Γενικά Πως θα διακρίνω το φύλο θηλυκού σκουφάτου ζέμπρα;

Antoninho30

PB Member
Εγγραφή
6 Δεκ 2017
Μηνύματα
401
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα... Είδα ένα πανέμορφο σκουφατο, θέλω να είναι θηλυκό όμως πως θα το καταλάβω; Τώρα πάω στο πετ σοπ
 
είδα ένα πανέμορφο σκουφατο.
νομίζω ζεμπράκια σκουφάτα δεν υπάρχουν, ίσως και να κάνω λάθος αλλά θα σου πρότεινα να μην βιαστείς.
Ψάξε και διάβασε πρώτα για να βρείς με τι θηλυκά ταιριάζουν αυτά που έχεις και μετά αποφασίζεις!
 
Εγώ πάλι νομίζω ότι υπάρχουν γιατί έχω δει.
Antoninho30 , βγάλε μας μια φωτογραφία καθαρή από το πουλάκι... Και βλέπουμε, μάθε και την ηλικία του. Απλώς και εδώ ισχύει ότι 2 σκουφάτα δεν γίνεται να είναι ζευγάρι, διότι πολύ απλά κάποιοι νεοσσοί θα πεθαίνουν μέσα στο αυγό ή σύντομα μετά την εκκόλαψή τους.
 
Ένα ζεμπρακι με ένα σκουφατο;
Τι είναι το σκουφατο; Υπάρχει ζεμπρακι σκουφατο; Εάν υπάρχει, εγώ δεν έχω δει ποτέ, τότε αυτό που σε συμβουλεύουν είναι στο ζευγάρι σου το ένα ζεμπρακι να έχει σκουφάκι και το άλλο όχι
 
Έτσι είναι... Θα σας στείλω σε λίγο φοτο
Ναι να μας βάλεις, πρώτον για να τα δω κι εγώ που δεν έχω δει ποτέ, αλλά και για να σου πούνε τα πιο έμπειρα μέλη αν είναι όντως θηλυκό.
 
έχεις απόλυτο δίκιο, όντως υπάρχουν συμφωνεί μαζί σου και ο ''γκούγκλης":)
Ανεβάστε καμιά φωτογραφία και για εμενα που ο γκουγκλης μου δεν συμφωνεί. Ξέρω πως υπάρχουν σκουφατα αλλά όχι στο ίδιο είδος με αυτά τα δύο αρσενικά που βλέπουμε στις φωτογραφίες στο συγκεκριμένο ποστ
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ναι γίνεται;
Δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν έχω δει προσωπικά να το κάνουν. Δεν ξέρω αν θα υπάρξουν προβλήματα κατά την αναπαραγωγή τους, πάντως εγώ θα σε συμβούλευα να ψάξεις νύφες ίδιες με τους λεβέντες σου.
 
Ανεβάστε καμιά φωτογραφία και για εμενα που ο γκουγκλης μου δεν συμφωνεί
γράψε ''crested zebra finch''
1.jpg
crestmale.jpg
images 1.jpg
images 2.jpg
images.jpg

Για το ζευγάρωμα πρέπει μόνο ο ένας γονέας να έχει σκουφί.
θα σου πρότεινα να ανοίξεις ένα νέο θέμα με τους κούκλους για να σου πούν οι πιό έμπειροι που εκτρέφουν αυτό το είδος με ποιές κούκλες θα ταιριάξουν καλύτερα για να έχεις όμορφα αποτελέσματα!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν είναι ίδιο είδος παιδιά...
Όντως δεν ανήκουν στο ίδιο είδος; Αν όχι, τότε δεν υπάρχει και λόγος να από τολμήσεις τέτοιο ζευγάρωμα.
Αλλά λήγοντας είδος, εννοείς είδος και όχι μετάλλαξη, έτσι δεν ειναι;
 
Back
Top