Διατροφή Πως θα ήταν αν καλλιεργούσαμε την τροφή των πουλιών μας;

αγωνία έχω αν θα τα καταφέρω με την σπορά; Το καλύτερο θα είναι με το καναβούρι Μαρία.
Εύκολα γίνεται το κεχρί και σε γλάστρες. Το καναβούρι των πουλιών πιάνει εύκολα ακόμα και τυχαία. Δεν νομίζω πως απαγορεύεται, δεν είναι το ίδιο με το απαγορευμένο εξάλλου.
 
Πλάκα κάνω Μαρία. Δεν έχω σκοπό να φυτεύω. Θα προτιμήσω να έχω σπόρους εμπορίου.

Η βιομηχανική και η κλωστική κάνναβη δεν πρέπει να συγχέονται με την ινδική κάνναβη, την μαριχουάνα και το χασίς. Οι ποικιλίες που αναπτύσσονται πλέον βιομηχανικά μηδενίζουν την περιεκτικότητα σε τοξικές ουσίες, ώστε να μπορεί ο άνθρωπος ακίνδυνα να εκμεταλλευτεί αυτό το υπερ-φυτό προς όφελος του.

Πηγή :
bletsas.gr
 
ας αρχισουμε λοιπον... Βασικα θα πρεπει να ξερεται οτι θα πρεπει να βρειτε τρωφη για την καλλιεργεια που θα πρεπει να μην ειναι ψημενη οποτε συνηθως φτηνες τρωφες 😉

βημα 1: ξεχωριζουμε τους σπορους απο την τρωφη
για αρχη θα ελεγα ασπουρι

σπορος:
389099.webp
φυτο:
images (2).webp
βημα 2: φυτεια
περνουμε ενα μπολ μικρο και ριχο και τοποθετουμε μεσα βαμβακι υστερα ριχνουμε μεσα 3-4 σπορους (ασπουρι) και ποτιζουμε καθημερινα ενω τους εχουμε κατω απο μια λαμπα... μεσα σε τρεις με τεσσερις ημερες βλεπουμε πως η σπορει εχουν σκασει και εχουν βγαλει μια μικρη ριζα
WIN_20160112_21_22_01_Pro.webp
βημα 3: μεταφυτεψη
αφου η σποροι μας εχουν σκασει τους ποιανουμε προσεκτικα χωρις να σπασουμε την μικρη ριζα και τους τοποθετουμε σε ενα μικρο γλαστρακι με χωμα οχι απο την αυλη μας αλλα καλητερα αγορασμενο απο φυτοριο τοποθετουμε το χωμα στο γλαστρακι χωρις να το πατησουμε πολυ και τοποθετουμε των σπορο σε βαθως περιπου 3 εκ.
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΘΑ ΑΝΕΒΕΝΟΥΝ 3 ΒΗΜΑΤΑ!
 
Θανάση μπράβο. Αναμένουμε τη συνέχεια. Όμως, για να είμαστε αποτελεσματικοί, χρήσιμο θα ήταν να μας έγραφες: τι εποχή γίνεται η σπορά, τι εποχή η Συγκομιδή, πόσο νερό χρειαζόμαστε, τι μέγεθος γλάστρας, σε τι απόσταση φυτεύουμε τα φυτά, και πως καταλαβαίνουμε αν οι σπόροι είναι έτοιμοι για να τους κόψουμε και ο,τιδηποτε ειδικό χρειάζεται η εκάστοτε καλλιέργεια.
 
Θανάση μπράβο. Αναμένουμε τη συνέχεια. Όμως, για να είμαστε αποτελεσματικοί, χρήσιμο θα ήταν να μας έγραφες: τι εποχή γίνεται η σπορά, τι εποχή η Συγκομιδή, πόσο νερό χρειαζόμαστε, τι μέγεθος γλάστρας, σε τι απόσταση φυτεύουμε τα φυτά, και πως καταλαβαίνουμε αν οι σπόροι είναι έτοιμοι για να τους κόψουμε και ο,τιδηποτε ειδικό χρειάζεται η εκάστοτε καλλιέργεια.
οκ θα γραψω πολλες λεπτομεριες σημερα στεις 2:30 θα ειναι ανεβασμενα τα βηματα 4,5,6 και λεπτωμεριες 😉
 
οκ θα γραψω πολλες λεπτομεριες σημερα στεις 2:30 θα ειναι ανεβασμενα τα βηματα 4,5,6 και λεπτωμεριες 😉
Προτεινω να το κανεις με την ησυχια σου.. Δεν υπαρχει λογος βιασυνης εδω θα ειμαστε και εσυ εχεις σχολειο αυριο.
 
Καλημέρα Θανάση, δεν πιάνουν κατευθείαν στο χώμα; Πρέπει να τους μεταφυτεύσεις;
 
Εδω με το ζορι εισαγει ο Ελληνας Εκτροφεας τα φυτρα στη διατροφη των πουλιων που ειναι σχετικα πιο ευκολο απο την καλλιεργεια των σπορων.
 
Προτεινω να το κανεις με την ησυχια σου.. Δεν υπαρχει λογος βιασυνης εδω θα ειμαστε και εσυ εχεις σχολειο αυριο.
ενταξει ξερω οτι δεν πρεπει να βιαζομαι αλλα δεν κουραζομαι να γραφω στο πληκτρολογιο εξαλου εχω πολυ ανετο ωραριο και πολλες ορες στην διαθεση μου αλλα εχεις και ενα δικαιο αμα ειναι να κανουμε καλη δουλεια ασ μην διαζομαστε!
 
Εδω με το ζορι εισαγει ο Ελληνας Εκτροφεας τα φυτρα στη διατροφη των πουλιων
Αυτό είναι αλήθεια. Και στο φόρουμ, παρ' όλο που υπάρχουν αρκετά άρθρα, ελάχιστες συζητήσεις ανοίγονται με αυτό το θέμα, που σημαίνει ότι λίγοι προσπαθούν και φτιάχνουν φύτρα για τα πουλιά τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα Θανάση, δεν πιάνουν κατευθείαν στο χώμα; Πρέπει να τους μεταφυτεύσεις;
καλησπερα γιαννη,:) δεν υπαρχει καποιο προβλημα αν τους βαλεις σε μια μεγαλη γλαστρα περιπου 40εκ.x40εκ. κατευθειαν και να μην τους μεταφυτεψεις ξανα 😉 απλα να τους ποτιζεις:D (με συριγγα 5ml την μερα απαλα για να μην δημειουθη λακουβα και ξεθαφτει ο σπορος,👍 τους ποτιζουμε η πρωι η οταν πεσει ο ηλιος) αλλα αν θες την γνωμη μου βαλτο στο βρεγμενο βαμβακι χωρις να επιπλενε οι σποροι👍 απλα να ειναι πολυ βρεγμενο και σε 3-4μερες που θα σκασουν οι σποροι😎 τοτε βαλτους σε χωμα (οχι απο την αυλη σου 😉αγορασμενο... Καταλαβες ποιο λεω εκεινω που εχει στα φυτορια-φυτοπωλεια συνηθες τιμη 2ευρω το 1 kg😎

Εδω με το ζορι εισαγει ο Ελληνας Εκτροφεας τα φυτρα στη διατροφη των πουλιων που ειναι σχετικα πιο ευκολο απο την καλλιεργεια των σπορων.
το ξερω οτι ειναι ποιο ευκολο να βαλεις σε ενα μπολ νερο και να ριξεις μεσα ενα σακουλακι σπορους και μολις βγαλουν ριζα να τα ταιζεις στα πουλια αλλα δυσκολα θα μαθουν να τρων φυτρα, αν και θα τους εκανε καλο αλλα δυστηχος δεν τα τρωνε(τα φυτρα) εκτος απο καποιες εξαιρέσεις 10-20%
 
αυτοι ειναι οι σποροι που μπορειτε να βρειτε στεις τρωφες σας για να τους καλλιεργείσεται


καναβουρι

0033.webp

ασπουρι

389099.webp

λιναροσπορος

0034.webp

βρωμη (μοιαζει σαν μακροστενο σιταρι)

0032.webp
νιζερ

0035.webp
ρουπσεν

00371.webp
ευχαριστω! (συγνωμη που ειχα πει πως 2:30 θα ανεβασω τα βηματ 4,5,6 ομως σκεφτηκα να ανεβασω και τους σπορους που μπωρειτε να φυτεψεται)
 
εγώ καλλιεργώ μερικά λαχανικά στον κήπο μου χωρίς φάρμακα και λιπάσματα μόνο με σκέτο νερό, και από αυτά δίνω στα καναρίνια μου, επίσης μπορώ να βρω εύκολα γλυστρίδα, ζοχιά, ραδίκι και τσουκνίδα, νομίζω ότι λίγο πολύ όλοι μπορούν να βρουν τα άγρια χόρτα αλλά νομίζω είναι δύσκολο να καλλιεργεί κάποιος τα φυτά που δίνουν τους σπόρους έτσι μάλλον είναι καλύτερη η επιλογή ενός καλού μίγματος από το εμπόριο
 
Θανάση γνώμη μου να αφήσεις την σπορά και τις καλλιέργειες και να παίρνεις στα μικρά σου μια καλή συσκευασμένη τροφή. Πίστεψέ με θα την εκτιμήσουν καλύτερα! 👍
οκ απλα ηθελα να δοκιμασω και να μαθω και οποιος ηθελε ασ το εκανε αλλα οκ εχεις δικαιω εγω ομως θα περιμενω να βγουν τα φυτα μου και αμα βγει κατι καλο θα σας πω... Εγω παλια ειχα ενα καναρινη στο χωριο μου και επεφταν σπορακια κατω και εβγαιναν... και το
καλοκαιρη μερικα φυτα ξερενονταν και ηταν ετοιμα για τρωφη αλλα δεν τα εδινα σημασια.. Ομως ερχοντουσαν αγρια πουλια και ετρωγαν σπορους απο εκεινα τα φυτα
 
αυτοι ειναι οι σποροι που μπορειτε να βρειτε στεις τρωφες σας για να τους καλλιεργείσεται
καναβουρι
Απλά από περιέργεια, η καλλιέργεια κανναβουριού δεν είναι παράνομη; Εννοώ πως άμα σε πιάσουν να καλλιεργείς θα σε πάνε μέσα, σωστά; Γιατί εγώ ξέρω πως το φυτό κανναβούρι είναι αυτό

cnbs.jpg

και από αυτό βγαίνει αυτό

tte.jpg

Συγγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top