμα οταν πήρα τα πρώτα μου κοινά καναρίνια απο ενα φίλο ηταν δυο αγριμακια κ ο αρσενικός κ η θηλυκιά! Στην συνέχεια ένας συνάδελφος μου χάρισε ένας αρσενικο, ο οποίος ηταν κ αυτός ψιλό άγριος, ποτε δεν έπιανα χωρις λόγο τα πουλιά για να ειναι πιο ήρεμα... Οταν μου έδωσε ένας εκτροφέας με εμπειρία ενα κοκκινο αρχικά για θηλυκο αλλα βγήκε αρσενικο κατάλαβα αμέσως τι πουλί είχα στα χέρια μου, τον ζευγάρωσα με το αρχικό θηλυκο κ αντάλλαξα τον αρχικό αρςενικο με ενα θηλυκο για να κανω δυο ζευγάρια κ πήρα 4 πουλακια απο τον κοκκινο κ 5 απο το άλλο ζευγαρι, ο κόκκινος ηρέμησε κ την καναρα κ φυσικα τα μικρά ειναι κ αυτά ήρεμα ενώ τα αλλα 5 βγήκαν κ αυτά αγριμακια
 
Απο την μικρή εμπειρία που εχω με καναρίνια θεωρώ οτι κ οι γονείς θα πρεπει να ειναι σχετικά ήρεμα πουλακια. Εγω για παράδειγμα οταν πήρα τα πρώτα μου κοινά καναρίνια απο ενα φίλο ηταν δυο αγριμακια κ ο αρσενικός κ η θηλυκιά! Στην συνέχεια ένας συνάδελφος μου χάρισε ένας αρσενικο, ο οποίος ηταν κ αυτός ψιλό άγριος, ποτε δεν έπιανα χωρις λόγο τα πουλιά για να ειναι πιο ήρεμα... Οταν μου έδωσε ένας εκτροφέας με εμπειρία ενα κοκκινο αρχικά για θηλυκο αλλα βγήκε αρσενικο κατάλαβα αμέσως τι πουλί είχα στα χέρια μου, τον ζευγάρωσα με το αρχικό θηλυκο κ αντάλλαξα τον αρχικό αρςενικο με ενα θηλυκο για να κανω δυο ζευγάρια κ πήρα 4 πουλακια απο τον κοκκινο κ 5 απο το άλλο ζευγαρι, ο κόκκινος ηρέμησε κ την καναρα κ φυσικα τα μικρά ειναι κ αυτά ήρεμα ενώ τα αλλα 5 βγήκαν κ αυτά αγριμακια
Συμφωνώ μαζί σου...
Έχω εκφράσει την άποψή μου Πώς να δώσω στα καναρίνια μου θάρρος για κελαηδημα; | Σελίδα 2 , Πώς να δώσω στα καναρίνια μου θάρρος για κελαηδημα; αν δεν σας κουράζω με υπερβολές...
 
έχεις απόλυτο δίκιο @misalouris , εχω δει πολλά απο τα βιντεάκια σου κ ζηλεύω με την καλή έννοια την σχέση που έχεις με τα καναρίνια σου. Την επόμενη φορά που θα βρεθώ Βόλο εκτος απο τα τσιπουράδικα θα προσπαθήσω να επισκεφτώ κ εσενα για να αγοράσω ενα ζευγαρι ήρεμα καναρινακια 😀!
 
Να σαι καλά κ Γιαννη ήδη εχω πάρει παρά πολλά απο εσάς κ τα υπόλοιπα παιδιά! Το γεγονός κ μονο οτι εχω ήδη 9 μικρά ως τώρα για μένα ειναι υπεραρκετό γιατί απο μικρός στο χωριό που είχα δυο καναρινακια ασχολήθηκα παλι τον περασμένο Οκτώβριο κ τώρα που η φτερωτή οικογένεια επεκτάθηκε μου δημιουργήθηκε όρεξη για κατι πιο οργανωμένο, ελπιζω μεχρι τον Σεπτέμβρη να τα καταφέρω κ αυτο γιατί αρχίζουμε σιγά σιγά να ετοιμαζόμαστε για τα δικά μας γεννητούρια μετα απο αυτά των καναρινιών !
 
Back
Top