Διατροφή Πως μπορώ να δώσω μπρόκολο στο καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Όχι δεν πειράζει. Αν θέλεις να το δώσεις αμέσως μετά το πλύσιμο, εγώ τα σφουγγίζω λίγο με χαρτί κουζίνας. Αφήνω και λίγα νερά, δεν πειράζει. Πιο πολύ μ' ενδιαφέρει να μείνουν για λίγο σε νερό με λίγο ξύδι να καθαρίσουν από τυχόν υπολείμματα φαρμάκων.
 
Όχι δεν πειράζει. Αν θέλεις να το δώσεις αμέσως μετά το πλύσιμο, εγώ τα σφουγγίζω λίγο με χαρτί κουζίνας. Αφήνω και λίγα νερά, δεν πειράζει. Πιο πολύ μ' ενδιαφέρει να μείνουν για λίγο σε νερό με λίγο ξύδι να καθαρίσουν από τυχόν υπολείμματα φαρμάκων.

Ωραια, ευχαριστώ πολυ!
 
Αν δινετε συχνα μπροκολο ειναι καλυτερο να ειναι ελαφρα βρασμενο-ζεματισμενο. Το ωμο μπροκολο περιεχει ουσιες που παρεμποδιζουν τη λειτουργια του θυροειδη αδενα. Ο βρασμος (η ιδανικοτερη λυση ειναι ο ατμος) και η θερμοτητα μειωνουν κατα πολυ αυτες τις ουσιες.
 
Αν δινετε συχνα μπροκολο ειναι καλυτερο να ειναι ελαφρα βρασμενο-ζεματισμενο. Το ωμο μπροκολο περιεχει ουσιες που παρεμποδιζουν τη λειτουργια του θυροειδη αδενα. Ο βρασμος (η ιδανικοτερη λυση ειναι ο ατμος) και η θερμοτητα μειωνουν κατα πολυ αυτες τις ουσιες.

Δεν το γνωριζα αυτο...
Εγω δινω αρκετα συχνα γιατι του αρεσει παρα πολυ. Η διαδικασια αυτη με τον ατμο πως γινεται;
 
Best answer! Δεν το ήξερα αυτό Ανέστη.
Αν δινετε συχνα μπροκολο ειναι καλυτερο να ειναι ελαφρα βρασμενο-ζεματισμενο. Το ωμο μπροκολο περιεχει ουσιες που παρεμποδιζουν τη λειτουργια του θυροειδη αδενα. Ο βρασμος (η ιδανικοτερη λυση ειναι ο ατμος) και η θερμοτητα μειωνουν κατα πολυ αυτες τις ουσιες.
 
Εγώ Αθηνά δεν του έχω δώσει ακόμα μπρόκολο. Μαρούλι και ραδίκι μόνο. Πιστεύω όμως καλό θα ήταν ένα πλύσιμο αλλά περίμενε να απαντήσει και κάποιος άλλος
 
Αν δινετε συχνα μπροκολο ειναι καλυτερο να ειναι ελαφρα βρασμενο-ζεματισμενο. Το ωμο μπροκολο περιεχει ουσιες που παρεμποδιζουν τη λειτουργια του θυροειδη αδενα. Ο βρασμος (η ιδανικοτερη λυση ειναι ο ατμος) και η θερμοτητα μειωνουν κατα πολυ αυτες τις ουσιες.
Εμενα στον ατμο (το κανω πολυ συχνα γιατι το λατρευω) δεν το γλωσσιαζουν, δεν τους αρεσει καθολου.

Δεν το γνωριζα αυτο...
Εγω δινω αρκετα συχνα γιατι του αρεσει παρα πολυ. Η διαδικασια αυτη με τον ατμο πως γινεται;

Οπως κανεις οτιδηποτε στον ατμο, μια κατσαρολα με νερακι λιγο, και απο πανω αν δεν εχεις σκευος για ατμο, ενα σουρωτηρι (να μην μπαινει νερο μεσα) και το αφηνεις να ζεματιστει μεχρι να "τσιμπιεται" το κοτσανι.
 
Συμφωνω... Τελικα ειναι προτιμοτερο να ειναι απλυτο ή οχι; Δινω συχνα μπροκολο. Αν ειναι να εχει διαρροια μετα και τετοια; Να το πλενω δηλαδη;
Αν είναι από τον κήπο σου αράντιστο και χωρίς φάρμακα... ας πούμε εντάξει...
Για τα αγοραστά από το μανάβη τουλάχιστο 1-2 ώρες σε μείγμα νερού μηλόξυδου... και άλλη μια ώρα να στραγγίσουν τα νερά.
 
Οπως κανεις οτιδηποτε στον ατμο, μια κατσαρολα με νερακι λιγο, και απο πανω αν δεν εχεις σκευος για ατμο, ενα σουρωτηρι (να μην μπαινει νερο μεσα) και το αφηνεις να ζεματιστει μεχρι να "τσιμπιεται" το κοτσανι.

Οκ, ευχαριστω πολυ
 
Υπάρχουν δύο προειδοποιήσεις σχετικά με τα λαχανικά: μερικά φυλλώδη (σπανάκι, σέσκουλο, πατζαρόφυλλα και λαχανίδες) περιέχουν οξαλικές ενώσεις που μπορεί να επηρεάσουν την πρόσληψη του ασβεστίου και θα πρέπει γι’αυτό να δίνονται σε περιορισμένες ποσότητες (όχι όμως να αποκλείονται), όπως και κάποια λαχανικά είναι καλύτερα να προσφέρονται μαγειρεμένα.

Το Β καροτένιο αυξάνεται στα καρότα όταν μαγειρευτούν και τα σταυρανθή (μπρόκολα, κουνουπίδια και λαχανάκια βρυξελλών) χάνουν την ικανότητα παρεμπόδισης του θυρεοειδούς όταν θερμαίνονται. Ο ατμός είναι ο καλύτερος τρόπος μαγειρέματος, αλλά και ο βρασμός είναι εντάξει, αρκεί να μην μαγειρεύονται τα λαχανικά μέχρι να λιώσουν. Όταν βράζετε λαχανικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το ίδιο νερό για να βράσετε ρύζι ή ζυμαρικά.

πηγη: Η διατροφή των παπαγάλων απο τον Tony Silva

Το παραπανω δεν αναφερεται σαφως μονο στους παπαγαλους αλλα σε ολους τους οργανισμους που καταναλώνουν αυτες τις τροφες συμπεριλαμβανομενων και των ανθρωπων.

Αυτα που αναφερονται στην πρωτη παραγραφο στο παραπανω αποσπασμα θεωρω πως πρεπει να τα προσεχουμε ακομη περισσοτερο κατα την περιοδο της ωοτοκιας οπου το ασβεστιο ειναι απαραιτητο περισσοτερο απο καθε βιταμινη.
 
Το μπροκολο ειναι κλασσεις ανωτερο στον ατμο απο οτι βρασμενο 🙄 Ποσα χρονια εχασα απο τη ζωη μου με το να το απεχθανομαι χωρις λογο!

Μακαρι να το ετρωγαν τα δικα μου στον ατμο, καθε 2-3 μερες το κανω για μενα αλλα δυστυχως ατυχησα...
 
Υποθέτω για τα πουλιά το αφήνουμε λιγότερη ώρα απ' ότι για εμάς.
Το χω δοκιμασει. Αλ ντεντε κανω τα δικα μου, αλλα αυτα ισα που το εβαλα στον ατμο. Δεν το δοκιμασαν καν, λες και τους βρωμαει ενα πραγμα. Θα το δοκιμασω ξανα καποια στιγμη, υποθετω, να δω αν αλλαξαν προτιμησεις.
 
Ισχυει το ιδιο και για το κουνουπιδι;

Για ολα τα Σταυρανθή. Τα κοινά σταυρανθή λαχανικά είναι η λαχανίδα, τα πράσινα φύλλα λάχανου, το Κινέζικο μπρόκολο, το λάχανο, τα λαχανάκια Βρυξελών, το μπρόκολο, το κουνουπίδι, το Κινέζικο λάχανο, η ρίζα γογγύλης (πατζάρι), οι σπόροι μουστάρδας, τα ραπάνια.
 
Συμφωνω... Τελικα ειναι προτιμοτερο να ειναι απλυτο ή οχι; Δινω συχνα μπροκολο. Αν ειναι να εχει διαρροια μετα και τετοια; Να το πλενω δηλαδη;

Ένα μπουκετάκι μικρό, πλύσιμο και σε ένα ποτηράκι νερό με λίγο μηλόξυδο για λίγο. Στέγνωμα και καλή του όρεξη.
 
Αν είναι από τον κήπο σου αράντιστο και χωρίς φάρμακα... ας πούμε εντάξει...
Για τα αγοραστά από το μανάβη τουλάχιστο 1-2 ώρες σε μείγμα νερού μηλόξυδου... και άλλη μια ώρα να στραγγίσουν τα νερά.
το αφησα μια μερα σε νερο με ξυδι να το ξεμπλυνω και να τους το δωσω αυριο";(μιλω για μπροκολο)
 
Back
Top