Γενικά Πως μπορούμε να αποδείξουμε ότι το πουλί είναι δικό μας;

Το ειπα και παραπανω εγω δεν θα το εκανα το τσιπαρισμα, τωρα που ειδα τι εγραψες και εσυ Μαρια τοτε για δυο λογους παραπανω
Το ηρεμιστικο θεωρειται ΠΑΝΤΑ επικυνδινο και 2 το τσιπακι ειναι μια αρκετη στρεσαριστη ενεργεια.
 
Αλεξανδρε συμφωνω με τοι μικροτσιπ συζητησα με τονκτηνιατρο μου για να βαλουμε στα ζακο και εκεινος μου ειπε αφενος ειναι μεγαλο ακομη δεν υπαρχει τοσο μικρο τσιπ το σημειο προσβασης ειναι το στηθος του πουλιου οποτε αν το ενοχλει το τσιπ με το ραμφος του μπορει να το βγαλει... και το πιο σοβαρο μποριε το πουλι να πεθανει απο εμφραγμα οπως και αν τοθ παρει αιμα τωρα κατα ποσο στεκουν ολα αυτα δεν γνωριζω απαλ ετσι μου ειπε ο κτηνιατρος και μου ιεπε καλυτερα δακτυλιδι απο τσιπ και CITES ενδιαφερει το θεμα του μικροτσιπ πολυ αν καπιο ξερει πληροφοριες περισσοτερες ας μου πει ( το θεμα με το εμφραγμα μου το ειπε και ο πτηνιατροσ την κεντρικης κτηνιατρικης υπηρεσιας ) σε οτι αφορα Σωτηρη δεν χρειαζονται ολα τα πουλια δακτιλιδι ειναι συγκεκριμενα ειδη που θελουν υποχρεωτικα δαχτυλιδι αλλο αν ο εκτροφεας θελει να βαλει π.χ. καναρινια αν ο αλλος εχει 3 ζευγαρια και τα πουλαει ετσι τι δαχτυλιδι να βαλει; Στο λεω αυτο γιατι εγω στα 14 μου χρονια ειχα γυρω στα 50 καναρινια μαζι με τον πατερα μου για το κεφι μας και εβγαζα μικρα και τα χαριζα κανενα δεν ειχε δαχτυλιδι απο αυτα. το εφερα αυτο για παραδειγμα.
 
Για να ξέρουμε toulaixston για τι πράγμα μιλάμε

Φωτό 1 - Chip
Φωτό 2 - Εργαλεία για να βάλουμε το chip

Η Νάρκωση κανονικά γίνετε με gas και όχι με ένεση, αυτό δεν είναι καθόλου επικίνδυνο.

Στα αγρια πουλια ήδη δουλεύουν για τις έρευνες 75% chip.
 

Συνημμένα

  • Vogelchip.GIF
    Vogelchip.GIF
    5,6 KB · Προβολές: 97
  • Chipspritze.webp
    Chipspritze.webp
    4,9 KB · Προβολές: 84
σε ευχαριστω πολυ αλεξανδρε θα προσπαθησω να ερθω σε επαφη με ενα αλλο κτηνιατρο που εχει ειδικευτει στους παπαγαλους μολις επιστρεψει απο τις διακοπες του να δω αν μπορει να με εξυπηρετησει αλλιως θα κοιταξω καπιον πτηνιτρο Αθήνα αν υπαρχει. και παλι σε ευχαριστω πολυ
 
Πιστευω οτι για πουλια εως μεγεθος σαν τον δικο μου Ρινκνεκ ειναι αρκετα μεγαλο και μπορει να τα ενοχλει..
 
Η δεύτερη περιπτώσει είναι να κανεις ένα "ΠΕΔΙΓΡΑΜ/PEDIGRAM" αυτό είναι δυο Spezial-φωτογραφίες από τα πόδια του παπαγάλο σου. Τα λέπια στα πόδια του παπαγάλο είναι μοναδικά. Δεν έχουνε δυο παπαγαλάκια τα ίδια λέπια και γραμμές στα πόδια. Είναι σαν τα δακτυλικά αποτυπώματα. και με το computer θα βρείς με αυτές τις φωτογραφίες άμεσος είναι το ίδιο παπαγάλο η όχι.

Όμως πιο αστυνομικός η δικαστής εδώ στην Ελλάδα ξέρει αυτό;
 
μαλλον κανενας... 😀, παιδια εγω και παλι χωρις να θελω να φανω ΕΓΩΙΣΤΗΣ που μου ειπανε (γκουχου γκουχου. 🙂 ) πιστευω οτι ο φακελος στο ταχυδρομιο ειναι η πιο φτηνη λυση, και βγαζεις βεβαια ακρη.
 
Ξέρεις τι είναι το πιο ωραίο με την Πιστη ;
Κανένας μπορεί να σου απαγορεύει να το πιστεύεις ότι θέλεις, μονο να μην επιμένεις μετά για τα δικαιώματα σου. Γιατί στο παρελθόν είδαμε η πιστη δεν είναι πάντα ο καλύτερος τρόπος ζωής.


Εκτος αυτό όλα με τα Ringneck σε λίγο έχουνε έτσι και αλλιώς προβλήματα. Η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει για υπογράψει μια αίτηση που λέει τα Ringneck ανοίγουν στα ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥΛΙΑ και έτσι θέλουνε όλα Δαχτυλίδι η τσιπ και κάρτι προελεφθις.
 
Τελεια για τους μελλοντικους κατοχους, και Δυστυχως που δεν προλαβα κατι τετοιο... και ποτε γινετε αυτο φιλε Αλέξανδρε; το 2099 ισως; 🙂 xixix
 
τσιπακια και βλακειες σηγα μην βαλω τσιπακι στο παπαγαλο μου η νεα ταξη των πραγματων ρεεεε... Ολλους θελουν να μας ελενχουν με τα τσιπακια τους να ημαστε κατοχυρωμενοι καπου να μην ειμαστε ελευθεροι... Τελοσπαντων δηλαδη οποιος παπαγαλος δεν εχει δαχτυληδι ειναι παρανομος;
 
τσιπακια και βλακειες σηγα μην βαλω τσιπακι στο παπαγαλο μου η νεα ταξη των πραγματων ρεεεε... Ολλους θελουν να μας ελενχουν με τα τσιπακια τους να ημαστε κατοχυρωμενοι καπου να μην ειμαστε ελευθεροι... Τελοσπαντων δηλαδη οποιος παπαγαλος δεν εχει δαχτυληδι ειναι παρανομος;

Και εδώ ένα ωραίο παράδειγμα τι θα γίνει αν δεν διαβάσεις το θέμα - θα γίνεις ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ.
Το θέμα ήτανε "Πως μπορουμε να αποδειξουμε οτι το πουλι ειναι δικο μας"
 
και να συμπληρωσω Αλεξανδρε τα πουλια που εχει ο φιλος μας δεν εχουν υποχρεωτικο δαχτυλιδι... Οποτε μην ανησυχεις...
 
τι εκτος θεματος μορε... Το διαβασα το θεμα και ειπα την αποψη μου οποιος θελει ας παει να βαλει τσιπακι δεν παει να βαλει και οπου αλλου θελει...
 
ισχυει και το δευτερο, αλλα συνηθως οι πωλητες υπογραφουν λιγο δυσκολα, ιδιος εγω αν ξαναπαω για δευτερη φορα και του πω υπογραψε για την αποδειξη ιδιοκτησιας του Τουιτι μου... Το κολπο ειναι οποιος αγορασει πουλι για πρωτη φορα να εχει και ενα προχειρο χαρτι και να το φτιαξει.
είναι αναλόγως το πετ και αναλόγως και τον άνθρωπο που θα πάει-δλδ αν καταλάβει οτι εισαι έμπειρος κλπ- στο πετ που ανέφερα οτι ένα παιδι πήρε Budgie 200 ευρώ, εγώ είχα πάρει ένα κουτάβι-πολυ καλο πετ, αρρωστο ήταν το σκυλάκι🙄- τέλος πάντων, με είδε που τον ρωτούσα διάφορα και αρκετά ψαγμένα πράγματα-δλδ κάτι που ένας απο αυτούς που βλέπουν ένα σκυλάκι στη βιτρίνα και λένε 'α θα το πάρω' δε θα ρωτούσε ποτε- και τη μέρα που πήρα το σκυλί με έβαλε και υπέγραψα κάτι χαρτιά που έλεγαν οτι θα είμαι υπεύθυνη για το σκύλο και μπλα μπλα και έβαλε και αυτός υπογραφή οτι το πήρα απο εκεί και αν το χάσω,ή μου το κλέψουν ή γινει τίποτα μπορεί να αποδείξει οτι είναι δικό μου, σε άλλα πετ ζητάς και δε σου βάζουν.
 
πάντως για σκύλους και γάτες, το βιβλιάριο υγείας αποδεικνύει και τον κάτοχο του ζώου και είναι και νομικά αξιόπιστο αφού ισχύει και είναι απαραίτητο για κάθε εσωτερική ή διεθνή μετακίνησή τους.
 
Όταν η νομοθεσία επεκταθεί και στα πτηνά, γιατί τέτοια νομοθεσία δεν υπάρχει, πιθανά, να είναι υποχρεωτικό, αλλά και έτσι όπως είναι, θα επέλεγα σε έναν σοβαρό πτηνίατρο το τσιπάκι, γιατί το DNA τεστ προϋποθέτει τη συμφωνία αυτού που πιθανολογούμε ότι έχει αποσπάσει ή κρατήσει το ζώο μας και αυτό δεν είναι υποχρεωτικό, εκτός αν μεσολαβήσει άλλη διαδικασία που να τον υποχρεώσει.
Από εκεί και πέρα, αν το τσιπάκι ειναι "νεά τάξη πραγμάτων" επειδή σκανάρει BARCODE -αν κατάλαβα καλά- γιατί δεν είναι το DNA και η καταχώρηση του σε μια τράπεζα πληροφοριών; (Προφανώς δεν συμφωνώ).
Και το άλλο πάλι, από που προκύπτει ότι "ΠΑΝΤΑ η αναισθησία είναι επικίνδυνη";
 
η αναισ8ησια ναι ειναι πολυ επικυνδυνη... Εγω μιλω για ηρεμιστικο για να ειναι πιο ηρεμοσ ο παπαγαλοσ στην διαρκεια π βαζει το τσιπακι αυτο δεν κανει τπτ...
 
Εσύ Γιάννη κάνεις τη διάκριση ηρεμιστικό-αναισθησία, εννοώντας ως αναισθησία, αν καταλαβαίνω καλά, την ολική αναισθητοποίηση ενός ζώου. Τοπική ή ολική, αυτό που είδα παραπάνω είναι ότι σε αυτό που πρότεινες ως ηεμιστική διαδικασία, απορρίφθηκε από κάποιον ως "ΠΑΝΤΑ επικίνδυνο"
 
Δεν ειναι ΠΑΝΤΑ επικινδυνη, αλλα δεν ειναι και "αστειο"!
Η ολικη αναισθησια πρεπει να γινεται για σοβαρο λογο(αναλογα τις αποψεις του καθενος απο εμας)!
Και για ανθρωπους και για ζωα!
 
Νίκη, η ερώτηση ήταν περίπου ρητορική, γιατί άνοιξε ένα θέμα, που όπως και πολλές άλλες φορές θα μείνει μετέωρο ή αναπάντητο και θα συζητάμε άλλα αντί άλλου. Και το κακό δεν είναι να μείνει μετέωρο, γιατί δεν είμαστε εδώ για να λύνουμε όλα τα ζητήματα επί παντός και επί στητού. Αλλά τουλάχιστον, να μην ακούγονται ανακρίβειες που μπορεί να χαρακτηρίσουν μια απόφαση, χωρίς να ευθύνεται αυτός που τα διαβάζει. Η ολική αναισθησία είναι έσχατη λύση και όσον αφορά το micro chip δεν έχει καμμία χρήση. Από εκεί και πέρα, επειδή γίνεται είτε με μερική νάρκωση, είτε με τοπική αναισθησία, δεν μπορεί να λέμε ότι κάνει πάντα κακό. Είναι εντελώς άλλο πράγμα η επιθυμία μας ή η γνώμη μας, άλλο πράγμα μια εμπειρία μας, άλλο μια διαπίστωση και άλλο η γνώση κάποιου ζητήματος. Το ότι κάποιος "λυπάται" να εμφυτεύσει microchip σε ένα ζώο ή να πάρει κάποιο σοβαρό μέτρο και ανατρέχει σε "κόλπα", εμπειρισμούς, "μου 'παν", "μπορεί να είναι και έτσι" κλπ. μετά μας οδηγεί σε οδυρμούς, κάποιους από εμάς σε κλαυσίγελους, βρίζουμε τον καταραμενο που μας έφαγε το ζώο, το κράτος που δεν λειτουργεί και τα γνωστά τριτοκοσμικά...
 
Back
Top