Αναπαραγωγή Πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι η καναρα μου γυρίζει τα αυγά;

πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι η καναρα μου γυρίζει τα αυγά ;

Η κανάρα σου γυρίζει τα αυγά, καθώς την έχει προικίσει η φύση να το κάνει. Έτσι απλά. Μην βασανίζεις άδικα το μυαλό σου. Εξάλλου αν παρατηρήσεις την κανάρα, περιστρέφεται και η ίδια κατά διαστήματα στη φωλιά.
 
Εξάλλου αν παρατηρήσεις την κανάρα, περιστρέφεται και η ίδια κατά διαστήματα στη φωλιά.
Να προσθέσω στα σωστά που έγραψες πως κάθε φορά που κουνιέται μέσα στη φωλιά της γυρίζει και ανιχνεύει διαφορές θερμοκρασιών στα αυγά της.
Κάποιες φορές κατεβάζει και το ράμφος προκειμένου να ρυθμίσει και τις τελευταίες πινελιές ασφαλείας για τα γονίδιά της...
πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι η καναρα μου γυρίζει τα αυγά ;
Μη νοιάζεσαι λοιπόν... αυτή ξέρει πολύ καλά τι κάνει...
 
Όχι μόνο γυρίζουν τα αυγά αλλά έχω δει και κανάρα να σηκώνεται λίγο από τα αυγά σαν να θέλει να ρίξει την θερμοκρασία.
Ίσως με τα πόδια της να μπορεί να καταλάβει την θερμοκρασία.
 
Όχι μόνο γυρίζουν τα αυγά αλλά έχω δει και κανάρα να σηκώνεται λίγο από τα αυγά σαν να θέλει να ρίξει την θερμοκρασία.

Όπως το προηγούμενο Σ/Κ οι κανάρες μου είχαν σηκωθεί όρθιες στη φωλιά μιας και είχαν "σκάσει" από τη ζέστη.
 
Είναι τόσο αστείο όταν βλέπεις τις κανάρες να "βυθίζονται" στη φωλιά και να "λικνίζονται" γυρνώντας τα αυγουλάκια τους! :D Όλες το κάνουν μην αγχώνεσαι! Κάποια στιγμή θα πετύχεις και κάποια επ αυτοφόρω! 😉
 
Είναι τόσο αστείο όταν βλέπεις τις κανάρες να "βυθίζονται" στη φωλιά και να "λικνίζονται" γυρνώντας τα αυγουλάκια τους! :D Όλες το κάνουν μην αγχώνεσαι! Κάποια στιγμή θα πετύχεις και κάποια επ αυτοφόρω! 😉
Αυτό που περιγράφεις είναι η κίνηση που κάνουν ώστε να κατανείμουν το πτέρωμα της κοιλιάς με τέτοιον τρόπο που να καλύψει όσο γίνεται καλύτερα τα αυγά τους.
Τα αυγά τα γυρίζουν με το ράμφος τους κάθε φορά που σηκώνονται ελαφρά και φαίνεται σαν να ραμφίζουν την φωλιά.:)
 
Σήμερα ξαναέκανα οωσκοπιση και είδα πως το ένα έχει στο άλλο δεν ξέρω τι έχει γίνει αλλά ο κρόκος έχει στεγνώσει τι γίνετε;
 
Το άνοιξα και και είχε παθαίνει μέσα στο αυγό να ανισιχω και για το άλλο το οποίο ζει;
 
Ναι το πουλί τι διέκρινα κανονικά το άλλο μέσα στο αυγό το είδα να κουνιέται και φλεβιδια έχει
 
Back
Top