Φροντίδα Πως να βάλω το lovebird μου μέσα στο κλουβί;

Omorfoulis

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2018
Μηνύματα
1.313
Πόλη
Αγρίνιο
Καλησπέρα πήρα καινούργιο κλουβί στο lovebird μου κ δεν ξέρω πως να το βάλω μέσα. Το ταιζω έξω από το κλουβί δεν έρχεται ακόμα στο χέρι μου. Να το πιάσω ή να ενώσω τα κλουβιά;
 
Aν το πιάσεις θα συνδέσει το νεο κλουβι με "πράξη βίας" και θα είναι στρεσσαρισμένο.Απ' οτι είπες δεν πρεπει να εχετε ακομα εξοικειωθεί ώστε να το βγαζεις εξω και να ερχεται στο χερι σου. Η καλύτερη λύση είναι να προσπαθήσεις να ενωσεις τις πόρτες των κλουβιων και να βαλεις στο καινουριο μια λιχουδιά που θα το "τραβήξει" να μπει σε αυτό.
 
Δεν μπαίνει με τίποτα στο καινούργιο κλουβί του. Τι λιχουδιές,τι μαρούλι κ τι δεν έβαλα. Τι να κάνω; βοήθεια!

Πρέπει να το αλλάξω είναι ανοξείδωτο αλλά είναι κάπως μαυρισμένα τα κάγκελα από το παλιό κ φοβάμαι μην πάθει κάτι.
 
Αν δε θες να το πιάσεις και να το βάλεις μέσα ο μόνος τρόπος είναι αυτός που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω.

Βγάλε τις πατήθρες και βάλε μόνο μία κοντά στην πόρτα, ένωσε τα δύο κλουβιά και περίμενε.
 
Μην περιμένεις μέσα σε 5 λεπτά να μπει στο νέο κλουβί.
Είναι ανάλογα στο πουλί βέβαια, εμένα ο Ντριμ είχε κάνει πάνω από 40 λεπτά να μπει στο νέο κλουβί ενώ το θηλυκό μου μπήκε σε δευτερόλεπτα.

Υπομονή χρειάζεται!
 
Έχω δύο πρωινά που προσπαθώ όχι παραπάνω στα 15 λεπτά αρχίζει κ νευριάζει κ φοβάμαι μη στρεσαριστει κ σταματάω! Θα υπομείνω περισσότερο. Κάποια στιγμή θα μπει.σας ευχαριστώ πολύ όλους..
 
  • Like
Αντιδράσεις: zack27
Έχω δύο πρωινά που προσπαθώ όχι παραπάνω στα 15 λεπτά

Αν μπορείς άφησε ενωμένα τα κλουβιά για περισσότερο χρόνο και άστο μόνο του, δεν μπορεί στο τέλος θα κερδίσει η ''περιέργεια''
 
3 ώρες σήμερα. τίποτα μόνο καθότανε στην κούνια καμπουριασμενο... Το λυπήθηκε η ψυχή μου. αύριο πάλι...

Έβγαλα τις πατηθρες κ άφησα μια ενωμένη με το άλλο κλουβι έμεινε στην κούνια...
 
αν θέλεις, αύριο βάλε μας κάποια φωτογραφία να δούμε πως τα έχεις φτιάξει.
ίσως υπάρχει κάτι που το ενοχλεί το πουλάκι στο νέο του κλουβί; Μήπως το φοβάται ακόμα;
 
αν θέλεις, αύριο βάλε μας κάποια φωτογραφία να δούμε πως τα έχεις φτιάξει.
ίσως υπάρχει κάτι που το ενοχλεί το πουλάκι στο νέο του κλουβί; Μήπως το φοβάται ακόμα;
Οκ. Θα βάλω να το δείτε.
 
Για την επόμενη φορά, για τους μελλοντικούς αναγνώστες και για την περίπτωση που θα πρέπει η αλλαγή να γίνει πιο άμεσα καλό είναι να θυμόμαστε πως στο σκοτάδι πλεονεκτούμε εμείς έναντι των πουλιών.
Αν λοιπόν κάποιος... σε ένα χώρο χωρίς φυσικό φωτισμό σβήσει το φως και γίνει σκοτάδι τότε εύκολα πιάνουμε και αλλάζουμε κλουβί στο πουλί.
Δευτερόλεπτα αργότερα όταν θα ανάψουμε το φως το πουλί θα μας κοιτά απορημένο για τα τεκταινόμενα χωρίς ασφαλώς να έχει καταλάβει τίποτε.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top