Φροντίδα Πως θα εξοικειωθεί το budgie μαζί μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ElenaKa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ElenaKa

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2021
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας! Εγώ απέκτησα ένα budgie πριν από 4-5 μήνες. Γενικά είναι πολύ ζωηρό. Του έχω βάλει και μια σκαλίτσα, μία κούνια και ένα μικρό μπαλάκι να παίζει. Στις αρχές φοβόταν να με πλησιάσει ειδικά όταν καθάριζα το κλουβί. Τον τελευταίο μήνα έρχεται συχνά στο δάχτυλο μου όταν το βάζω στο κλουβί και το 'δαγκώνει". Εκείνη την ώρα κάνει και μία κίνηση με το κεφάλι του πάνω κάτω, οπότε καταλαβαίνω ότι του αρέσει. Αλλά παρόλα αυτά δεν με αφήνει να το χαιδέψω και γίνεται πολύ υπερκινητικός εκείνη την ώρα και πάλι πάει να με "δαγκώσει". Μήπως το κάνω κάπως επιθετικά; Ωστόσο, φοβάμαι ακόμα να το βγάλω έξω από το κλουβί. Υπάρχει κάποιος τρόπος να εξοικειωθεί παραπάνω μαζί μου;
 
@ElenaKa το έχεις πάρει από πετ σοπ; Τα παπαγαλάκια από εκεί είναι άγρια... εκπαιδευονται μέχρι ένα σημείο..
Δύσκολο να κάτσει να το χαιδεψεις ειδικά στο κεφαλι... παρόλαυτα αφού κάθετε στο δάχτυλο σου είσαι σε καλό δρόμο...συνεχησε να προσπαθεις
 
εκπαιδευονται μέχρι ένα σημείο..
Εγώ θα "διαφωνισω" με τον Χρήστο και θα πω οτι δεν συμφωνώ οτι εκπαιδευονται μέχρι ενα σημείο, θεωρώ ότι με υπομονή και επιμονή μπορείς να καταφέρεις να φτάσεις στο σημείο το οποίο θες εσύ
 
Back
Top