Φροντίδα Πως θα ξεχωρίσω το φύλο των καναρινιών μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimrho
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατα 99,9 % ξερω ποιου ειναι το βιντεο,
αν και κανω λαθος κοντα στην Λαρισα ειναι...
 
καλησπέρα και πάλι! Επανέρχομαι μετά από καιρό καθώς λόγω της δουλειάς ήταν δύσκολο να βγάλω τις φωτογραφίες. Οι φωτογραφίες ήταν δύσκολο να βγουν καθαρές καθώς η φωτογραφική δεν εστίαζε σε τόσα πούπουλα!

Ελπίζω τώρα να μπορέσω να μάθω το φύλλο τους!







 
Το πρασινοκιτιρνο μου κανει για θηλυκο αλλα δεν ειμαι και σιγουρη... Το λευκο δεν μπορω να καταλαβω... Κελαιδαει καποιο απο τα δυο καθολου;
 
Το πρασινοκιτιρνο μου κανει για θηλυκο αλλα δεν ειμαι και σιγουρη... Το λευκο δεν μπορω να καταλαβω... Κελαιδαει καποιο απο τα δυο καθολου;
Αλίκη, ό,τι και να πεί κανείς έχει 50% πιθανότητες να "πέσει μέσα" :). Εδώ δεν χωράει απάντηση..."αλλά δεν είμαι σίγουρη". Η απάντηση αβίαστα πρέπει να είναι οτι οι φωτογραφίες καθόλου δεν ξεκαθάρισαν το θέμα. Κανείς δεν μπορεί να αποφανθεί με ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ για το φύλο των πουλιών απο αυτές τις φωτό. Κάνω λάθος;
 
ο ποιο ασφαλής τρόπος να μάθεις το φίλο είναι το κελάηδημα
τα αρσενικά θα κελαηδήσουν τα θηλυκά "οχι"

το "οχι" σε παρένθεση γιατί μερικές φορές, πολύ σπάνια βέβαια κελαηδάνε και τα θηλυκά...

αρα αφου ξεχωρίσεις απο το κελάηδισμα, μετα οταν τα δεις να πυρώνουν
τα ξανά κοιτάς από κάτω...

αν δεν είναι πυρωμένα απο κάτω ολα σχεδόν ίδια μοιάζουν...
 
Καλημέρα! Το κίτρινο κελαηδάει αλλά σπάνια. Το άσπρο πέρα από το κλασικό τσίου και ενα τρρρρρρ αν τα λέω καλά 😀 δεν κάνει τπτ άλλο. Για να πυρώσουν πέρα από την αυγοτροφή θέλουν τπτ άλλο;
 
Μια καλή διατροφή η οποία να μην αποτελείται μόνον από αυγό ή αυγότροφη αλλά και επαρκής ποσότητες σε λάχανικα φρούτα, επίσης χρειάζεται ο απαραίτητος φωτισμός δηλαδή 12-15 ώρες φωτός. Από εκεί και πέρα για καλύτερα αποτελέσματα μπορείς να χρησιμοποιείσεις κάποια πολυβιταμινη να έχεις την σωστή θερμοκρασία και την σωστή υγρασία.
 
Back
Top