Διατροφή Πως μπορώ να δώσω μπρόκολο στο καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Φίλοι μου το μπρόκολο πως μπορώ να το δώσω στο καναρίνι μου; Πλύσιμο καλό και στέγνωμα;
Τί άλλο θα μπορούσα να δώσω;
 
Φίλοι μου το μπρόκολο πως μπορώ να το δώσω στο καναρίνι μου; Πλύσιμο καλό και στέγνωμα;
Τί άλλο θα μπορούσα να δώσω;
Κάθε βρώσιμο για τον άνθρωπο χορταρικό, με κορυφαία τα άγρια, ραδίκι, πικραλίθρα, ζοχάρια, γλυστρίδα και διάφορα λαχανικά όπως πιπεριές, καρότο τριμμένο κλπ... είναι υπέρ πολύτιμα στη διατροφή τους. Αν προσθέσεις και το μήλο για τα σάκχαρα... είναι τέλεια...
Τα πλένουμε σε μυλόξυδο και νερό... ή καλύτερα τα αφήνουμε λίγες ώρες μέσα σ' αυτό και αφού στραγγίξουν τα νερά ή ακόμη καλύτερα στεγνώσουν τα δίνουμε στους φίλους μας. Προσοχή όμως στις ποσότητες και στη συχνότητα.
 
Να προσθέσω απλώς ότι πιο πολύτιμα από τον ανθό του μπρόκολου είναι τα φύλλα του.
 
Το μαρούλι αν πλυθεί καλά κάνει; Και πόσο συχνά;
 
Μπορείς να δίνεις φυσικά αλλά δεν είναι κάτι σπουδαίο. Προτιμότερα τα σκούρα πράσινα χορταρικά, γενικά τα χόρτα εποχής και τα φρέσκα αρωματικά βότανα, ρίγανη, βασιλικός, θυμάρι, δενδρολίβανο. Τους αρέσουν κιόλας και είναι πολύ ωφέλιμα.
 
Μαιντανο κανει να τους βαλουμε;Τους εβαλα απο μαι γλαστρα που εχω, και δεν γλωσσιασαν...
 
Τους εβαλα και αδιαφορησαν, ενω ΟΤΙ και να βαλω πανε και τρεχουν να το φανε..
 
Aν και οι απόψεις διίστανται, αν και ο κίνδυνος είναι ελάχιστος, εν τούτοις θα έλεγα να το αποφεύγουμε(κυρίως για τη δέσμευση του ασβεστίου). Υπάρχουν τόσα και τόσα άλλα φρούτα και πράσινα χόρτα-λαχανικά.
Μετάφραση Google
 
Τα φυλλα απο το μπροκολλο δεν τους τα ειχα ξαναβαλει ποτε... Τα σκισανε σημερα. Γενικα εινια πολυ περιεργα και πανε σε οτι βαλω. Πιστευω οτι δοκιμασαν το μαιντανο και δεν τους αρεσε. Στον κηπο μου εχω απο αρωματικα βασιλικο, δυοσμο, λεβαντα, θυμαρι, ριγανη, δεντρολιβανο, μεντα, αρμπαροριζα. Θα κανουμε δοκιμες με τα πιο "συνηθη" που μπορουν να φανε.. Αλλα σιγα σιγα, δεν θελω πειραματα!
 
Και πάντα ένα-ένα δοκιμάζουμε νέα τρόφιμα.
 
Εγω το μπροκολο το οποιο μιλαμε το ΤΣΑΚΙΖΕΙ δεν το πλενω γιατι δεν μπορω να το στεγνωσω. Το φυσαω και κοιταζω πάντα μηπως εχει τιποτα πανω του, χώματα και τα σχετικα, αλλα δεν το πλενω. Πειραζει;
 
Συμφωνω... Τελικα ειναι προτιμοτερο να ειναι απλυτο ή οχι; Δινω συχνα μπροκολο. Αν ειναι να εχει διαρροια μετα και τετοια; Να το πλενω δηλαδη;
 
Back
Top