Αναπαραγωγή Πως θα ζευγαρωσουν τα καναρινια μου;

Εγγραφή
26 Ιουν 2015
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας εχω δυο αρσενικα καναρινια ενα πορτοκαλοκιτρινο αρσενικο καναρινι και ενα καφε αρσενικο καναρινι με λιγο πορτοκαλι στο στηθος και στο προσωπο.
Αυτα ειναι τα δυο αρσενικα. Στο πρωτο, το πορτοκαλοκιτρινο, του πηρα ενα θυλικο μοζαικ καναρινι και τα εβαλα μαζι στο ιδιο κλουβι. Μετα απο 2-3 μερες το αρσενικο σταματησε να κελαιδαει και δεν μου ζευγαρωνουν.

Τωρα, πρεπει να τα χωρησω να μην βλεπουν το ενα το αλλο;

Επισης αυτα τα εχω σε ενα μπαλκονι πανω σε ενα τραπεζι, διπλα ακριβως (πανω στο τραπεζι) εχω ενα κλουβι με δυο ζεμπρα γκουλντιαν και ενα κλουβι με ενα καρδερινοκαναρο και (κατω απο το τραπεζι) εχω ενα μεγαλο κλουβι με δυο κοκατιλ. Για να μου ζευγαρωσουν πρειπει να παρω το κλουβι με τα δυο καναρινια και να τα παω σε αλλο μπαλκονι και να ειναι μονα τους ή να τα αφησω εκει και να τα χωρισω με ενα σιδερο για να μην βλεπονται και να αρχισει παλι το αρσενικο να κελαιδα και μολις δω οτι το θυλικο εχει φτιαξει μονη της τη φωλια να τα ξαναβαλω μαζι και ετσι θα μου ζευγαρωσουν;

Σας παρακαλω απαντηστε μου γιατι τα εχω χαμενα και δεν ξερω τι να κανω!

Σας παρακαλω.

Ευχαριστω.
 
Αυτή την περίοδο καλύτερα να τα χωρίσεις γιατί τα πουλιά αλλάζουν φτερά και δεν θα έχεις καλά αποτελέσματα στις γέννες αλλά και στην υγεία των πουλιών ίσος Φεβρουάριο- Μάρτιο να τα βάλεις μαζί
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Καλησπέρα, είναι πολύ νωρίς για αναπαραγωγή (όχι επιδη το λέμε εμείς, τα πουλάκια δεν είναι έτοιμα) θα πρέπει να περάσει ή περίοδος της πτεροροιας,έπειτα να μπουν τα πουλάκια στην διαδικασία συντήρησης και μετά σε διατροφική ετοιμασία για την αναπαραγωγή ( Μάρτιο κοντά) Μέχρι τότε καλό είναι να είναι χωρισμένα τα πουλακια https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Η αναπαραγωγή καναρινιων αυτή την εποχή εκθέτει τόσο τους γεννήτορες όσο και τα μικρά (αν προκύψουν) γιατί όπως αναφέρθηκε είμαστε στο τέλος της πτερόρροιας και στο "πλατύσκαλο" του χειμώνα.

Στο πρωτο, το πορτοκαλοκιτρινο, του πηρα ενα θυλικο μοζαικ καναρινι και τα εβαλα μαζι στο ιδιο κλουβι. Μετα απο 2-3 μερες το αρσενικο σταματησε να κελαιδαει και δεν μου ζευγαρωνουν.
Ευτυχώς λοιπόν που δεν ζευγαρώνουν... Θα κάνουμε μαζί την προσπάθεια τον Μάρτιο
Να περιμένεις από τον Μάρτιο του 2016
όπως σου έγραψε και ο Μιχάλης.
Τωρα, πρεπει να τα χωρησω να μην βλεπουν το ενα το αλλο;
Σωστά... μακρυά το ένα από το άλλο μέχρι να "βγει" ο χειμώνας...
Για να μου ζευγαρωσουν πρειπει να παρω το κλουβι με τα δυο καναρινια και να τα παω σε αλλο μπαλκονι και να ειναι μονα τους ή να τα αφησω εκει και να τα χωρισω με ενα σιδερο για να μην βλεπονται και να αρχισει παλι το αρσενικο να κελαιδα και μολις δω οτι το θυλικο εχει φτιαξει μονη της τη φωλια να τα ξαναβαλω μαζι και ετσι θα μου ζευγαρωσουν;
Πολύ φοβάμαι πως πρέπει να αναθεωρήσεις κάπως τις πληροφορίες που έχεις... Πιστεύω πως μπερδεύτηκες.
Μόλις βρεις 5-10 λεπτά χρόνο... μελετάς το άρθρο που αφορά https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
Έτσι θα είσαι πιο έτοιμος την Άνοιξη που ζευγαρώνουν τα καναρίνια... καλό διάβασμα.
 
Back
Top