Γενικά Πως μπορούμε να αποδείξουμε ότι το πουλί είναι δικό μας;

blackholesun

PB Member
Εγγραφή
25 Αυγ 2009
Μηνύματα
312
Πόλη
Πειραιάς
Παιδια μιλαγα πριν λιγο με ενα πελάτη απο την δουλεια μου, ο οποιος τυχαινει και εχει και αυτος 2 παπαγαλους, αρχισαμε και λεγαμαι διαφορα, μεχρι που φτασαμε και λεγαμε οτι αν πανω στην βολτα μας τον παρουμε καπου και μας φυγει το πουλι και παει σε καποιον αλλον, η αυτο το περιστατικο που εγινε με τον Γιουτζη της ατυχης Ιωαννας πως μπορουμε να αποδειξουμε οτι το πουλι ειναι δικο μας; Μου ειπε 2 διαδικασιες (εφοσον δεν γραφει η αποδειξει το νουμερο του δαχτυλιδιου κτλ) Μπορουμε να παμε στην αστυνομια να γραψουμε μια υπευθυνη δηλωση οτι το πουλι ανηκει σε μας και το νουμερο του δαχτυλιδιου. Ετσι ο αστυνομικος υπογραφη περνετε το χαρτι και ξεμπερδευεται. Η αλλη λυση ειναι να γραψετε το νουμερο του δαχτυλιδιου και την ημερομηνια αγορας, να βαλετε τον πωλητη να βαλει μια υπογραφη και απλα να το στειλετε με το ταχυδρομιο στον εαυτο σας και να μην το ανοιξετε ποτε, μονο εαν χρειαστει για αποδειξει ιδιοκτησιας)
Εγω θα κανω το δευτερο.:)
 
το πρωτο κανε γιατι μου φαινεται πιο εγκυρη η υπογραφη δημοσιας υπηρεσιας παρα του οποιουδηποτε αλλου
 
ισχυει και το δευτερο, αλλα συνηθως οι πωλητες υπογραφουν λιγο δυσκολα, ιδιος εγω αν ξαναπαω για δευτερη φορα και του πω υπογραψε για την αποδειξη ιδιοκτησιας του Τουιτι μου... Το κολπο ειναι οποιος αγορασει πουλι για πρωτη φορα να εχει και ενα προχειρο χαρτι και να το φτιαξει.
 
επεισης μπορεις να κανεις οτι εκανα εγω. κλεινεις ραντεβου με τον κτινιατρο πας με το πουλι και βαζεις ενα τσιπακι. αυτο το τσιπακι εχει τα στιχια τα δικα σ κ το ονομα σ μαζι με ενα μεγαλο νουμερο.
 
Το τσίπάκι πιστεύω είναι ο πιο σωστός τρόπος για μεγάλα πουλιά. Για τα μικρότερα μπορείτε να ζητήσετε από το πετσοπ στην απόδειξη αγοράς να αναγράφεται ο αριθμός δαχτυλιδιού. Οπότε αυτή η απόδειξη αποδεικνείει ότι το συγκεκριμένο πουλί το αγοράσατε χωρίς καμία παραπάνω διαδικασία.
 
Παιδια μιλαγα πριν λιγο με ενα πελάτη απο την δουλεια μου, ο οποιος τυχαινει και εχει και αυτος 2 παπαγαλους, αρχισαμε και λεγαμαι διαφορα, μεχρι που φτασαμε και λεγαμε οτι αν πανω στην βολτα μας τον παρουμε καπου και μας φυγει το πουλι και παει σε καποιον αλλον, η αυτο το περιστατικο που εγινε με τον Γιουτζη της ατυχης Ιωαννας πως μπορουμε να αποδειξουμε οτι το πουλι ειναι δικο μας; Μου ειπε 2 διαδικασιες (εφοσον δεν γραφει η αποδειξει το νουμερο του δαχτυλιδιου κτλ) Μπορουμε να παμε στην αστυνομια να γραψουμε μια υπευθυνη δηλωση οτι το πουλι ανηκει σε μας και το νουμερο του δαχτυλιδιου. Ετσι ο αστυνομικος υπογραφη περνετε το χαρτι και ξεμπερδευεται. Η αλλη λυση ειναι να γραψετε το νουμερο του δαχτυλιδιου και την ημερομηνια αγορας, να βαλετε τον πωλητη να βαλει μια υπογραφη και απλα να το στειλετε με το ταχυδρομιο στον εαυτο σας και να μην το ανοιξετε ποτε, μονο εαν χρειαστει για αποδειξει ιδιοκτησιας)
Εγω θα κανω το δευτερο.:)

Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση θα ήθελα να πω όμως πως υπάρχει όμως και ένας παράγοντας που πρέπει να μην ξεχνάμε, η αφαιρεση του δαχτυλιδίου.

επεισης μπορεις να κανεις οτι εκανα εγω. κλεινεις ραντεβου με τον κτινιατρο πας με το πουλι και βαζεις ενα τσιπακι. αυτο το τσιπακι εχει τα στιχια τα δικα σ κ το ονομα σ μαζι με ενα μεγαλο νουμερο.

Είναι μια μέθοδος που γίνεται τα τελευταία χρόνια στο εξωτερικό, αλλά στην Ελλάδα πάντα θα υπάρχουν και οι απώλεις. Αρκετοί γιατροί δεν κατοχυρώνουν τα τσικάπια, (δεν αποστέλονται στην αρμόδια αρχή) και όσα αποστέλονται κάνουν χρόνια να περαστούν στην βάση δεδομένων.

Κατα την γνώμη μου ένας έγκυρος και αναμφισβήτητος τρόπος για μελλοντική απόδειξη κατοχής, είναι η τοποθέτηση γεννετικού υλικού σε τράπεζα, για μελλοντική χρήση. Προσωπικά εκεί που στέλνω δείγματα DNA υπάρχει τράπεζα γεννετικού υλικού για χρήση, είτε αυτή είναι ταυτοποίηση είτε για κτηνιατρικούς λόγους.
 
βαζουν και στην ελλαδα τσιπακια στα πουλια; Μπραβο!
εδω καλα καλα δεν ξερουν πως δουλευουν τα στιπακια στα σκυλια...

ποσο σου κοστισε αν επιτρεπετε το στιπαρισμα στον παπαγαλο; Μιπως ο κτηνιατρος σου ειπε απο τι μεγεθος και πανω μπορει να μπει τσιπακι;
(προφανως σε ενα μπατζι το τσιπακι δεν μπενει)
 
ακου δν μ ειπε μπορω απο ταδε μεγε8ος κ μετα. αλλα υπο8ετω απο ρικ νεκ κ πανω μπαινει. Γτ το δικο μ ειναι αλεξανδρινος. Το μονο π η8ελε ηταν να μου ζυγησει το πουλι για να ξερει ποσα γραμμαρια ηρεμιστικο να χορηγησει. Πληρωσα 40 ευρο για το τσιπακι και 15 ευρο για το ηρεμιστικο. Δεν κοιμοταν ο παπαγαλος ισα ισα για να ηρεμισι να μην κουνιεται.1 λεπτο υπο8εση. επεισης ο κτινιατρος μ ειπε οτι 8α στειλει τα στοιχεια που του εδωσα στην α8ηνα να καταγραφουν. Και μου εδωσε και χαρτι με τα ιδια στοιχεια. Αν 8ελω να αποδειξω οτι ειναι δικος μου απλα το σκαναρω εκει π ειναι η 8εση απο το τσιπακι πανω στο πουλι και βγαινει ο αρι8μος.
 
καλη η διαδικασια για... Τσιπαρισμα, αλλα εδωσες 60 ευρω.. +οτι αν το υπνωτικο ειναι αναγκαιο για να γινει η χορηγηση του τσιπ, δεν προκειται να το εκανα με τιποτα, ολοι γνωριζουμε οτι το υπνωτικο καθε οργανισμος το δεχεται διαφορετικα και ειναι λιγο επικυνδυνο.. Θα πριτιμουσα μια υπευθυνη δηλωση με 5,6 ευρω και καθαρισα.
 
οπως ειπε και ο γρηγορης το δαχτυλιδι σε 1 λεπτο εχει βγει και πεταχτει.. Οποτε τι να σου κανει η υπευθυνη δηλωση;

εγω θα προτιμουσα το τεst dna που ειπε ο γρηγορης... Μου φενετε το ποιο ακινδινο και σιγουρο...

το τσιπακι τουλαχιστον για τωρα ειναι μια χαρα! Για τα σκυλακια μου, στον παπαγαλο απο αυτες τις συνθηκες δεν ξερω αν θα το εκανα...
 
η πιο απλη και επισημη δηλωση σε ολη την ευρωπη ειναι το πιστοποιητικο CITES γιανα γραψεις το πουλι στο ονομασου αν δεν το εχιε κανει ο εμπορος- εκτροφεας περνεις την αποδειξη με τον αριθμο δακτιλιδιου η ακομη καλυτερα τιμολογιο και πας και το μεταφερεις στο ονομα σου. αν χαθει το πουλι κανενας αλλος δεν μπορει να βγαλει αυτο το πιστοποιητικο εφοσον γιατην μεταφορα κυριοτητας χρειαζετε το παλιο πιστοιητικο. το οποιο φυσικα δεν θα εχει αλαλ και πλαστη αποδειξη αγορας να παρεχει στηναρμοδια υπηρεσια του υπουργειου γεωργειας δεν μπορει να το κανει μιας και ειδη θα υπαρχει το ονομα σου και να χαθει το πουλι αυτοματα το αναζητουν μεσο CITES. απλα παρε τηλεφωνο και δεσ πιος ειναι αρμοδιος για αυτο πιο υπουργειο. η καταγραφη απο οσο ξερω σε ολη την ευρωπαικη επικρατεια ειναι δωρεαν
 
φιλε Αγγελε για καποιον που βρει ενα πουλι,θα κατσει να σκεφτει να βγαλει το δαχτυλιδι; ιδιος οταν δει οτι δεν κοβεται και ευκολα και οτι ειναι λιγο χοντρο εγω σου λεω οτι θα το αφησει. (απο οτι εχω δει για να αφαιρεθει το δαχτυλιδι χρειαζετε μια ειδικη πενσα μικρη) Και ουτε το τσιπακι ειναι σιγουρο ->Αρκετοί γιατροί δεν κατοχυρώνουν τα τσικάπια, (δεν αποστέλονται στην αρμόδια αρχή) και όσα αποστέλονται κάνουν χρόνια να περαστούν στην βάση δεδομένων. Και δινεις και 60 ευρω!
)
 
Σωτηρη και αγγελε χωρις δακτυλιδι ενας παπαγαλος μεγαλος ειναι παρανομο να κρατηθει... με μια καταγελια... Θεωρητε οτι ειναι αγριο και ποιασμενο στην φυση... Οποτε κατασχετε και δεν υπαρχει τροπος να αποδειχει ο ιδιοκτητης την κυριοτητα του
 
Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση θα ήθελα να πω όμως πως υπάρχει όμως και ένας παράγοντας που πρέπει να μην ξεχνάμε, η αφαιρεση του δαχτυλιδίου.



Είναι μια μέθοδος που γίνεται τα τελευταία χρόνια στο εξωτερικό, αλλά στην Ελλάδα πάντα θα υπάρχουν και οι απώλεις. Αρκετοί γιατροί δεν κατοχυρώνουν τα τσικάπια, (δεν αποστέλονται στην αρμόδια αρχή) και όσα αποστέλονται κάνουν χρόνια να περαστούν στην βάση δεδομένων.

Κατα την γνώμη μου ένας έγκυρος και αναμφισβήτητος τρόπος για μελλοντική απόδειξη κατοχής, είναι η τοποθέτηση γεννετικού υλικού σε τράπεζα, για μελλοντική χρήση. Προσωπικά εκεί που στέλνω δείγματα DNA υπάρχει τράπεζα γεννετικού υλικού για χρήση, είτε αυτή είναι ταυτοποίηση είτε για κτηνιατρικούς λόγους.
συμφωνο με τον Γρηγορη.Αλλοστε με το dna κανεις καποιες εξετασεις και εχεις και το dna... Και ειναι αναφισβιτιτο στοιχειο ιδιοκτισιας... Το μονο μιονεκτιμα ειναι οτι πρεπει να σου επιτρεψει αυτος που εχει βρει τον παπαγαλο να σου επιτρεψει να παρεις δειγμα...
 
Ωραία τότε πήγαινε στην αστυνομία και πες τους να κατασχέσουν το 30% των πετ που έχουν αδαχτυλίδωτα πουλια..
 
στην ελλαδα ημαστε...

εμενα μονο δυο παπαγαλοι μου εχουν δαχτυλια.. Οι αλλοι ειναι χωρις, δεν νομιζω ωπς θα μου τους κατασχεσει καποιος...
το στιπακι μπορεις να ζητισεις απο τον κτηνιατρο να στειλεις εσυ τα χαρτια παο οτι ξερω(στους σκυλους τουλαχιστον γινετε)... Και μπορει ςν απαρει ςτηλ να ελενξεις απο εκει και περα ποτε περαστικαν τα στοιχεια σου στον κτηνιατρικο συλλογο...
 
καλη η διαδικασια για... Τσιπαρισμα, αλλα εδωσες 60 ευρω.. +οτι αν το υπνωτικο ειναι αναγκαιο για να γινει η χορηγηση του τσιπ, δεν προκειται να το εκανα με τιποτα, ολοι γνωριζουμε οτι το υπνωτικο καθε οργανισμος το δεχεται διαφορετικα και ειναι λιγο επικυνδυνο.. Θα πριτιμουσα μια υπευθυνη δηλωση με 5,6 ευρω και καθαρισα.

εγώ πάλι πιστεύω ο κάθε άνθρωπος που θέλει να κραατάει ένα ξένο πουλί κόβει πρώτο από όλα το δαχτυλίδι και τότε την υπευθυνη δηλωση boris να χρησιμοποιείς στην Toil... Το μονο που μπορεί να είναι σίγουρο είναι το τσιπ και τα DNA.

Σωτηρη και αγγελε χωρις δακτυλιδι ενας παπαγαλος μεγαλος ειναι παρανομο να κρατηθει... με μια καταγελια... Θεωρητε οτι ειναι αγριο και ποιασμενο στην φυση... Οποτε κατασχετε και δεν υπαρχει τροπος να αποδειχει ο ιδιοκτητης την κυριοτητα του
Uupps, συγγνώμη παιδιά δεν μιλούσαμε για τα πουλια στην Ελλάδα;
 
παιδιά πολλοί χάνουν πουλάκια αλλά ελάχιστοι (και σίγουρα λιγότεροι) βρίσκουν πουλάκια και φυσικά οι περισσότεροι είναι καλοί άνθρωποι και ψάχνουν τον ιδιοκτήτη. άρα ένα μεγάλο μέρος των χαμένων οικόσιτων πτηνών έχει κακή τύχη μετά την φυγή του. από πείνα, αρπακτικά κα. Γι αυτό πρώτο καθήκον μας αν θέλουμε να έχουμε ζωάκια είναι να τα προσέχουμε. είναι ψυχές συντροφιάς, φιλίας δεν είναι για φιγούρα. Γι αυτό πρωτίστως να μας απασχολεί η ασφαλής διαβίωσή τους αντι αν το βρει κάποιος να διασφαλίσουμε την ιδιοκτησία μας για να μην το παρακρατήσει παράνομα. Δεν λέω μπορεί να πάρεις όλα τα μέτρα και όμως να χάσεις ενα πουλάκι από κακή συγκυρία, όμως οι περισσότερες περιπτωσεις που βλέπω είναι από επιπόλαιες ενέργειες. ας εστιάσουμε εκεί λοιπόν. στο σκυλάκι μας έχουμε τσιπάκι τωρα για τα πτηνά δεν ξέρω αν υπάρχει τόσο μικρού μεγέθους. Ξέρετε μπαίνει στο σβέρκο με μια τεράστια σύριγγα και το σκυλί ακόμα στρίγγλισε.
 
Back
Top