Ασθένειες Πως να αντιμετωπίσω scally face

Dimosfin

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαϊ 2008
Μηνύματα
14
Πόλη
Ρέθυμνο
Εδώ και δύο μέρες το θηλυκό μου Budgie είναι αρκετά νωχελικό το έχω τοποθετήσει σε εξωτερική κλούβα εδώ και ένα μήνα περίπου και μου ήταν δύσκολο να το πιάσω να δώ τι έχει, χθες μπήκα στο κλουβί λίγο μετά του σούρουπο που είχαν κουρνιάσει και κατάφερα να το πιάσω χωρίς να ανησυχήσω και αυτό αλλά και όλα τα υπόλοιπα αυτό που είδε είναι ότι στην μύτη του έχει αρχίσει να ξεφλουδίζει.
Σε κάποιο πόστ είδα ότι αυτό είναι scally face πώς αντιμετωπίζεται 😕
 
Ιωσήφ αντιμετωπίζεται σίγουρα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είναι νωχελικό. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι τα ακαάρεα έχουν εισχωρήσει στα όργανα του πουλιού. Και να είναι αργά. Γνώμη μου είναι να πας σε έναν πτηνίατρο για να του κάνει την ένεση που σκοτώνει τα ακάρεα αυτά ή να σου πει τι άλλο να κάνεις.. Στο Ρέθυμνο υπάρχει κάποιος ειδικευμένος κτηνίατρος;

Μια άλλη λύση ειναι το Epithol. Αν διαβάσεις τα ποστ που σου είπε η Άννα θα καταλάβεις. 🙂

Η θεραπεία στο δικό μου μπάντζι ήταν 0,02 ml amoxil (125 σιρόπι) για 5 μέρες και δυο ενέσεις από τον γιατρό με διαφορά 15 ημερών.
 
Άννα σ΄ ευχαριστώ για την βοήθεια.

Δεν ξέρω αν είναι στο πρώτο στάδιο στο δικό μου αλλά δεν μοιάζει με αυτό που παρουσιάζονται στα σχετικά ποστ
Στο δικό μου απλός στο τέλος του ράμφους έχει ξεφλουδίσει και όχι προς το κεφάλι παρουσιάζει αυτό που περιγράφω

Υ. Γ Δυστυχώς δεν έχω την παρούσα στιγμή την δυνατότητα να δημοσιεύσω φωτογραφίες του
 
Ιωσήφ καλύτερα να μην αγχώνεσαι γιατί μπορεί να μην εναι scally face. Θα ήταν καλύτερο να επισκεφτείς κάποιο ειδικό και εκείνος θα σου πει τι να κάνεις. Εμένα περισσότερο θα με ανησυχούσε το γεγονός οτι είναι πολύ νωχελικό.
 
Ιωσηφ, αν μου επιτρέπεις να κάνω μια παρατήρηση: Θυμάμαι οτι είχες βαλει μέσα στην ιδια μεγάλη εξωτερική κλούβα πέρδικες, καναρίνια και παπαγαλάκια. Καλό θα ήταν αν επισκεφτείς τον γιατρό να το αναφέρεις, μήπως και χρειάζεται να κανουν καποια θεραπεία και τα υπόλοιπα πουλιά αν πρόκειται για κατι μεταδοτικό.:)
 
Καλή μέρα σε όλους

Τζωρτζίνα το αναφερόμενο παπαγαλάκι από την πρώτη ημέρα που το είδα το έχω βγάλει από την εξωτερική μου κλούβα.
Εδώ στην περιφέρεια οι πτηνίατροι είναι είδος πολυτελείας στον κτηνίατρο που πάω όλα τα υπόλοιπα ζώα μου που το έδειξα μου είπε ότι δεν είναι scally face αλλά έχει έλλειψη βιταμινών (κακή διατροφή και ταλαιπωρία).
Το παπαγαλάκι αυτό το είχα αγοράσει μαζί με άλλα τρία παπαγαλάκια και δύο καναρίνια μετά που τελείωσα την εξωτερική μου κλούβα και είχα μεταφέρει όλα τα πουλιά μου εκεί.
Τώρα το έχω βάλει μόνο του σε κλουβάκι μακριά από τα άλλα το περιποιούμαι και παρατηρώ καλύτερα την διατροφή του έχει καλυτερεύσει
 
Καλή μέρα σε όλους

Τζωρτζίνα το αναφερόμενο παπαγαλάκι από την πρώτη ημέρα που το είδα το έχω βγάλει από την εξωτερική μου κλούβα.
Εδώ στην περιφέρεια οι πτηνίατροι είναι είδος πολυτελείας στον κτηνίατρο που πάω όλα τα υπόλοιπα ζώα μου που το έδειξα μου είπε ότι δεν είναι scally face αλλά έχει έλλειψη βιταμινών (κακή διατροφή και ταλαιπωρία).
Το παπαγαλάκι αυτό το είχα αγοράσει μαζί με άλλα τρία παπαγαλάκια και δύο καναρίνια μετά που τελείωσα την εξωτερική μου κλούβα και είχα μεταφέρει όλα τα πουλιά μου εκεί.
Τώρα το έχω βάλει μόνο του σε κλουβάκι μακριά από τα άλλα το περιποιούμαι και παρατηρώ καλύτερα την διατροφή του έχει καλυτερεύσει

Ιωσήφ τι γίνεται με το παπαγαλάκι; Επανήλθε;
 
Καλή μέρα και καλή εβδομάδα

Το παπαγαλάκι εξακολουθεί να είναι νωχελικό η διατροφή του όμως είναι κανονική και τα φρούτα του τα τιμά δεόντως και τις βιταμίνες που του βάζω
οι εκκενώσεις του κανονικές δεν ξέρω τι να υποθέσω πια τα έχω ακόμα ξεχωριστά από τα άλλα μου πουλιά
 
Ιωσήφ, οταν λές νωχελικό τι ακριβως εννοείς;

Μπορέις να περιγράψεις με λεπτομέρεια και ακρίβεια την συμπεριφορά του;

Κάθεται στον πάτο του κλουβιού; Είναι φουσκωμένο το φτέρωμά του; Δεν παρουσιαζει κινητικότητα;
 
Είναι μόνιμα καθισμένο δίπλα στο νερο ή στο φαγητό και δεν ασχολείται με τίποτα ( κούνια – καθρεφτάκια κλπ. ) και το φτέρωμα του είναι κανονικό
 
Αν διατρέφεται κανονικά και δεν παρουσιάζει ασυνήθιστη συμπεριφορά νομίζω πως δεν πρέπει να ανησυχείς.

Τα καθρεφτάκια όπως εχει αναφερθεί σε άλλα πόστ, δεν βοηθάνε καθόλου την ψυχολογία των πουλιών, ισα ισα που δημιουργούν την εντύπωση οτι υπάρχει ενας σύντροφος που όμως ειναι ψευδαίσθηση, αλλά το σημαντικότερο γεγονός είναι οτι μπορεί να προκληθεί βλάβη στον πρόλοβο του πουλιού απο το ανεβοκατέβασμα της τροφής. Οποτε βγαλε τα καφρεφτάκια, βαλε μερικά παιχνίδια για να του κεντρίσεις το ενδιαφέρον και βλέπουμε.
 
Back
Top