Φροντίδα Πως θα ξεχωρίσω το φύλο των καναρινιών μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimrho
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimrho

PB New Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2014
Μηνύματα
20
Καλησπέρα,
άνοιξα καινούργιο θέμα γιατι πλέον έχω κλουβί! Πήρα αυτό που μου προτείνατε.

Παρατηρούσα σήμερα τα πουλάκια και κελαηδούν και τα δυο. Όχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά το κλασικό τσιου και μερικές φορές "κάτι πιο γρήγορο''. Πως θα ξεχωρίσω το φύλο τους; Γιατί υπάρχει η πιθανότητα αυτός που μου τα έδωσε να έκανε λάθος και να είναι του ίδιου φύλου.

Απο το κατάστημα που πήρα το κλουβί μου έδωσαν το παρακάτω σκεύασμα βιταμινών. είναι καλό;
http://beaphar.gr/products/bird/bird-health/bog-multi-vit-bird-20ml

Σας επισυνάπτω καινούργιες φωτογραφίες από το κλουβί!

rsz_rsz_1img_20140213_180815_1.webp rsz_1rsz_img_20140213_180835.webp rsz_1rsz_1rsz_11img_20140213_180727.webp
 
Φίλε καλησπέρα να χαίρεσαι τα πουλάκια λογικά το άσπρο θεωρηται θηλυκό γιατί από εκεί βλέπω μόνο σουπιοκοκαλο. Αν κελαιδαει δεν είναι θηλυκό αλλά αρσενικό. Αν θες βαλτα μας φωτο από κάτω με παραμερισμένα τα πούπουλα της κοιλίας να σου πούμε σίγουρα. Η πολυβιταμινη καλη είναι την έχω και εγώ αλλά δεν έχει βιτΕ.
Το λευκό σου έχει κάποια κίτρινα φτερά η όχι στην φτερούγα;
 
To σουπιοκόκκαλο το έβαλα τυχαία εγώ στο ένα από τα δύο. Αύριο θα προσπαθήσω να τα βγάλω φώτο απο κάτω.
Την πολυβιταμινη την δίνω κάθε μέρα;

Στόχος μου είναι η αναπαραγωγή και να τα μάθω να καλαηδουν ωραία. Τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα για να τα καταφέρω αυτά;
 
Την πολυβιταμινη την δίνω κάθε μέρα;
Δες αυτό Πολυβιταμινη beaphar MULTI-VIT
Στόχος μου είναι η αναπαραγωγή και να τα μάθω να καλαηδουν ωραία. Τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα για να τα καταφέρω αυτά;
Μεγάλο θέμα. Ρώτα κάθε φορά ό,τι σε απασχολεί περισσότερο για να το καλύψουμε καλύτερα.
 
malekaifemale.jpg
Πρέπει να τα δεις από κάτω...
 
καλημέρα! Θα προσπαθήσω μέχρι αύριο να εχω ανεβάσει φωτογραφία απο το κάτω μερος τον πουλιών ωστε να σιγουρευτούμε για το φύλο τους.
Απο την στιγμή μου ετοιμάζομαι για ζευγάρωμα συνεχίζω διατροφή με βιταμίνες και αυγοτροφή. Σωστά;


Για το κελαήδημα τι μπορώ να κάνω; Να τους βάζω να ακόυνε φωνές απο youtube;
 
Απο την στιγμή μου ετοιμάζομαι για ζευγάρωμα συνεχίζω διατροφή με βιταμίνες και αυγοτροφή. Σωστά;
Για το κελαήδημα τι μπορώ να κάνω; Να τους βάζω να ακόυνε φωνές απο youtube;
Καλημέρα!
και χόρτα και χόρτα!
Ναι.
 
Το λευκό πουλάκι είναι ΑΛΜΠΙΝΟ αν δεν με ξεγελά η φωτό. Θέλει για ταίρι ένα ΛΟΥΤΙΝΟ ή έστω ένα ΚΙΤΡΙΝΟ λιποχρωμικό. Κρίμα αυτό το πουλί να βγάλει απογόνους που να προσθεθούν στην μακρά λίστα των "παρδαλών".
 
Καλησπέρα, Μόλις έβγαλα φωτογραφία το κάτω μέρος των καναρινιών. Δεν ξέρω αν αυτό σας βοηθάει να μου πείτε τον φύλλο των καναρινιών μου. Σήμερα πάντως παρατήρησα ότι το παρδαλό τραγουδούσε.












IMG_20140215_141755.jpg
 
Καλημέρα φίλε το παρδαλό είναι αρσενικό σίγουρα τώρα το λευκό δεν φαίνεται αν μπορείς βγάλε άλλη μια φωτο παραμερίζοντας τα πούπουλα του δεξιά και αριστερά με νερό να φαίνεται το επίμαχο σημείο καθαρά.
 
Με αυτές της φωτογραφίες δύσκολα καταλαβαίνει κάποιος. Ακόμα όταν τα πουλιά δεν είναι πυρωμένα το κάνει ακόμα πιο δύσκολο. Εάν δεις σε κάποιο από τα δύο, φούσκωμα του λαιμού από την προσπάθεια κελαηδίσματος, τότε αυτό είναι λογικά αρσενικό.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

μου εκανε εντυπωση και το'βαλα.. Δε το εχω ξαναδει
 
Ποιος απ' όλους μας είναι αυτός στο βίντεο; :D
 
καταπληκτικό! Έχει ένα nick στο youtube αλλά δεν ξέρω αν έχουμε τέτοιον φίλο εδώ
 
Οχι, αλλά δεν μπορεί να μην είναι μέλος. Εκτός αν νομίζει ακόμα ότι ο υπολογιστής είναι τηλεόραση.
 
θελω να κανω την ιδια ερωτηση που εκανε και ενα παιδι στο yoytube. Αν ειναι αρσενικο τι γινεται;
 
Back
Top