Γενικά Πως καθαρίζετε τα "δωράκια" από τους φτερωτούς φίλους σας;

seemsfunny

PB Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
1.113
Πόλη
Ιωάννινα
Κοιτούσα διάφορα βίντεο στο youtube, μέχρι που έπεσα σε αυτό.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Οπότε σκέφτηκα να ρωτήσω με τι τρόπο καθαρίζεται εσείς για να αρχίσω κι εγώ να προετοιμάζομαι σιγά σιγά.
 
Από οποιοδήποτε μέρος προσπαθώ πρώτα να απομακρύνω ολόκληρη την κουτσουλιά, μετά σκουπίζω το μέρος με στεγνό χαρτί (ώστε να μαζέψω όλα τα υγρά) μετά καθαρίζω με βρεγμένο χαρτί και στεγνώνω (κάποιες φορές χρειάζεται να χρησιμοποιήσω σαπούνι όταν υπάρχουν υπολείμματα πχ σε ύφασμα κτλ)
Πολλές φορές χρησιμοποιώ ένα μαχαίρι ώστε να απομακρύνω ατόφια την κουτσουλιά.
Η χρήση των μωρομάντηλων επίσης είναι μια καλή λύση😉
 
Σε ρούχα και στον καναπέ;
Δεν εχει τυχει, στα χαλια ειναι το θεμα! Ποιο πολυ με απασχολει μην δαγκωσει κανα καναπε η επιπλο παρα οι κουτσουλιες! Αυτες ειναι ελεγχομενες οταν τον. Κραταω στο χερι
 
Εγώ καθαρίζω με μωρομάντηλα παιδιά..
Αλλά εμένα δεν με ενοχλεί τόσο που κουτσουλανε... Με ενοχλεί που όταν τρώνε γίνεται ο χαμός...
Δηλ όταν τα βάζω, φρούτα, αυγό κλπ λερώνουν όλο το κλουβί... Και έτσι σταμάτησα να τα βάζω να τρώνε στο κλουβί, μόνο εκτός κλουβιού γιατί αναγκαζόμουν κάθε μέρα να καθαρίζω το κλουβί...
Μέχρι και το κόλπο με την μπανιέρα δοκίμασα αλλά δεν έμπαιναν μέσα για να φάνε...Αλλά και πάλι δε γλίτωσα... Κάθε μέρα καθαρίζω πατώματα και τοίχους όταν τρώνε... Μέχρι και πάνω μου πετάνε τροφές... 😀😛
Πείτε βρε παιδάκια εσείς τι κάνετε όταν τρώνε; Δε λερώνουν παντού;
 
Εγώ καθαρίζω με μωρομάντηλα παιδιά..
Αλλά εμένα δεν με ενοχλεί τόσο που κουτσουλανε... Με ενοχλεί που όταν τρώνε γίνεται ο χαμός...
Δηλ όταν τα βάζω, φρούτα, αυγό κλπ λερώνουν όλο το κλουβί... Και έτσι σταμάτησα να τα βάζω να τρώνε στο κλουβί, μόνο εκτός κλουβιού γιατί αναγκαζόμουν κάθε μέρα να καθαρίζω το κλουβί...
Μέχρι και το κόλπο με την μπανιέρα δοκίμασα αλλά δεν έμπαιναν μέσα για να φάνε...Αλλά και πάλι δε γλίτωσα... Κάθε μέρα καθαρίζω πατώματα και τοίχους όταν τρώνε... Μέχρι και πάνω μου πετάνε τροφές... 😀😛
Πείτε βρε παιδάκια εσείς τι κάνετε όταν τρώνε; Δε λερώνουν παντού;
Ναι λερώνουνε, και δεν έχουμε... Κόλπο. Απλά τα μαζεύουμε. Πετάει φαγητάκια σε απόσταση...χιλιομέτρων και εμείς απλά γελάμε. Τι να του κάνεις,έτσι νευροσπαστάκια είναι όλα τους. Το ωραίο είναι να έχει αποφασίσει να φάει μούρα που βάφουνε σαν τρελλά και ξαφνικά να του έρθει η όρεξη να σκουπιστεί επάνω σου ή σε κάποια κουρτίνα!meh😛
Κι εμείς τον Ερνι έξω απ' το κλουβί του έχουμε τα φαγητά, κυρίως όμως επειδή είναι όλη μέρα έξω, αφού πάντα κάποιος από εμας (πλην ελάχιστων περιπτώσεων) είναι στο σπίτι.
 
... Μέχρι και το κόλπο με την μπανιέρα δοκίμασα αλλά δεν έμπαιναν μέσα για να φάνε...
Πείτε βρε παιδάκια εσείς τι κάνετε όταν τρώνε;Δε λερώνουν παντού;
Ναι λερώνουνε, και δεν έχουμε... Κόλπο. Απλά τα μαζεύουμε. Πετάει φαγητάκια σε απόσταση...χιλιομέτρων και εμείς απλά γελάμε.
Εμένα πάντως η μπανιέρα #31 μ΄έσωσε!:D
 
Σίσυ μου ο μουρλός τα παίρνει απ τη μπανιέρα και τα βγαζει στο... Τραπέζι της κουζίνας να τα φαει :D
ε! Τον παραδέχομαι! Έχει άποψη το πουλί!👍rolleyes:
 
Το ωραίο είναι να έχει αποφασίσει να φάει μούρα που βάφουνε σαν τρελλά και ξαφνικά να του έρθει η όρεξη να σκουπιστεί επάνω σου ή σε κάποια κουρτίνα!meh😛

Μεταξύ μας... Τον προετοιμάζεις για μπογιατζή; χα χα
 
ο ζακο θελει το πρωινο του στο σταν του κλουβιου, αρα καθε μερα καθαρισμα. Ο σενεγαλης τα κανει ολα μανταρα. καθαριζω κλουβι σπιτι, ξεκολαω φρουτα απο το πατωμα, πλυσιμο τυχου με νερο και σφουγκαρι, με κουτσουλιες δεν μου λερωνουν περα απο το κλουβι τους και στα σταν τους, οταν πετανε κανουν την βολτα τους και πισω στο σταν. και αν μας ξεφυγη καμια επιτοπου με μωρομαντηλο, εαν εχει ξεραθη ξυσιμο με μαχαιρι, και περασμα με ζεστο νερο. το δωματιο τους καθε μερα σκουπισμα και σφουγκαρισμα με καυτο νερο. Δεν βαζω αποριπαντικο. τι τραβαω.
 
Back
Top