Γενικά Πως μπορώ να μάθω σίγουρα το φύλο cockatiel;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eleni003
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eleni003

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαϊ 2016
Μηνύματα
7
Πόλη
Παφος
Καλημέρα σας...
Με λένε Ελένη κι έχω 2 χρόνια που έχω παπαγαλάκια cockatiel.. Ο άνθρωπος που μου τα έδωσε είπε πως είναι ζευγάρι αλλά δεν έχουν ζευγαρώσει ακόμα...
Από μια έρευνα που έκανα στο Internet για το διαχωρισμό φύλου δείχνει ότι μάλλον είναι και τα δυο αρσενικά
Πως μπορώ να μάθω σίγουρα;
 
Καλώς ήρθες Ελένη και να σου ζήσουν τα πουλάκια σου!
Στα αρχέγονα καθώς και κάποιες μεταλλάξεις, η αναγνώριση του φύλου γίνεται και οπτικά καθώς είναι διμορφικά. Σε κάθε περίπτωση, η απόλυτα εγγυημένη μέθοδος εύρεσης του φύλο είναι το test DNA, το οποίο γίνεται εύκολα και είναι οικονομικό.
 
Το τεστ DNA είναι το μόνο σίγουρο για το φύλο τους.
Με πέντε περίπου ευρώ θα ξέρεις σίγουρα.
|Εδώ συζητήθηκε πρόσφατα μια περίπτωση παρόμοια με τη δική σου https://community.petbirds.gr/threads/Φυλο-σε-κοκατιλ-lutino-pearl.27143/
Θα μπορούσες να συστηθείς αν θέλεις στην παρέα μας εδώ, petbirds.gr/community/forums/Νέο-Μέλος.5/.
 
Τι ειδους κοκατιλ εχεις; Μπορεις να μας τα ανεβασεις μια φωτογραφια να τα δουμε; Οπως ειπε η Μαρια,ισως μπορεσουμε να καταλαβουμε οπτικα το φυλο!
 
Πόσο ασφαλές είναι αυτό Ειρήνη;

Αφου ειναι ενηλικα πουλια αμα ειναι normal grey πχ μπορουμε ευκολα να ξεχωρισουμε το φυλο.
Για τις υπολοιπες μεταλλαξεις απλα θα μπορεσουμε να απαντησουμε με "μαλλον".
Τωρα αν ειναι whiteface ή καποια τετοια μεταλλαξη σαφως το πιο σιγουρο θα ειναι να κανει το τεστ.
Αλλα ας δουμε πρωτα τι πουλια ειναι και τι μπορουμε να καταλαβουμε απο τη φωτογραφια..
 
Τι ειδους κοκατιλ εχεις; Μπορεις να μας τα ανεβασεις μια φωτογραφια να τα δουμε; Οπως ειπε η Μαρια,ισως μπορεσουμε να καταλαβουμε οπτικα το φυλο!

Ειρήνη μου γεία σου... Νομίζω είναι το grey Pearl. Για κάποιο λόγο όμως δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία.👎
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ειρήνη μου γεία σου... Νομίζω είναι το grey Pearl. Για κάποιο λόγο όμως δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία.👎

Αν ειναι pearl, εφοσον εχουν περασει την πρωτη πτεροροια, θα πρεπει να εχουν χασει τις περλες τους, αμα ειναι αρσενικα(να μοιαζουν δηλαδη με normal grey).
Μονο τα ενηλικα θηλυκα διατηρουν τις περλες.
 
Φωτο
Τι ειδους κοκατιλ εχεις; Μπορεις να μας τα ανεβασεις μια φωτογραφια να τα δουμε; Οπως ειπε η Μαρια,ισως μπορεσουμε να καταλαβουμε οπτικα το φυλο!

Καλησπέρα παιδιά.. Σας ανεβάζω μια φωτογραφία με τα κοκατιλακια μου μήπως και μπορέσετε να μου πείτε αν είναι ζευγάρι ή όχι.
 

Συνημμένα

  • rsz_20160509_183054.webp
    rsz_20160509_183054.webp
    30 KB · Προβολές: 27
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να κανεις το τεστ, τα κοκατιλ σου ειναι και τα δυο ακριβως οπως ενα αρσενικο αρχεγονο κοκατιλ..
Συμφωνω με Μαρια και Μιραντα.
 
Σας ευχαριστώ παιδιά για την πολύτιμη βοήθεια σας... Το υποψιαζομουν ότι ήταν και τα δύο αρσενικα... Πρέπει να πάρω δύο θηλυκά κοκατιλακια τώρα που είναι και τα δύο αρσενικα ή μόνο ένα θα είναι εντάξει;:)
 
Γιατί; θέλεις να κάνεις αναπαραγωγή;
Αν δεν θέλεις και εφόσον τα πουλιά είναι αγαπημένα, μια χαρά παρέα είναι δύο αρσενικά.
Αν θέλεις να τα ζευγαρώσεις για κάποιο λόγο, πρέπει πρώτα να σκεφτείς τι θα κάνεις με τους νεοσσούς που θα προκύπτουν κάθε χρόνο.
Αν βρεις λύσεις σε τέτοια θέματα και πάλι θέλεις να τα ζευγαρώσεις, θα πρέπει να πάρεις δύο θηλυκά ή αν πάρεις ένα, το ένα αρσενικό θα μείνει μοναχικό. Αν τα βάλεις όλα μαζί, θα δίνονται μάχες κυριαρχίας και οι σημερινοί φίλοι θα τσακώνονται.
Αν αποφασίσεις να πάρεις θηλυκά, θα πρέπει να τηρήσεις καραντίνα για 40 μέρες.
Σημειωτέον ότι η αναπαραγωγική ηλικία των cockatiels είναι λίγο ως πολύ γύρω από τα 2 έτη.
Τι ηλικία έχουν περίπου τα δικά σου;
Κατά την γνώμη μου αν θέλεις απλά δύο κατοικίδια πουλιά, κράτησε τα δύο αρσενικά σου, ούτε προβλήματα με ωοτοκίες θα έχεις ούτε κάποιο άλλο πρόβλημα. Με την σωστή φροντίδα θα τα έχεις παρέα για πολλά χρόνια.
Για ό,τι σκεφτείς και σε προβληματίζει, εδώ είμαστε :)
 
Το σκέφτηκα απλά ο άνθρωπος που μου τα έδωσε τα δικά του τα χαρισε... Δεν ξέρω αν στο Pet Shop δέχονται ανταλλαγές. 🙂
 
Το σκέφτηκα απλά ο άνθρωπος που μου τα έδωσε τα δικά του τα χαρισε... Δεν ξέρω αν στο Pet Shop δέχονται ανταλλαγές. 🙂
Θα σου απαντήσω και σ' αυτήν την σκέψη σου αφού σκεφτείς και απαντήσεις κι εσύ τι θέλεις από τους παπαγάλους που θα έχεις στην κατοχή σου, διαβάζοντας προσεκτικά την απάντησή μου.
Τα ζώα δεν είναι πράγματα.
 
Δεν θελω να κανω αναπαραγωγη για καποιο λογο απλά θα μου άρεσε να βγάλω καινούρια κοκατιλακια επειδή μου αρέσουν πολύ.. Τα δικά μου έχει περίπου δυόμισι χρόνια που τα έχω.. Αν βάλω σε καραντίνα 40 μέρες τα θηλυκά δεν θα περάσει η αναπαραγωγικη τους περίοδος μετά;

Εγώ απλά ήθελα ζευγαράκι κοκατιλ που θα μπορώ να εχω καινούρια κοκατιλακια
 
Back
Top