Φροντίδα Πως θα μπορούσα να αποκτήσω την εμπιστοσύνη του Μπάτζι μου;

Προφανώς είναι νωρίς ακόμα και σε φοβάται.
Πρόσεξε τα χρώματα των ρούχων σου στην αρχή, να μην είναι πολύ σκούρα και οι κινήσεις σου να μην είναι πολύ έντονες.
Ίσως η κίνηση του πλεξίματος, (με βελόνες μασχάλης δουλεύεις; ) να του δημιουργεί κάποια φοβία. Προσπάθησε να μην είναι πολύ ορατό εκείνο το σημείο του σώματός σου.
 
Για να σε εμπιστευτει θα πρεπει να καταλαβει οτι εχεις κατι που χρειαζεται...υπομονη :)
Οι παπαγαλοι θελουν παααρα παρα πολυ υπομονη και καθημερινη ενασχοληση.
Καθε φορα που θα πλησιαζεις το κλουβι (πριν ακομα σε δει), θα λες το ονομα του με γλυκια φωνη.
Θα του μιλας συνεχεια πολυ γλυκα και θα του λες τραγουδακια.
Επισης μπορεις να βαζεις μουσικουλα και να χορευεις.
Να τρως μαζι του (δηλαδη να παιρνεις το φαγητο σου και να τρως διπλα του) και να του προσφερεις απο το φαγητο σου (αν ειναι κατι που μπορει να φαει χωρις αλατια κλπ).
Ενας πολυ καλος συμμαχος σου θα ειναι το τσαμπι κεχρι (εχει στα pet shop)!
Θα του προσφερεις απο τα καγκελα του κλουβιου και θα εχεις το χερι σου ακινητο, καθε μερα για λιγα λεπτα.
Στην αρχη μπορει να φευγει, μετα σιγα σιγα θα καταλαβει οτι δεν του κανεις κατι κακο οποτε θα συνεχισει να καθεται στο κλαδακι του. Αργοτερα σιγα σιγα θα αρχισει να πλησιαζει για να δει τι ειναι αυτη η λιχουδια.
Μπορεις επισης να του βαλεις μια μερα κεχρι στο κλουβι του για να δει ποσο νοστιμο ειναι.
Μετα δεν θα του ξαναβαλεις μεσα αλλα θα το εχεις μονο για την εκπαιδευση.
Το ποσο διαστημα θα κανει για να σε πλησιασει, ειναι αναλογα τον χαρακτηρα του καθε πουλιου, την ηλικια του και τις εμπειριες που ειχε πριν να ερθει σπιτι σου.
Οταν πλησιασει στα καγκελα να φαει τοτε εσυ θα συνεχισεις να του προσφερεις ετσι για καποιο καιρο και μετα θα αρχισεις να του προσφερεις μεσα στο κλουβι με το χερι ακινητο.
Κατι αλλο που μπορεις να κανεις για να δει οτι δεν θελεις να του κανεις κακο, ειναι μια στο τοσο να βαζεις το χερι μεσα στο κλουβι και να κανεις διαφορα.
Ουσιαστικα δεν θα κανεις τιποτα αλλα θα δει οτι δεν ασχολεισαι μαζι του και οτι το χερι εντος κλουβιου δεν σημαινει κατι κακο 😉
Ολα αυτα θα τα κανεις με προγραμμα, καθε μερα ιδια ωρα σχεδον, ωστε να ανυπομονει για την στιγμη που θα ασχοληθεις μαζι του :)
Στα εγραψα λιγο μπακαλιστικα ισως αλλα καταλαβες νομιζω το νοημα :)
Καποτε ειχα ενα ζευγαρι μπαντζι και με αυτον τον τροπο με εμαθαν και εβαζα το χερι μου μεσα με σπορια (τοτε δεν ηξερα το κεχρι) και ερχοντουσαν και τα δυο να φανε :D
 
Πάντως σε σχέση με το θυλικο μπατζι που είχα αυτό είναι παρά πολύ ήρεμο η το θυλικο ούρλιαζε το πρωί δάγκωνε τα χέρια αυτό τίποτα αλλα τ θυλικο στην 2 ημέρα ανέβαινε στο χέρι μ όταν τ έβαζα στο κλουβί η τ έβαζα φαγητό σε ένα καπάκι απο μπουκάλι και τς έδινα και έτρωγε
 
Ναι τα αρσενικά είναι πιο ήμερα και φιλικά.
Είναι αγγελούδι μπροστά στην θυλικια
Απλά είχα συνηθίσει με την άλλη κ τωρα νομίζω όλο οτι κάτι εχει αυτό και είναι στεναχωρημένο απλά βλέπω πως αυτό είναι πιο παρατηρητικό

Του εχω και καθρέπτη πάντως και σκαλιτσα και κούνια και ένα παιχνίδι που έφτιαξα εγω με ξύλινες χάντρες
 
Του εχω και καθρέπτη
Τον καθρέφτη να τον βγάλεις δεν του χρειάζεται και ίσα ίσα που μπορεί να του δημιουργεί και στρες (νομίζει πως υπάρχει και άλλο μπάτζι στο κλουβί)

Να σου ζήσει!
 
Τον καθρέφτη να τον βγάλεις δεν του χρειάζεται και ίσα ίσα που μπορεί να του δημιουργεί και στρες (νομίζει πως υπάρχει και άλλο μπάτζι στο κλουβί)

Θα συμφωνησω 100% με αυτο! Καμια φορα εθιζονται με αυτο το παιχνιδι και δεν ειναι και οτι καλυτερο :)
Μπορεις να του φτιαξεις κι εσυ παιχνιδια με χαρτι, καλαμακια κλπ , για να μην βαριεται συνεχεια με τα ιδια :D
 
Για να σε εμπιστευτει θα πρεπει να καταλαβει οτι εχεις κατι που χρειαζεται...υπομονη :)
Οι παπαγαλοι θελουν παααρα παρα πολυ υπομονη και καθημερινη ενασχοληση.
Καθε φορα που θα πλησιαζεις το κλουβι (πριν ακομα σε δει), θα λες το ονομα του με γλυκια φωνη.
Θα του μιλας συνεχεια πολυ γλυκα και θα του λες τραγουδακια.
Επισης μπορεις να βαζεις μουσικουλα και να χορευεις.
Να τρως μαζι του (δηλαδη να παιρνεις το φαγητο σου και να τρως διπλα του) και να του προσφερεις απο το φαγητο σου (αν ειναι κατι που μπορει να φαει χωρις αλατια κλπ).
Ενας πολυ καλος συμμαχος σου θα ειναι το τσαμπι κεχρι (εχει στα pet shop)!
Θα του προσφερεις απο τα καγκελα του κλουβιου και θα εχεις το χερι σου ακινητο, καθε μερα για λιγα λεπτα.
Στην αρχη μπορει να φευγει, μετα σιγα σιγα θα καταλαβει οτι δεν του κανεις κατι κακο οποτε θα συνεχισει να καθεται στο κλαδακι του. Αργοτερα σιγα σιγα θα αρχισει να πλησιαζει για να δει τι ειναι αυτη η λιχουδια.
Μπορεις επισης να του βαλεις μια μερα κεχρι στο κλουβι του για να δει ποσο νοστιμο ειναι.
Μετα δεν θα του ξαναβαλεις μεσα αλλα θα το εχεις μονο για την εκπαιδευση.
Το ποσο διαστημα θα κανει για να σε πλησιασει, ειναι αναλογα τον χαρακτηρα του καθε πουλιου, την ηλικια του και τις εμπειριες που ειχε πριν να ερθει σπιτι σου.
Οταν πλησιασει στα καγκελα να φαει τοτε εσυ θα συνεχισεις να του προσφερεις ετσι για καποιο καιρο και μετα θα αρχισεις να του προσφερεις μεσα στο κλουβι με το χερι ακινητο.
Κατι αλλο που μπορεις να κανεις για να δει οτι δεν θελεις να του κανεις κακο, ειναι μια στο τοσο να βαζεις το χερι μεσα στο κλουβι και να κανεις διαφορα.
Ουσιαστικα δεν θα κανεις τιποτα αλλα θα δει οτι δεν ασχολεισαι μαζι του και οτι το χερι εντος κλουβιου δεν σημαινει κατι κακο 😉
Ολα αυτα θα τα κανεις με προγραμμα, καθε μερα ιδια ωρα σχεδον, ωστε να ανυπομονει για την στιγμη που θα ασχοληθεις μαζι του :)
Στα εγραψα λιγο μπακαλιστικα ισως αλλα καταλαβες νομιζω το νοημα :)
Καποτε ειχα ενα ζευγαρι μπαντζι και με αυτον τον τροπο με εμαθαν και εβαζα το χερι μου μεσα με σπορια (τοτε δεν ηξερα το κεχρι) και ερχοντουσαν και τα δυο να φανε :D
Του έβαλα αυτά τα στικς μ διάφορες γεύσης που εχει εδω κ 5 μέρες δεν τ εχει δοκιμάσει κάν
 
Του έβαλα αυτά τα στικς μ διάφορες γεύσης που εχει εδω κ 5 μέρες δεν τ εχει δοκιμάσει κάν
Tα στικς δεν προσφερουν τιποτα στο παπαγαλακι σου.
Αυτο που ελεγα εγω ειναι κεχρι.
 
Back
Top