Φροντίδα Πως θα μπορούσα να αποκτήσω την εμπιστοσύνη του Μπάτζι μου;

Να σου ζήσει!
Αφού είναι νέος κάτοικος του σπιτιού, πρέπει να του δημιουργήσεις κατ' αρχήν αίσθηση ασφάλειας.
Προς το παρόν δώσε του τον χρόνο να μάθει το νέο περιβάλλον του, με ηρεμία, χωρίς πολύ φασαρία. Διάλεξε ένα σημείο που το κλουβί να ακουμπάει σε τοίχο. https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/
Διάβασε λίγα για την ψυχολογία των παπαγάλων και ό,τι χρειαστείς να μας ρωτάς :)
https://community.petbirds.gr/threads/Συμπεριφορά-και-επικοινωνία-των-παπαγάλων.27822/
 
Καλώς ηρθες στους LOS BUDGIESTAS Χριστίνα! Να χαίρεσαι το Μπάτζι σου! Αρσενικό ή θηλυκό είναι; Ηλικία ξερεις; Ανέβασε φωτό να το δούμε, και πες μας λίγα πράγματα για την διατροφή του, το κλουβί του, αν το βγάζεις να πετάει! Από κει και μετά, θα μιλήσουμε και για την εκπαιδευση του!
 
Λοιπόν είναι αρσενικό μ είπαν στο πετ σοπ οτι είναι περίπου ένα χρόνων βασικά οτι όλα αυτά που είχαν είναι του 2016 κ αυτό ειναξ σχετικά τ πιο μικρό... Προφανώς το πρώτο λάθος που εχω κάνει είναι οτι τ έβαλα μαζι με τα αλλα πουλάκια που εχω αλλα όταν τ είχα στο σαλόνι μαζι μου όλο καθόταν κάτω και τ λυπήθηκα σημερα ωστόσο που είχε και καλή ημέρα τ έβγαλα έξω κ φώναζε πιστεύω απο τν χαρά του...
 
τ έβγαλα έξω κ φώναζε πιστεύω απο τν χαρά του...
Σίγουρα θα χάρηκε.
Τις πολύ ηλιόλουστες ημέρες του χειμώνα, μπορείς να το βγάζεις για λίγα λεπτά της ώρας να το βλέπει ο ήλιος που τον έχουν ανάγκη τα πουλάκια για την καλή τους υγεία.
΄Δεν θα το αφήνεις πολύ γιατί μπορεί να κρυώσει και γιατί η διαφορά εσωτερικής-εξωτερικής θερμοκρασίας είναι αιτία ασθενειών.
Και πάντως δεν θα τα αφήνεις ποτέ έξω χωρίς ανθρώπινη παρουσία για τον φόβο των αρπακτικών, ούτε τις θερμές περιόδους.
 
Είναι τ δεύτερο μπατζι που αγοράζω το πρώτο ήταν θυλικο είχα καταφέρει ίσα ίσα ν τρώει απο εμένα όταν έβαζα τ χέρι μ στο κλουβί και να κάθεται πάνω στο δάχτυλο μ αλλα ούτε κάν να βγει έξω απο τ κλουβί μαζι μου γενικά ήταν αλανιάρα μεχρι που γεννούσε αυγά μόνη τς κ μετα απο λίγο καιρο πέθανε
 
Καλώς ηρθες στους LOS BUDGIESTAS Χριστίνα! Να χαίρεσαι το Μπάτζι σου! Αρσενικό ή θηλυκό είναι; Ηλικία ξερεις; Ανέβασε φωτό να το δούμε, και πες μας λίγα πράγματα για την διατροφή του, το κλουβί του, αν το βγάζεις να πετάει! Από κει και μετά, θα μιλήσουμε και για την εκπαιδευση του!
Όχι δεν το βγάζω επίσης ν πετάει είναι η δεύτερη μερα που τ εχω κ αυτό γτ στο προηγούμενο που είχα τ άφησα ελεύθερο στο σπίτι κ κόπανιοταν στους τοίχους είχα τρομάξει παρά πολύ
 
Πολύ φυσικό.

Ξέρεις την αιτία;
Όχι δυστυχώς δεν γνωρίζω ήταν μέσα στο σπίτι ήταν καλα γιατί την είχε δει η μαμά μ κ όταν πήγα εγω ν την δω μετα απο μια ωρα είχε πεθάνει
 
Όχι δεν το βγάζω επίσης ν πετάει είναι η δεύτερη μερα που τ εχω κ αυτό γτ στο προηγούμενο που είχα τ άφησα ελεύθερο στο σπίτι κ κόπανιοταν στους τοίχους είχα τρομάξει παρά πολύ
Χριστίνα μου να χαίρεσαι τα φτερωτά φιλαράκια σου! Μελέτησε αν θέλεις αυτό το άρθρο https://community.petbirds.gr/threa...λιά-που-πετούν-ελεύθερα-μέσα-στο-σπίτι.17945/ που ενημερώνει για το τι πρέπει να προσέχουμε όταν τα πουλιά μας πετούν ελεύθερα στο σπίτι. Είμαι βέβαιη πως θα σε βοηθήσει. Εύχομαι με το νέο σου φιλαράκι να δημιουργήσετε μια όμορφη σχέση. Οπλίσου με υπομονή και όλα θα πάνε κατ ευχήν.
 
Το μετέφερα στο δωμάτιο μ στο γραφείο μ σημερα αυτό κάθεται συνέχεια στο πάτο που κ που και με κρυφοκοιτάζει και εγω κάθομαι απέναντι στο ένα μετρο περίπου κ πλέκω
Τι πάει λάθος;
χαχα
 
Το μετέφερα στο δωμάτιο μ στο γραφείο μ σημερα αυτό κάθεται συνέχεια στο πάτο που κ που και με κρυφοκοιτάζει και εγω κάθομαι απέναντι στο ένα μετρο περίπου κ πλέκω
Τι πάει λάθος;
χαχα
Καλωσηρθες να τον χερεσαι! Δωσε του λιγο χρονο ακομα. Και λιγη φασαρια δεν θα εβλαπτε, τηλεοραση/μουσικη ή ετσι πως καθεσαι να του μιλας. Εγω ετσι εκανα στην αρχη. Για να ειναι και ενος ετους σημαινει πως πέρασε πολυ χρονο με αλλα πουλια και, πορει να χριαστει περισσοτερο χρονο για να συνηθισει την ανθρωπινη παρουσια
 
Είναι Τρίτη ημέρα κάθεται ακομη στον πάτο εαν ειμαι εγω μπροστά... Ποτέ ν αρχίσω να τον πλησιάζω και με τι;
 
Να υποθέσω οτι απλώς κάθεται στον πάτο του κλουβιού και όχι φουσκωμένο, έτσι ειναι;
Ναι ναι απλά κάθεται όποτε ειμαι εγω μπροστά η δίπλα είναι μόνιμα Κάτω αλλιώς κ τρώει σκαρφαλώνει
 
Back
Top