Γενικά Φωτογραφίες με τους φτερωτούς μας φίλους

@ckdodis τα πηρα απο 6 ημερων και τα μεγαλωσα με κρεμα γιατι η μαμα ηταν πρωταρα και τα εβρισκα συνεχως με αδειους προλοβους.δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα πλεον ειναι 4 υγιεστατα,ζωηρα πουλακια ..πολυ δυσκολη διαδικασια και δεν την προτεινω αν δεν συντρέχει καποιος λογος.να και μια εγχρωμη.
 

Συνημμένα

  • received_617821036063217.webp
    received_617821036063217.webp
    46,9 KB · Προβολές: 43
@ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7 πραγματικά μου φαίνεται απίστευτο! είναι πανέμορφα! πολύ φοβάμαι θα αρχίσω να ψάχνω σύντομα για καναρινάκι, το σκέφτομαι εδώ και καιρό αλλά με αυτά που βλέπω ( από την μία τα δικά σου πουλάκια και από την άλλη το καναρινάκι της @MARY58ο Σοφοκλής) σύντομα θα αρχίσω αναζήτηση για υιοθεσία! και λογικά θα με πετάξουν από το σπίτι και γενικότερα από την γειτονία! τα έχεις βαφτίσει, είναι αρσενικά; θηλυκά;
 
@ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7 τελικά εξημερώνονται και αυτά τα πουλάκια σαν τους παπαγάλους; πως τα κατάφερες; είναι μωρά; τα τάισες στο χέρι;
Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι όλα εξημερώνονται. Το πρώτο μου πουλάκι ήταν ένα καρδερινοκάναρο και ήταν ήδη 3 ετών όταν μου το έδωσαν. Αγριμάκι και πολύ φοβιτσιάρικο. Το εξημέρωσα μέσα 2 μήνες, χωρίς να έχω ιδέα τι κάνω. Εκείνο το πουλάκι ήταν το μόνο που άφησα να ζήσει ελεύθερο στο σπίτι. Έκανε τα πάντα, έως και μπάνιο μέσα στη χούφτα μου! Έκτοτε έχουν περάσει άλλα 3 καναρίνια από τα χέρια μου, τα οποία εξημέρωσα πολύ εύκολα, απλά όχι στον ίδιο βαθμό με το 1ο -από δική μου όμως επιλογή.
Όλα εξημερώνονται! Εδώ στον Α Παγκόσμιο χρησιμοποιούσαν περιστέρια για να στέλνουν μηνύματα από τάγμα σε τάγμα και πίσω απ' τις γραμμές του εχρθού. Τι να λέμε
 
@ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7 τέλεια τα λεμονακια σου! Στα μάτια σε κοιτάζουν 😄.Είμαι σίγουρη ότι ήταν πολύ δύσκολο να αναλάβεις το τάισμα τους κ να γίνεις ο μαμαμπαμπας τους! Το αποτέλεσμα όμως σε δικαιώνει! Θα γίνουν μια χορωδία αυτά! Φοβερή!Κ πάλι να τα χαίρεσαι! Κ ναναι γερά κ καλοκλάρωτα! 😊
 
Όταν της λες «πάμε διακοπές!»
[automerge]1656663575[/automerge]
Όταν τελικά δεν πάτε!…
 

Συνημμένα

  • 67DC02FA-1862-4669-9DD6-63FBB01FD951.webp
    67DC02FA-1862-4669-9DD6-63FBB01FD951.webp
    456,4 KB · Προβολές: 49
  • 83165620-4573-4C80-8A19-9E2FF8D22EEF.webp
    83165620-4573-4C80-8A19-9E2FF8D22EEF.webp
    487,7 KB · Προβολές: 49
  • 2AD249B4-695B-46A3-98EE-697C1AB2EFE1.webp
    2AD249B4-695B-46A3-98EE-697C1AB2EFE1.webp
    137,3 KB · Προβολές: 49
  • EE3AF808-3C59-4ED1-8BDE-4B4019FE8380.webp
    EE3AF808-3C59-4ED1-8BDE-4B4019FE8380.webp
    147,4 KB · Προβολές: 49
Καλησπερίζω όλο την παρέα του foroum,

μην βαρέσετε εάν δεν είναι καλή ιδέα, σκέφτηκα να ανοίξω ένα 'νήμα' που θα μπορούμε να ανεβάσουμε φωτογραφίες από τα φτερωτά μας φιλαράκια, από τον τόπο κατοικίας τους, από τα πάρκα τους και ίσως μπορούμε να περιγράψουμε και συνήθειες τους (διατροφή, παιχνίδια, φωτογραφίες από εκπαίδευση κλπ.)

Ξεκινάω με τον Φοίβο μου, ένα από τα budjie μου, που ζει για την ώρα στον επαγγελματικό μου χώρο ( γραφείο ) και του αρέσει να σουλατσάρει από το πάρκο του στις οθόνες μου, στο κλουβί του.

Το σκούπισμα από το κεχρί που τον κερνάω με αναγκάζει να σκουπίζω και να καθαρίζω καθημερινά, αλλά χαλάλι του!

Θα επανέλθω και με τα υπόλοιπα φιλαράκια μου.

υ.γ.: εάν κάποιος από τους διαχειριστές έχει διαφωνία με το νήμα, ας το διαγράψει παρακαλώ.
Πανέμορφος ο Φοίβος να τον χαίρεσαι.🥰Τρελή φάτσα.
Και το παρκο που του έχεις φτιάξει είναι καταπληκτικο.
Πόσο χρονών είναι?? Το παρκο σε τι ηλικία του το έβαλες??
 
Πολυ ωραια η ιδέα σας να ανεβάσουμε φωτο απο τους μικρους μας φίλους!
Να χαίρεστε όλοι τα πουλακια σας, είναι όλα τους καταπληκτικά!
Να και ο δικός μου ο Πίτερ , κοντεύουμε 3 μηνών.
Είναι άνθρωποκεντρικός, αγαπουλης και πεισματαρης.
Από παιχνιδια μια κουνια έχει για την ώρα την οποία λατρεύει να κουνάει με το ράμφος του 😅
Περνάμε πολυ χρόνο παρέα και μας αρέσει να μαθαίνουμε νέα πράγματα! 😄

IMG_20220701_171953.webpIMG_20220701_171525.webp
 

Συνημμένα

  • IMG_20220619_020030.webp
    IMG_20220619_020030.webp
    37,5 KB · Προβολές: 19
@Anna Maria Mp είναι κούκλος!έχουν δίκιο που τους αποκαλούν παπαγαλους τσέπης!
[automerge]1656687158[/automerge]
@Anna Maria Mp ο Φοίβος είναι περίπου 4-5 μηνών. Υιοθετήθηκε από pet shop οπότε δεν γνωρίζω ακριβώς την ηλικία του. Από την πρώτη ώρα που τον έβαλα στο κλουβί όταν τον πήρα είχα φάει τα κάγκελα και κάτι με σπρώξε να τον βγάλω εκτός από την πρώτη κι όλας στιγμή. Επιφυλακτικός μεν δεκτικός δε από την πρώτη ώρα. Χτίζουμε μια σχέση καθημερινά. Το πάρκο ήταν από την αρχή κόντα του αφού εκεί τσεκονταν για την εκπαίδευση του, το αγόρασα έτοιμο από το internet. Μετά σιγά σιγά άρχισε τα πεταρισματα από εδώ και απ' εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ckdodis είναι αυτό που λένε μικρός στο μάτι.. 😂 χαχαχα
Γιατί κατά τα αλλά διαόλου κάλτσες είναι!
Σε ευχαριστώ 🙏
[automerge]1656687663[/automerge]
@ckdodis Μπράβο σου που κατάφερες να τον φέρεις κοντά σου αν και από πετ σοπ που ξέρω πως είναι πιο δυσκολο και έχετε χτίσει μια τόσο όμορφη σχέση.🙂
Μου αρέσει πολυ το παρκο σου, θεωρώ ότι ήρθε η ώρα να αρχίσω και εγω να βαζω κάποια παιχνιδια στον μικρό γιατί είναι πολυ δραστήριος.
Θα μπορουσα να σε ρωτησω από ποιο site το αγόρασες?
 
@Anna Maria Mp μάλλον ο Φοίβος ήθελε παρέα από την πρώτη ώρα που έφυγε από το pet.
Υπάρχει εταίρο budjie, θήλυ, η Κλαίρη που θα ανεβάσω φωτογραφίες σύντομα, η οποία είναι τουλάχιστον εωσφόρος! Μεγάλο θράσος, ατρόμητη, και κυριολεκτικά όταν βγαίνει από το κλουβακι της δεν στέκεται πουθενά! Έχει αρχίσει να υπακούει στο, έλα, πάνω, κάτω κλπ. Αλλά νομίζω ότι επικρατεί τρικυμία στο κεφαλάκι της! Είναι και αυτή σχετικά μικρή σε ηλικία και υιοθετήθηκε από pet. Σύντομα και οι φωτογραφίες τής.
 
Back
Top