Γενικά Πως θα διακρίνω το φύλο θηλυκού σκουφάτου ζέμπρα;

Τα γλυκούλια μου
Ωραίο φαίνεται. Να το χαίρεσαι. Προφανώς για να το πάρεις, με κάποιον τροπο βεβαιωθηκες ότι ανήκουν στο ίδιο είδος και ότι ειναι θηλυκό. Για το φύλο του λοιπόν πώς βεβαιωθηκες;
Επίσης πες μας την ηλικία του.
Τέλος, να υποθέσω ότι δεν κράτησες καραντίνα. Τι σου εξασφαλίζει ότι το πουλάκι δεν μεταφέρει κάποια ασθένεια; Το απεύχομαι φυσικά, αλλά αν θέλεις, διάβασε σχετικά με την καραντίνα στα άρθρα του φόρουμ και λαβέ τα μέτρα σου. Λάβε επίσης υπόψη σου ότι δεν ειναι ο κατάλληλος καιρός για αναπαραγωγές, και ότι πριν έλθει αυτό το στάδιο, είθισται για λόγους ασφαλείας των πουλιών και αποτελεσματικότητας της αναπαραγωγής, να γίνεται η σχετική διατροφική προετοιμασία.
 
Μπορεις σε παρακαλω να βαλεις καθαρες και κοντινες φωτογραφιες του πουλιου;

Απο τη στιγμη που σου ειπε οτι ΔΕΝ ειναι το ιδιο ειδος γιατι το πηρες;

Οταν αγοραζουμε καινουργιο πουλακι ποτε δε το βαζουμε απευθειας μαζι με το δικο μας...
Οπως σου εγραψε ο Γιαννης επρεπε να κρατησεις καραντινα.

Αληθεια το αλλο πουλακι τι το εκανες;
 
Καλησπέρα... Διάβασα διάφορα στο internet... Και για αυτό πρωχορησα στην αγορα του... Είδα ότι μπορεί να ζευγαρώσει με άλλο πουλί ζεμπρακι.φυσικά και τα άφησα να δω με ποιον είναι κοντά... Τον άλλον τον έβαλα σε ένα κλουβί μόνο του... Το ζευγαράκι είναι μαζί και κάθονται όλη μέρα δίπλα δίπλα, δεν γνωρίζω για την καραντίνα. Και δεν το έπραξα... Τώρα σωστό λάθος δεν ξέρω...

Βάσια όταν λες πιο κοντά;να τους πω ελάτε για selfie; Είναι κατά τις φωτογραφιας.

Πήρες θηλυκό; Είναι σκουφατο; Δεν φαίνεται καλα
Ναι είναι θηλυκό σκουφατο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Βάσια όταν λες πιο κοντά;να τους πω ελάτε για selfie; Είναι κατά τις φωτογραφιας.

Μπαίνεις εδώ και μας ζητάς συμβουλές και αν γίνεται να ζευγαρώσει με άλλο είδος.
Τα παιδιά σε συμβουλεύουν ότι καλύτερο είναι να πάρεις κάποιο του ίδιου είδους.

Τελικά δεν άκουσες καμία συμβουλή και προχώρησες στην αγορά του και ειρωνεύεσαι κι ολας σε ένα άτομο που απλά θέλει να σε βοηθήσει..

Η φωτογραφία που έβαλες είναι πολύ μικρή που το πουλί πίσω δεν φαίνεται καθόλου.
Μπορείς λοιπόν η να το βγάλεις φωτό με ζουμ και να το βάλεις σε μεγαλύτερο μέγεθος για να φαίνεται και να σου πούμε την γνώμη μας, ή να ξαναβάλεις αυτή την φωτό σε μεγαλύτερο μέγεθος για να σε βοηθήσει όποιος ξέρει.

Να σου ζήσει!
 
Δεν ειρωνευομαι συγνώμη, απάντησα απλά ότι αυτη την φοτο έχω... Θα βγάλω μια φοτο πιο κοντά και θα στείλω, απλά πήρα γνώμες. Δεν είπα ότι δεν θα το πάρω... Ούτος η ή άλλως... Το ήθελα πολύ μου άρεσε και το πήρα, απλά επειδή εμπιστεύομαι τα παιδιά εδώ μέσα...ήθελα να ρωτήσω...
 
Δεν ειρωνευομαι συγνώμη, απάντησα απλά ότι αυτη την φοτο έχω... Θα βγάλω μια φοτο πιο κοντά και θα στείλω, απλά πήρα γνώμες. Δεν είπα ότι δεν θα το πάρω... Ούτος η ή άλλως... Το ήθελα πολύ μου άρεσε και το πήρα, απλά επειδή εμπιστεύομαι τα παιδιά εδώ μέσα...ήθελα να ρωτήσω...

Γιατί δεν σκέφεσαι λοιπόν -απο την στιγμή που σου αρέσει αυτή η ράτσα- να πάρεις και ένα αρσενικό ίδιας ράτσας με το σκουφάτο και να τα έχεις σε άλλο κλουβάκι και να βρείς ένα σκουφάτο ζεμπράκι για τον αρσενικό σου; :)
 
Δε χρειαζεται να βγαλεις φωτογραφια Antoninho30 ουτε μακρινη ουτε selfie!

Ηθελα μονο να ειμαι 1000% σιγουρη οτι αυτο που πηρες δεν ειναι ζεμπρακι αλλα κοινωνικος σπινος.
είδα ότι μπορεί να ζευγαρώσει με άλλο πουλί ζεμπρακι.
Λυπαμαι αλλα θα σε απογοητευσω! Αλλα ΔΕΝ ζευγαρωνει με ζεμπρακι!
 
Antoninho30 το ζευγαρωμα είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί. Πρώτα πρέπει να μάθεις να τα διαχειρίζεται σωστά. Ο κοινωνικός σπίνος δεν ξεχωρίζει αν είναι αρσενικό ή θηλυκό, απορω πως τον θεωρείς θηλυκό. Το μοναδικό σημάδι είναι το τραγούδι του αρσενικού. Αν τραγουδά είναι αρσενικό αν όχι μάλλον θηλυκό (μαλλον επειδή μπορεί ξαφνικά να αρχίσει)
 
. Δεν γνωρίζω για την καραντίνα. Και δεν το έπραξα... Τώρα σωστό λάθος δεν ξέρω...
Δλδ, τι ακριβώς δεν σου ειναι κατανοητό σχετικά με την καραντίνα;
Επίσης σου έβαλαν άρθρο πιο πάνω στο ποστ 22. Σου άφησε κάποιες απορίες; Αν ναι, με χαρά μας να τις συζητήσουμε και να στις λύσουμε.
Και τώρα που έχεις τη δυνατότητα να γνωρίζεις για την καραντίνα, γιατί δεν τα χωρίζεις τα πουλιά δεδομένου ότι κάποιες ασθένειες δεν ειναι απαραίτητο ότι μεταδίδονται από την πρώτη στιγμή ή μάλλον η πιθανότητα μετάδοσής τους αυξάνεται με τον χρόνο κοινής παραμονής των πουλιών.
 
Εγώ βλέπω ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα αναπαραγωγής... Εσείς πως βγάζετε κακία.. Και μηλατε κάπως δεν καταλαβαίνω, δεν θα τα βάλω σε καραντίνα γιατί και τα 2 είναι υγιέστατα... Μόλις τα έφερα από πτηνιατρο, σας ευχαριστώ

Τοτε βγάλε την φωλιά, εκτός αν θέλεις να φτιάχνεις ομελέτες...
αμέ... Είναι το αγαπημένο μου φαγητό... Εσύ το έχεις δοκιμάσει να ζευγαρώσει τέτοιος συνδιασμός;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εγώ βλέπω ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα αναπαραγωγής... Εσείς πως βγάζετε κακία.. Και μηλατε κάπως δεν καταλαβαίνω, δεν θα τα βάλω σε καραντίνα γιατί και τα 2 είναι υγιέστατα... Μόλις τα έφερα από πτηνιατρο, σας ευχαριστώ
αμέ... Είναι το αγαπημένο μου φαγητό... Εσύ το έχεις δοκιμάσει να ζευγαρώσει τέτοιος συνδιασμός;
Να σου πω τώρα... Καλύτερα να ηρεμήσεις και να σκεφτείς. Μην σε πιάνουν πείσματα... Διάβασε την καραντίνα, βάλε τις ιδέες περί κοροϊδίας - ειρωνίας στην άκρη, πες μας και σε ποιον πτηνίατρο πήγες, και παρεπιπτόντως κι εμένα μου αρέσουν οι ομελέτες, αλλά όσα αυγά και να κάνει το πουλάκι (αν υποθέσουμε ότι είναι θηλυκό και θα κάνει αυγά) δεν φτάνουν ούτε για μισή μπουκιά ομελέτα.😛
Η καραντίνα έχει την έννοια ότι παρατηρείς το πουλί επί 40 ημέρες καθώς το έχεις μόνο του, για να δεις αν θα εκδηλώσει κάποια συμπτώματα ασθένειας, τα οποία δεν έχει κατά την αγορά του. Οπότε και ο πτηνίατρος (πες μας ποιος είναι σε παρακαλώ) σαφέστατα το ότι το βρίσκει καλά, δεν σημαίνει ότι θα είναι και καλά στην πορεία αυτή. Η καραντίνα είναι προληπτικό μέτρο, και αν αγαπάς τα πουλιά σου θα αφήσεις τους εγωισμούς και θα τα χωρίσεις.
 
Τα αγαπάω και τα λατρεύω... Εγώ 3 παραδεισια...2 καναρίνια... Και ένα παπαγάλο κοκατιλ... Και ένα κουνελάκι...άρα τα αγαπάω και είναι η ζωές μ... Μετά τα παιδάκια μ..😀... λοιπών... Πήγα σε έναν στην νέα Σμύρνη Γιάννης αλληφατζης... Το έβγαλα και το έβαλα μόνο του... Και ξαναεβαλα τα αρσενικά μαζί, σας ευχαριστώ και συγνώμη, απλά και η δικές σας απαντήσεις ήταν πολύ ψυχρές.
 
αμέ... Είναι το αγαπημένο μου φαγητό... Εσύ το έχεις δοκιμάσει να ζευγαρώσει τέτοιος συνδιασμός;
Όχι δεν έχω προσπαθήσει. Το θέμα δεν είναι ο πιθανός ή όχι υβριδισμός δύο διαφορετικών ειδών αλλά η διαχείριση νεοαποκτηθέντων πουλιών και τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις. Ένα από αυτά είναι η καραντίνα. Η φαινομενική υγεία δεν έχει καμία σχέση...
 
Καλησπέρα και συγνώμη που ανοίγω ξανά το θέμα αλλά υπάρχουν κάποια λάθη και σκέφτηκα να τα διορθώσω. Αρχικά το πουλάκι που αγόρασες @Antoninho30 λέγεται crested bengalese finch, σε ελληνική μετάφραση σκουφατος κοινωνικός σπινος. Ότι ισχύει στα καναρίνια περί αναπαραγωγής ενός σκουφατου πουλιού και μη, ισχύει στα και παραδείσια. Ο ένας γονέας δηλαδή θα πρέπει να έχει σκουφί και ο άλλος όχι προς αποφυγή θνησιμότητας των νεοσσων.
Πιο πάνω αναφέρθηκε από αρκετούς ότι τα σκουφατα πουλιά δεν ανήκουν στην ίδια οικογένεια με τα απλά παραδείσια. ΜΈΓΑ ΛΆΘΟΣ. Και στην ίδια οικογένεια ανήκουν και μπορούν να αναπαραχθούν μεταξύ τους. Η μόνη διαφορά είναι ότι τα crested έχουν σκουφί, τίποτε άλλο.
Είχες προσπαθήσει να τα ζευγαρωσεις Αντώνη;
 
Back
Top