Γενικά Πως μπορούμε να αποδείξουμε ότι το πουλί είναι δικό μας;

Σκεφτειτε λιγο τον εαυτο σας σαν να εισασταν ζωο και να σας ειχε καποιος στην κατοχη του, θα σας αρεσε να ναρκωνοσασταν χωρις λογο μονο και μονο για τα βιτσια του αφεντικου σας, και να σας χωναν μια βελονα με ενα τσιπ μεσα; Πριν κατι χρονια ειχαν παει 2 φιλοι μου τα σκυλια τους στο κτηνιατρο (Σε καλο κτηνιατρο) και τα 2 επρεπε να ναρκωθουν το ενα γιατι ειχε ενα προβλημα στο λαιμο, (ασημαντο σχεδον) και το 2 ηταν τελειος αντικοινωνικο σκυλι σε σημειο που δεν αφηνε ουτε τον ιδιοκτητη του να το καλοπιση (μπανιο, χτενισμα και οτι αλλο ηθελε) ναρκωθηκε για να κουρευτει επειδη σε καποια σημεια της τριχας του ειχαν γινει κομποι... λοιπον και τα δυο σκυλακια δυστυχως δεν ξυπνησαν, να ξερετε και κατι αλλο, οσο μικρο ειναι το ζωο τοσο πιο (αστοχη) μπορει να ειναι η ποσοτητα ηρεμιστικου, εαν πχ σε ενα πουλι πρεπει να χορηγηθει 0,06 ml ηρεμιστικου (στην τυχη το λεω για να καταλαβαιτε) δεν παει να πει οτι θα ειναι ακριβως αυτο! Ειναι αναλογα στον οργανισμο, σε ενα αλλο πχ μπορει να φανει στον οργανισμο του 5 φορες πιο ισχυρο. Για αυτο το σωστο πριν το ηρεμιστικο ειναι να κανεις εξετασεις καρδιας κτλ. Αλλα πιστευετε οτι πρεπει να γινει ολη αυτη η διαδικασια μονο και μονο για ενα εμφυτευμα τσιπ;
 
Σκεφτειτε λιγο τον εαυτο σας σαν να εισασταν ζωο και να σας ειχε καποιος στην κατοχη του, θα σας αρεσε να ναρκωνοσασταν χωρις λογο μονο και μονο για τα βιτσια του αφεντικου σας, και να σας χωναν μια βελονα με ενα τσιπ μεσα; Πριν κατι χρονια ειχαν παει 2 φιλοι μου τα σκυλια τους στο κτηνιατρο (Σε καλο κτηνιατρο) και τα 2 επρεπε να ναρκωθουν το ενα γιατι ειχε ενα προβλημα στο λαιμο, (ασημαντο σχεδον) και το 2 ηταν τελειος αντικοινωνικο σκυλι σε σημειο που δεν αφηνε ουτε τον ιδιοκτητη του να το καλοπιση (μπανιο, χτενισμα και οτι αλλο ηθελε) ναρκωθηκε για να κουρευτει επειδη σε καποια σημεια της τριχας του ειχαν γινει κομποι... λοιπον και τα δυο σκυλακια δυστυχως δεν ξυπνησαν, να ξερετε και κατι αλλο, οσο μικρο ειναι το ζωο τοσο πιο (αστοχη) μπορει να ειναι η ποσοτητα ηρεμιστικου, εαν πχ σε ενα πουλι πρεπει να χορηγηθει 0,06 ml ηρεμιστικου (στην τυχη το λεω για να καταλαβαιτε) δεν παει να πει οτι θα ειναι ακριβως αυτο! Ειναι αναλογα στον οργανισμο, σε ενα αλλο πχ μπορει να φανει στον οργανισμο του 5 φορες πιο ισχυρο. Για αυτο το σωστο πριν το ηρεμιστικο ειναι να κανεις εξετασεις καρδιας κτλ. Αλλα πιστευετε οτι πρεπει να γινει ολη αυτη η διαδικασια μονο και μονο για ενα εμφυτευμα τσιπ;
ο καθένας όπως είπε και η Νίκη(φαμπιο)έχει διαφορετική άποψη για το αν είναι σοβαρό ή ασύμαντο κάτι και αν αξίζει να πάρεις το ρίσκο και να κάνεις νάρκωση, καταλαβαίνω την αγωνία του κάθε ένα που φοβάται τη νάρκωση στο κατοικίδιο-σύντροφο του, γιατί όταν υποχρεωτικά έπρεπε να κάνω επέμβαση στο σκύλο μου(ο κτηνίατρος δλδ)σε πάρα πολύ μικρή ηλικία και οι πιθανότητες να ζήσει ήταν 20%(αν δεν έκανα την επέμβαση οι πιθανότητες θα ήταν 0%), δεν είχα όρεξη για τίποτα,ένα 24ωρο δε βγήκα απο το σπίτι, δεν έφαγα, τίποτα, μόνο ένα ποτήρι νερό με το ζόρι(και ο κτηνίατρος είναι άνθρωπος που εμπιστεύομαι full),αλλά αυτή τη στιγμή η Λουλού μου ζει και βασιλεύεικαι αισθάνομαι υπερίφανη (όσο υπερβολικό και αν "ακούγεται") γιατι αν δεν είχα μπει στη διαδικασία να αναφέρω τα προβλήματα που είχε(μικροπροβλήματα την ουσία, κάτι που μπορεί να έχει ένας οποιοσδήποτε σκύλος μια "κακή" μέρα γιατι κάτι τον τρόμαξε ή κάτι έφαγε και τον πείραξε)στον κτηνίατρο, αν δεν είχαμε κάνει τις εξετάσεις και αν δεν είχα συμφωνήσει να γίνει η επέμβαση αυτή τη στιγμή δε θα κοιμόταν στα πόδια μου, δε θα ήταν εν ζωή, είναι υπέροχο συναίσθημα να νιώθεις οτι αν δεν είχες κάνει κάτι εσύ μια ζωή θα είχε χαθεί,τώρα θα μου πείτε... Ο παπαγάλος μου δεν έχει κανέναν πρόβλημα, δεν δεν δεν, δεν υπάρχει λόγος να γίνει η νάρκωση,υπάρχει(γνώμη μου)ας πούμε οτι έχεις έναν ζακο(ή ένα λοβ), είστε 6 χρόνια μαζί, μια μέρα κάτι σκέφτεσαι,ξεχνιέσαι, βγάζεις το πουλί έξω,ξεχνάς να κλείσεις το παράθυρο...bye bye,το βρίσκει άλλος το πουλί,ξέρεις τι σημαίνει η αλλαγή αφεντικού μετά απο 6 χρόνια για έναν παπαγάλο; Αν δε μπορείς να αποδείξεις οτι το πουλί είναι δικό σου γιατι να σου το δώσει αυτος που το βρήκε;(δεν έχουν βιώσει όλοι το χαμό ενός ζώου, συνεπως δε μπορουν να καταλάβουν τη θλίψη σου)γιατι να μη το κρατήσει;θα πει 'οπ, αυτος μιλάει, είναι και ωραίος, ας τον πάω σε κανένα τσίρκο να κάνω μπάνιο μέσα στα 500άρικα😱'ο παπαγάλος ίσως και να πεθάνει απο αυτό,τώρα θα μου πείς 'ας μην έφευγε'.. Μυαλό 5χρονου παιδιού έχει, αν πήγαινες ένα 5χρονο σε μια αλάνα και ουσιαστικά του έδινες την ελευθερία να φύγει, να κάνει οτι θέλει, δε θα έφευγε;δε θα ετρεχε; Καποια στιγμή θα ήθελε να γυρίσει πίσω σε εσένα, απο τη στιγμή όμως που δε μπορεί να γυρίσει πίσω τον χαίρεται μια άλλη οικογενεια και το παιδί/πουλί μένει δυστυχισμένο για το υπόλοιπο της ζωής του
με λίγα λόγια: δε του βάζεις τσιπ για σένα, του βάζεις τσιπ για εκείνο πρώτα, για τη δική του ασφάλειακαι μετά για εσένα
φιλικά, κάθε διόρθωση δεκτή και συζητησιμη
 
Συγγνώμη, αλλά με αυτά που διαβάζω, θα χρειαστώ εγώ ηρεμιστικά. Υπάρχει κτηνίατρος και μάλιστα καλός, που ναρκώνει χωρίς να "ακούσει" καρδιά και να κάνει εξετάσεις αίματος;
Επίσης, αν κάποιος θέλει καλωπισμούς χωρίς νάρκωση ή πάει σε groomer που δεν "μασάει" να καλωπίσει χωρίς νάρκωση ή το κάνει ο ίδιος (αφότου έχασα έναν τέτοιον αλλάζοντας διαμονή και οι ντόπιοι θέλουν να ναρκώνουν έναν σκύλο που επί χρόνια κουρευόταν χωρίς νάρκωση, αποφάσισα και τον κουρεύω μόνος μου)
Τρίτον και σοβαρότερο. Ηρεμιστικά για ζώα παράγονται από ευκάλυπτο μέχρι και αλκοόλες; Οι δόσεις για τα ζώα δεν βγαινουν κατ' εκτίμηση ή εμπειρικά από ένα γιατρό, αλλά με δοσολογία που προβλέπει η κτηνατρική επιστήμησ, σε σχέση εμ το ζώο, το βάρος, την ηλικία, το είδος επέμβασης κλπ. κλπ. Τι γενικόλογες διαπιστώσεις είναι αυτές; Είναι όλα τα ίδια;
Και ένα τελευταίο. Σε αυτό το κράτος-μπάχαλο που ζούμε, ό,τι συμβαίνει είναι επειδή δεν τηρούμε νόμους. Το υποχρεωτικό microchip στοχεύει, όπως σωστά είπε η Βασιάνα, στην προστασία του ζώου, αλλά και στην ευθύνη του ιδιοκτήτη και στην προστασία του συνόλου. Είναι υπό συζήτηση αυτό? Όποιος δεν μπορεί να είναι σύνομος και εν τέλει δεν θέλει να σέβεται το σύνολο και η αιτια είναι πως δεν μπορεί να υποβάλει το ζώο του σε δοκιμασία, ας μην πάρει ζώο.
 
καλημερα σε ολους αλλα και εγω αυτα που διαβαζω ειναι υπερβολικα. καταρχην εχουμε βγει εκτος θεματος λιγο. Πολυ σωστα οπω ειπε ο πολυβιος τα ηρεμιστικα αλλ και ολα τα φαρμακα εχουν δωση... Οπως εγω για παραδειγμα οταν θα δωσω ενα αντιβιωτικο σε μικρο παιδακι θα το δωσω αναλογα το βαρος του ετσι και ο σωστος κτηνιατρος κανει το ιδιο περιπου τιποτα δεν δινετε με το ματι! Δευτερον αλλο ηρεμιστικο και αλλο υπνοτικο με λαθοσ χειρισμο απο το υπνοτικο δεν ξυπνας ποτε.. Αν το σκυλι εχει προβλημα συμπεριφορας το πας σε ειδικο εκπαιδευτη δοξα τον θεο υπαρχουν πολλοι... Σε οτι αφορα το τσιπακι παιδια ειναι ι ταυτοτητα του πουλιου οπως εμεις εχουμε τισ δικες μας! Σωτηρη ουτε και εσενα σου αρεσαν μικρος τα εμωολια αλλα τα εκανες και στον ομω θα εχεισ και σιγουρα το κλεσικο σημαδι απο το εμβολιο της φυματιωσης. μην γινομαστε υπερβολικοι μετα ζωα μας τα αγαπαμε τα λατρευουμε αλλα ειναι ζωα και εχουν τον δικο τουσ τροπο ζωης και θελουν την δικη τους μεταχειριση και ταυτοποιηση. Τελος αν δεν εισαι ικανοποιημενος απο τον κτηνιατρο τον αλλαζεις μετον καιρο καταλαβαινεις το ζωο σου αν εχει κατι ι οχι οπως η μανα ξερει τα παιδια της αν εχουν κατι ή οχι ολα ειναι θεμα επικοινωνιας αλλα οχι υπερβολης.
 
Επειδη εγω δεν εχω καταλαβει κατι τοσα χρονια, αυτο το τσιπ τι ακριβως κανει;
Πως μπορεις να βρεις ενα ζωο απο το τσιπακι;
Α! Και επειδη διαβασα τα μηνυματα, στην δικη μου περιπτωση πχ με τον Γιουτζι, ο τυπος ουτε να μου το δειξει ηθελε, αρα τι τεστ και δαχτυλιδια... Αν δεν θελει ο αλλος το παιχνιδι ειναι χαμενο.
 
To τσιπάκι εμφυτεύεται με μια σύριγγα υποδερμικά στο ζώο. Κατά κανόνα ανώδυνα, υπάρχουν και εξαιρέσεις όπου μπορεί ένα ζώο στιγμιαία να πονέσει. Παραμένει σε όλη τη διάρκεια της ζωής του ζώου, αντιστοιχεί σε αυτό ένας μοναδικός αριθμός, ο οποίος έχει όλα τα στοιχεία του ιδιοκτήτη και καταχωρείται μέσω κτηνιάτρου-κτηνιατρικού συλλόγου και στο Υπουργείο Γεωργίας. Όλοι οι κτηνίατροι έχουν ένα scanner, το οποίο "διαβάζει" από κάποια απόσταση αυτόν τον αριθμό, πάρα πολλές Τοπικές Αυτοδιοικήσεις το διαθέτουν επίσης. Έτσι, μπορεί να αναγνωριστεί ένα ζώο που χάθηκε, κακομεταχειρίστηκε, παρατήθηκε, επιτέθηκε, ή είναι φορέας μεταδοτικής ασθένειας. Αν βρεθεί ζώο στο οποίο έχει συμβεί κάτι από τα παραπάνω και ο ιδιοκτήτης δεν έχει δηλώσει απώλεια, διώκεται αυταπαγγέλτως. Επίσης, οι μεγάλες και σοβαρές ναυτιλιακές εταιρίες, όλες οι αεροπορικές, δεν δέχονται σκύλο ή γάτα αν δεν το διαθέτει, τα τελωνεία επίσης δεν επιτρέπουν διέλευση.
 
Ναι,ωραια ολα αυτα αλλα οπως ηδη ειπα, εαν ο αλλος δεν ειναι διατεθημενος να σου δειξει το ζωο οπως στην περιπτωση μου τι γινεται;
 
επεισης να πω κατι.. Με το τσιπακι δεν βρησκεις το ζωο. απλα ΑΝ το βρεισ αποδεικνυεις οτι ειναι δικος σου. με το σκαναρισμα οπως αναφερ8ηκε παραπανω.
 
Σωτηρης

Παιδια το βρηκα, θα παω τον Τουιτι να του χτυπησω ενα τατου στο ποδι με το ονομα μου 😎:D
 
GreenRed αν αναφέρεσαι σε εμένα για αυτά που είπα με τον κτηνίατρο, κάναμε όλες τις εξετάσεις και ακτινογραφίες και μετά το σκυλί υποβλήθηκε σε εγχείρησηκαι έτσι για να μη λέμε λόγια του αέρακαι συγνώμη που βγήκαμε αλλη μια φορά εκτός θέματος, ο σκύλος μου είχε πέτρα στα νεφρά, σε ηλικία 7,5 μηνών παρακαλώ, για το μέγεθος και την ηλικία του ήταν πολύ έως πάρα πολυ επικύνδυνο να γίνει αυτη η εγχείρηση.
Ιωάννα, αν ήσουν σίγουρη,ή μαλλον αν μπορούσες να αποδείξεις οτι είσαι σίγουρηκαι πήγαινες στην αστυνομία με τα X στοιχεία και τους έλεγες έχασα τον παπαγάλο μου και τον έχουν εκεί,θα μπορούσες να μπείς μέσα, να πάτε μαζί με τον "κυριο" που το έχει στον πτηνίατρο[δεν ξέρω αν έχει αυτός το σχετικό μηχάνημα, φαντάζομαι θα το έχει] τσεκάρει το τσιπ-είναι υπόθεση μερικών δευτερολέπτων μόνο- και αν αποδειχθεί οτι το πουλί είναι δικό σου και έχεις επίσημο εγγραφο που λέει οτι ο παπαγάλος που έχει το τσιπ με τα τάδε στοιχεία ανήκει σε εσένα νομίμως,θα έπαιρνες το πουλί και δε θα μπορούσε να σου πεί τίποτα καλύπτεσαι ολοκληρωτικά απο το νόμο
 
Σε καμμιά περίπτωση δεν αναφέρθηκα σε σένα, άλλωστε από τα συμφραζόμενα προκύπτει ότι η αντίληψη μας σε αυτά τα θέματα έχει πολλά κοινά στοιχεία
 
Σε καμμιά περίπτωση δεν αναφέρθηκα σε σένα, άλλωστε από τα συμφραζόμενα προκύπτει ότι η αντίληψη μας σε αυτά τα θέματα έχει πολλά κοινά στοιχεία
:)
επι του θέματος... Καταλήγουμε λοιπόν οτι η best λύση είναι το τσιπ έτσι;
 
Εγώ για τον δικό μου ζακό έχω κρατήσει την απόδειξη αγοράς απο το κατάστημα που αναγράφει τα στοιχεία του δακτυλιδιού του. Κάτι είναι και αυτό αχρείαστο ναναι.
 
Και που είχαμε το θέμα, αυτή την ιστορία κάτω στο link ταιριάσει παρα πολύ καλά.
Αυτό το κάτος βρήκανε 3 χρονια αργότερα και 3800 km μακριά από το σπίτι του... και αυτό μονο και μονο γιατί ο ιδιώτη του έβαλε ένα τσιπ.

http://uk.news.yahoo.com/18/20090915/tod-aussie-cat-clyde-in-mystery-outback-37b0eca.html
 
Φιλε Πανο, βλεπω οτι στο αβαταρ σου εχεις εναν Δισκο... ειχα Δισκους για 6 σχεδον ολοκληρα χρονια φιλε μου σε ενυδρειο σχεδον 400 λιτρα 4 δισκους και δεν εχασα ουτε εναν... Οι βασιλιαδες... (το ξερω ξεκαρφωτο το θεμα αλλα επρεπε να το πω :) )
 
(το ξερω ξεκαρφωτο το θεμα αλλα επρεπε να το πω :) )
Σωτήρη θα μπορούσες να του το πεις με προσωπικό μήνυμα ή με μήνυμα στην σελίδα του προφίλ του. Υπάρχουν τρόποι προσωπικής επικοινωνίας και δεν χρειάζεται να χαλάμε τα θέματα συζήτησης στο φόρουμ.
 
Back
Top