Γενικά Πως μπορεί να καταλάβει κάποιος αν οι καρδερίνες είναι εκτροφής ή πιασμένες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tasioskis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Επομένως tasioskis, στην ερώτηση σου αν μπορεί να καταλάβει κανείς τι είναι και τι όχι εκτροφής, δεν μπορώ να σου δώσω σαφή απάντηση. Υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να κοιτάξεις εμπειρικά, αλλά και πάλι δεν είναι σαφείς ενδείξεις ώστε να γίνουν κανόνας.
καταλαβαινω απολυτα κυριε Σταυρο. Αυριο θα περασω απο το σπιτι του και θα δω τι μπορει να γινει. Απλα και τα 200 ευρω που μου ζηταει μαζι με το κλουβη και τροφη για καρδερινες μου φαινονται καπως λιγα για να ειναι εκτροφης.
 
Απλα και τα 200 ευρω που μου ζηταει μαζι με το κλουβη και τροφη για καρδερινες μου φαινονται καπως λιγα για να ειναι εκτροφης.
Λίγα δεν είναι μιας και αρχίζουν από 60 ευρώ ! Τώρα τα πουλιά στη φώτο φαίνονται να είναι σε καλή φόρμα και χωρίς σπασμένες ουρές ταλαιπωρημένα κτλ συν τα δαχτυλίδια αυτό από μόνο του είναι μια ένδειξη ότι εί αι εκτροφής! Μην ξεχνάμε ότι πιστοποιημένο εκτροφέα δεν θα βρεις!
 
Εγώ νομίζω ότι εάν είναι από φωλιά τα πουλιά είναι αδύνατον να το καταλάβεις!άσπρα πόδια έχουν τα εκτροφής, άσπρα και αυτά. Εαν πας και δεις λίγα πουλιά περιποιημένα και με δαχτυλίδια εγω νόμιζω ότι πρέπει να πάρεις. Οπως δεν νομίζω ότι είναι σωστό να πας στον χώρο του να τραβήξεις βίντεο και να το ανεβάσεις! Και κάτι τελευταίο. Τα 200 που ζητάει δεν σου κάνει και χάρη! Εγώ αν έπαιρνα θα έκανα υπομονή και θα έπαιρνα φετινά πουλιά γιατί παλιά πουλια δεν ξέρεις τι έχουν περάσει και εκτός αυτού στην ουσία αυτά τα πουλιά είναι εκτός αναπαραγωγης για φέτος.
 
δεν βιαζομαι για αναπαραγωγη, αν και μου ειπε εκεινος οτι ο αρσενικος εχει ασπρη μυτη και εχει αρχισει να κυνηγα την θυληκια. Το σκεφτηκα και εγω με το βιντεο οτι ειναι προσβολη, μου ειπε οτι ειναι το τελευταιο ζευγαρι που του εμεινε γιατι θελει να δωσει σημασια στα ισπανικα τιμπραντο.
 
Κοιτα, αυτά τα πουλιά εάν τα πάρεις είναι για του χρόνου. Το ότι κυνηγάει ο αρσενικός δεν λέει κάτι, η θυλικια είναι το θέμα που αν την πάρεις από τον χώρο της την έφερες πολύ πίσω, για να μου σου πω ότι πολύ αμφιβάλλω εάν θα κάνει για φέτος κάτι! Τα αρσενικά δεν εχουέ τέτοια προβληματα! Το ότι έμεινε ένα τελευταίο ζευγάρι δεν ξέρω εάν είναι και τόσο καλό! Η απόφαση... Δική σου!
Το ότι έχει άσπρη μυτη δεν σημαίνει ότι θα ζευγαρώσει.
 
Ηταν να περασω σημερα απο τον χωρο του, αλλα μου ετυχε κατι και δεν πηγα, αυριο θα παω, θα δω τι παιζει και θα λειτουργησω με το ενστικτο μου, μου ειπε οτι ειναι 'ημερα σαν καναρινια και μαλιστα λεει οτι την ωρα που θα πινουμε το καφε μας ο αρσενικος θα κελαηδα μπροστα μας.
 
θα δω τι παιζει και θα λειτουργησω με το ενστικτο μου,
Από τη στιγμή που σε βάζει μέσα στην εκτροφή του για μένα φεύγουν πολλές από τις ενστάσεις μου... και μπαίνει στη λίστα των καλών και θετικών εντυπώσεων του μυαλού μου.
 
Ηταν να περασω σημερα απο τον χωρο του, αλλα μου ετυχε κατι και δεν πηγα, αυριο θα παω, θα δω τι παιζει και θα λειτουργησω με το ενστικτο μου, μου ειπε οτι ειναι 'ημερα σαν καναρινια και μαλιστα λεει οτι την ωρα που θα πινουμε το καφε μας ο αρσενικος θα κελαηδα μπροστα μας.
Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω απλά επειδή ρωτάς, εμείς απαντάμε. τα λέμε όλα και η απόφαση είναι δική σου! Εξαλλου τα πουλιά από εμφανιση σκιζουν. Καλη τύχη σου εύχομαι.
 
Από τη στιγμή που σε βάζει μέσα στην εκτροφή του για μένα φεύγουν πολλές από τις ενστάσεις μου... και μπαίνει στη λίστα των καλών και θετικών εντυπώσεων του μυαλού μου.
Συμφωνω απόλυτα αν σκεφτείς ότι εγώ σπάνια βάζω κάποιον 🙂
 
Τα πουλιά τα έχεις ήδη πάρει και δεν το ξέρεις ακόμα... Τα εχεις ερωτευτεί και με το δίκιο σου. Κράτησε επαφή με τον πωλητή για να σε βοηθήσει στη διαχείριση τους τις πρώτες μέρες. Δοκίμασε αργότερα και για ζευγάρωμα, για να έχεις εμπειρίες για του χρόνου. Καλορίζικα
 
Back
Top