Ασθένειες Πως θα ξεφορτωθώ τις κόκκινες ψείρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimi23
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimi23

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιαν 2022
Μηνύματα
101
Παιδιά καλησπέρα και πάλι κ συγνώμη για την ενοχλήσει ξανά .. σήμερα διάβαζα κ ξανά διάβαζα για τα ακαρεα κ για τις ψείρες έδω κ 2-3 μέρες το παπαγαλάκι μου ξύνεται συνέχεια στην κοιλιά -στήθος ,ποδαράκια , πλάτη , κ λαιμό κ το βράδυ νομιΖω πως είναι ανήσυχος βέβαια κ την ημέρα αλλ το βράδυ αλλάζει μεριά συνέχεια ξύνεται αρκετά ενώ τον εχει πάρει ο ύπνος φεύγει απο την θέση ύπνου κοιτάει ξανά πάει ξανά ξύνεται ξανά κοιμάται … κ μόλις διάβαζα για τις κόκκινες ψείρες μπορείτε να με βοηθήσετε με το θα τις ξεφορτωθώ κ αν μπορώ να κνω κάτι προληπτικά σε περίπτωση που δεν υπάρχουν; Κ αν υπάρχουν τι φάρμακο μπορώ να βάλω κ με ποιον τρόπο ; 😥
 
Στα καναρίνια μ εγώ χρησιμοποιώ elector και pinex σκόνη, δεν ξέρω αν κάνει και για παπαγάλους, επειδή είδα ότι είσαι από Σαλονίκη πάνε στον σαντοριναιο (κτηνίατρος), πραγματικά θα σου λύσει όλες τις απορίες και θα έχεις ουσιαστική βοήθεια (όχι πως τα παιδιά εδώ δεν βοηθάνε, απλα ο αλλος θα κάνει καλλιέργεια και θα σ πει ακριβώς τι να κάνεις χωρίς να χάνεις πολύτιμο χρόνο)
 
@alexisthes δεν είμαι από Θεσσαλονίκη είμαι μια μισή ώρα μακριά της .. απλά το έβαλα είμαι από Αριδαια .. θα μπορούσα να κνω κάτι μόνη μ προληπτικά αν έχει ; Χωρίς μα κοιτάξω μήπως βρω κάποια Γτ έδω στην Αριδαια έχουμε μόνο κτηνίατρο ..
[automerge]1646641588[/automerge]
@alexisthes δλδ πιστεύεις πως ένας κτηνίατρος μπορεί να εντοπίσει αν έχει ψείρες ; Γιατί νομίζω πως δεν έχει τόσες γνώσεις όπως ένας πτηνιατρος … εκτός αν κάνω λάθος
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@dimi12 ανάλογα τον κτηνίατρο, υπάρχουν κάποιοι με εμπειρία στα Πτηνά, μπορείς να δεις αυτά που σου είπα αν κάνουν και για παπαγάλους, απλα ο πτηνιατρος θα σου πει άμεσα τ να κάνεις, χωρίς να χάνεις χρόνο γτ μέρα με την μέρα θα χειροτερεύει, αν δοκιμάζεις το ένα ή το άλλο σκεύασμα και θα το ταλαιπωρείς και θα το επιβαρύνεις.. Πάτε τηλ τον κτηνίατρο και ρώτα αν έχει εμπειρία με παπαγάλους αλλιώς περίμενε κάποιον από δω με γνώσεις στους παπαγαλους.
 
Ναι κατάλαβα λέω να τον πάω αύριο για τσεκάρισμα ❤️ Τον πάω πρώτη φορά κ δεν ξέρω πως θα γίνει κ πως θα αντιδράσει .. δυστυχώς . Εγώ σήμερα έπλυνα όλο το κλουβί με χλιαρό νερό κ σαπούνι με ένα σφουγγαράκι πριν το πλένω είδα βέβαια το χαρτί που του έχω κάτω από την σχάρα για να μην λερώνει κλπ κ δεν είδα κάτι σαν ψείρα τίποτα απλ μ έχει μπει η ιδέα Γτ καλλωπίζετε αρκετά το βράδυ πριν τον ύπνο κ αγχώθηκα λίγο ..
[automerge]1646647916[/automerge]
@alexisthes
 
@alexisthes εσυ τα δικά σου όταν τα πας μετά από τον κτηνίατρο είναι κάπως αγχωμένα αλλάζει γενικά κάτι ;
 
@dimi12 όχι τπτ είναι κομπλέ ο συγκεκριμένος είναι ωραίος γτ τα πιάνει με προσοχή χωρίς άγαρμπες κινήσεις
 
@alexisthes κατάλαβα μακάρι κ σε εμένα να συμβεί αυτό , γιατι ο δικός μου είναι πολύ δύσκολος δεν τον έχω πιάσει ακόμα ούτε να το χαϊδέψω κατευθείαν ανοίγει το στόμα 🥲😋
 
σήμερα διάβαζα κ ξανά διάβαζα για τα ακαρεα κ για τις ψείρες
Πολύ καλά έκανες και τα διάβασες, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο παπαγάλος σου έχει ψείρες...
μ έχει μπει η ιδέα Γτ καλλωπίζετε αρκετά το βράδυ πριν τον ύπνο κ αγχώθηκα λίγο ..
Όλοι οι παπαγάλοι φτιάχνουν τα φτερά τους πριν τον ύπνο και κατά την διάρκεια της ημέρας.
Ο καθαρισμός των φτερών είναι μια διαδικασία που κάνει το πουλί προκειμένου να κρατήσει το φτέρωμά του σε άριστη κατάσταση. Περνάει με το ράμφος του τα φτερά κατά μήκος, από την βάση ως την κορυφή για να τα ισιώσει και να τα καθαρίσει.
Ορισμένα πουλιά έχουν τον ουροπηγικό αδένα στη βάση της ουράς τους που παράγει ένα είδος ελαίου. Από εκεί παίρνουν λίγο από το έλαιο και το απλώνουν στα φτερά τους, δημιουργώντας έτσι ένα στρώμα προστασίας που διώχνει το νερό αντί να το απορροφά. Η περιποίηση του φτερώματος είναι η αγαπημένη τους απασχόληση.
Αν σου αρέσει το διάβασμα δες και αυτό το άρθρο.
 
πραγματικά Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ❤️ Με ανακουφίζεται πολύ απλά μ φάνηκε περίεργο μπήκα διάβασα κ αγχώθηκα πολύ χωρίς λόγο ίσως γιατί από κάτω στην σχάρα του έχω άσπρο χαρτί κ δεν Δει κάτι περίεργο κ σήμερα το πρωί είδα τον πάτο με έντονο φακό κ δεν είχε κάτι ούτε στο σουπιοκοκαλο στα σύρματα ούτε μέσα στα ξύλα στις πατηθρες πουθενά .. κ το έπλυνα με χλιαρό νερό κ σαπούνι όλο παιχνίδια και πιατάκια κ πατηθρες κ όλα καλά πιστεύω
[automerge]1646675162[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ @Vada ❤️
[automerge]1646675335[/automerge]
Απλά σκέφτομαι αύριο να τον πάω κ κτηνίατρο μήπως μπορέσει κ το κοιτάξει λίγο κάτω από τα φτερά αν μπορεί να διακρίνει κάτι εσείς τι λέτε να τον πάω για τσεκάρισμα ή λέτε να μην χρειάζεται ;
 
Απλά σκέφτομαι αύριο να τον πάω κ κτηνίατρο
Αν έχει γνώσεις στα πουλιά δεν είναι άσχημη ιδέα μια προληπτική εξέταση, επίσης μπορεί να τον ζυγίσει και να κάνει και έλεγχο κουτσουλιάς.
 
Μου είπε πως εχει τις βασικές λογικά θα γνωρίζει κάποια πράγματα αλλά εγώ σκέφτομαι κ πως θα του τα κάνει όλα αυτά ενώ δεν θέλει ούτε χάδια ούτε ανεβαίνει στο χέρι μου καλά καλά τώρα τον έμαθα κ σήμερα είχαμε αρκετή πρόοδο μα τα χέρια .. αύριο θα πάμε πως γα τον πιάσει να τον εξετάσει η μετά πως θα η αντίδραση προς εμένα κ τα χέρια μ ; Εχεις κάποια εμπειρία να μ πεις ;
 
αύριο θα πάμε πως γα τον πιάσει να τον εξετάσει η μετά πως θα η αντίδραση προς εμένα κ τα χέρια μ ;
Σίγουρα θα του κακοφανεί αλλά θα του περάσει, μετά θα συνεχίσεις τις προσπάθειες προσέγγισης όπως έκανες μέχρι τώρα.
 
Back
Top