Φροντίδα Πώς θα βάλω το κοκατίλ μου πάλι μέσα στο κλουβί;

Τωρα σιγα σιγα κανε κινηση με το ενα δαχτυλο να το ακουμπησεις στο ποδαρακι ή στα φτερακια της κοιλιτσας του...
Αντανακλαστικα θα κανει κινηση να σε τρομαξει προσπαθωντας να σε δαγκωσει... Δε θα το κανει με δυναμη... Οποτε δε το τραβας.Αν δε του αρεσει θα απομακρυνθει... Τοτε το αφηνεις για λιγες μερες και προσπαθεις να το ακουμπησεις ξανα μετα απο λιγες μερες.

Το συναισθημα ειναι απίστευτο και μοναδικο... Οταν καταφερνεις να φερεις κοντά σου ενα πουλακι άγριο(μεγαλωμενο απο τους γονεις του) !

Αναμενουμε εξελιξεις και νεοτερα!
Σε ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη!
Ωστοσο κάποιες απορίες...
Το άγγιγμα να το επιχειρήσω κατά τη διάρκεια που θα είναι στο χέρι μου ή δεν έχει σημασία;
Και 2ον, αν δεν αποδώσει καρπούς η προσπάθεια όταν λες να το αφήσω λίγες μέρες προφανώς εννοείς το άγγιγμα το τάισμα στο χέρι συνεχιζω κανονικά έτσι;
Συγνώμη για τις αφελείς ερωτήσεις αλλά ρωτοντας πας στη πόλη 😉
Ευχαριστώ και παλι
 
Οτι καταφερνουμε, το επαναλαμβανουμε ωστε να γινει συνηθεια οποτε συνεχιζεις να το κανεις να ανεβαινει στο χερι σου μεσα στο κλουβι
.
Αν η προσπαθεια να το ακουμπησεις εχει αρνητικα αποτελεσματα και δεις οτι πεταει να φυγει... Το αφηνεις και προσπαθεις ξανα σε λιγες μερες.
Προχωραμε την εκπαίδευσή-εξημερωση τοσο οσο μας επιτρεπει χωρις να υπαρχει ζορισμα και πιεση, στοχος μας ειναι η εμπιστοσύνη και χτιστει μια σχεση με βαση αυτής.

** Ναι οπως ανεβαινει στο χερι σου (το σταθερό που παιζει το ρολο πατηθρας) να φτασει και να φαει τη λιχουδια... Με καποιο δαχτυλο σιγα σιγα ακουμπησε το απαλα.

Επισης και η επιβραβευση με επιφωνήματα και γλυκες πιανει. Γιατι καταλαβαινει οτι υπαρχει αλληλεπιδραση και ασχολησε μαζι του..
 
Γειά σας παιδιά! Όλα πάνε καλά.. Προσπάθησα να το χαϊδέψω ωστόσο ο τρόπος με τον οποιο κάθετε στο χέρι μου με δυσκολεύει λίγο στο να το ακουμπήσω με κάποιο δαχτυλο... Παρόλα αυτά κατάφερα λίγο να το χαϊδέψω στο ποδαράκι αυτό από τραβήχτηκε λιγο αλλά δεν έφυγε από το χέρι μου το ακούμπησα και μια φορά στο μπετι του εκεί λίγο έκανε πιο απότομη κίνηση πάλι όμως δεν έφυγε και μετα το ξανα χαϊδέψω στο ποδαράκι του και εκεί έκανε ότι με τσιμπάει σα να ενοχλείτε οπότε και σταμάτησα... Αυναιχησα να το έχω στο χέρι μου και να του μιλάω και να του σφυρίζω... Το χαιδεμα λέω να το ξανά κάνω σε 2 3 μέρες... Ωστοσο, το άτιμο όσο δεν αναιβενε στην αρχή τόσο δε θέλει να φύγει από το χέρι μου τώρα... Μετά που το έβγαλα με αναζητούσε και δε του χάλασα χατιρι ξανά έβαλα λίγο το χέρι μου να κατσει κι αφού έκατσε, άραξε καθάριζε πάλι τα φτερα του και μετά το πήγα προς τη πατηθρα όπου και έβγαλα τα χέρια μου.

rsz__20180925_123437.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ερώτηση... Με βάση το χρώμα των ποδιών η Λίλα μου λογικά είναι μεγάλη σε ηλικία; και το άλλο... Με βάση τα χρώματα είναι normal grey;και τέλος το γεγονός ότι χωνοταν ανάμεσα στα δάχτυλα μου να τσιμπήσει αυτά που πέφτανε από το κεχρί ανάμεσα στα δάχτυλα μου, ουσιαστικά εκεί το ακουμπά γα στο λαιμό με τα δαχτυλα μου αλλά χωρίς να το κάνω εγώ αυτό πήγαινε... Και αυτο χαιδεμα δεν είναι κάπως;
 
Δε φαινεται απο τα ποδια η ηλικια! Ειναι normal grey split to pied! Δλδ εχει γονιδιο pied! τι εννοεις καπως; δε καταλαβινωτην ερωτηση!
Με την απάντηση σου για το είδος με μπέρδεψες πιο πολύ 😀 πόσα είδη υπάρχουν... Εννοώ ότι αφού στη προσπάθεια του να φάει ότι έπεφτε στα χέρια μου τα δαχτυλα μου το ακουμπάγαν στο λαιμό και αυτο ατάραχο έτρωγε.. Ουσιαστικα η επαφή υπήρξε
 
Με την απάντηση σου για το είδος με μπέρδεψες πιο πολύ 😀 πόσα είδη υπάρχουν... Εννοώ ότι αφού στη προσπάθεια του να φάει ότι έπεφτε στα χέρια μου τα δαχτυλα μου το ακουμπάγαν στο λαιμό και αυτο ατάραχο έτρωγε.. Ουσιαστικα η επαφή υπήρξε

ε ναι σαφεστατα υπηρξε επαφη! Υπαρχουν πολλα! Ουσιαστικα για να μη μπερδευεσαι να ξερεις οτι ειναι normal grey!
 
ε ναι σαφεστατα υπηρξε επαφη! Υπαρχουν πολλα! Ουσιαστικα για να μη μπερδευεσαι να ξερεις οτι ειναι normal grey!
Ωστόσο μιας και είσαι από Χανιά και είμαι και εγώ, βλέπω και ρωτανε πολλοί αν κάποιος έχει αγοράσει το πτηνό από εκτροφεα ή πετσοπ.. Εγώ το πήρα από τη Κυδωνίας πριν τα ΚΤΕΛ που έχει ένα πετσοπ... Και πήρα και από εκεί τα πάντα κλουβι τροφή όλα και μου είπε ότι μάλλον είναι θυληκο ηλικία όμως δεν μου ειπε
 
Ωστόσο μιας και είσαι από Χανιά και είμαι και εγώ, βλέπω και ρωτανε πολλοί αν κάποιος έχει αγοράσει το πτηνό από εκτροφεα ή πετσοπ.. Εγώ το πήρα από τη Κυδωνίας πριν τα ΚΤΕΛ που έχει ένα πετσοπ... Και πήρα και από εκεί τα πάντα κλουβι τροφή όλα και μου είπε ότι μάλλον είναι θυληκο ηλικία όμως δεν μου ειπε

Aπο το Γιαννη λες το pet world! Ηλικια αν δεν εχει δαχτυλιδι δε μπορουμε να ξερουμε, κι αν ειναι μικρο που δε το ξερουμε κι αυτο ουτε φυλο! Οποτε σε λιγο καιρο αν δε κελαηδαει σημαινει πως ειναι κοριτσακι!
 
Εισαι σε πολυ καλο δρομο, σιγουρα δε σε φοβαται... Δεχεται τα χερια σου και συνεχως θελει να ειναι πανω σε αυτα.
Εγω θα προσπαθουσα να του χαιδεψω το μαγουλακι. Εκει τους αρεσει και να τους ξινεις το τσουλουφι.

Κοψε ενα κομματακι κεχρι και στερεωσε το με ενα λαστιχακι στο εσωτερικο της παλαμης σου.. Αναμεσα στα δάκτυλα. Αφησε ελευθερο τον δεικτη σου ωστε όταν σκύβει να φαει εσυ θα το χαιδευεις στο μαγουλακι... Πιστευω οτι θα ανταποκριθει, αν οχι με τη 1η προσπαθεια, αλλα με τη 2η -3η..

Να αρχισεις να σκεφτεσαι και την εξοδο σιγα σιγα απο το κλουβι... Ενα σταντ θα βοηθουσε για να το τοποθετησεις εκει οταν το βγάλεις...
Θελει ομως λιγη προετοιμασια ακομα και να δημιουργήσεις ενα ασφελες δωματιο, πριν την εξοδο του.

Χαιρομαι που πατε καλα!
 
Εισαι σε πολυ καλο δρομο, σιγουρα δε σε φοβαται... Δεχεται τα χερια σου και συνεχως θελει να ειναι πανω σε αυτα.
Εγω θα προσπαθουσα να του χαιδεψω το μαγουλακι. Εκει τους αρεσει και να τους ξινεις το τσουλουφι.

Κοψε ενα κομματακι κεχρι και στερεωσε το με ενα λαστιχακι στο εσωτερικο της παλαμης σου.. Αναμεσα στα δάκτυλα. Αφησε ελευθερο τον δεικτη σου ωστε όταν σκύβει να φαει εσυ θα το χαιδευεις στο μαγουλακι... Πιστευω οτι θα ανταποκριθει, αν οχι με τη 1η προσπαθεια, αλλα με τη 2η -3η..

Να αρχισεις να σκεφτεσαι και την εξοδο σιγα σιγα απο το κλουβι... Ενα σταντ θα βοηθουσε για να το τοποθετησεις εκει οταν το βγάλεις...
Θελει ομως λιγη προετοιμασια ακομα και να δημιουργήσεις ενα ασφελες δωματιο, πριν την εξοδο του.

Χαιρομαι που πατε καλα!
την έξοδο λέω να τη καθυστερήσω λίγο 😛 αστείο αν σκεφτείς πως ξεκίνησα τη συζήτηση... Αλλα τελικά καλια είναι τα αργά και σταθερά βήματα άλλωστε το απολαμβάνω.. Σε ευχαριστώ ακόμα μια φορά για τις πολύτιμες συμβουλές σου, μας έχεις βοηθήσει πάρα πολύ!
 
Γειά χαρά στη παρέα... Έχω κάνει προσπάθειες να την ακουμπήσω αλλά δεν θέλει την ακουμπαω λίγο με ψιλο τσιμπάει, απομακρύνετε και πάλι απ την αρχή... Στο χέρι μου κάθεται όλα καλά αλλά ως εκεί... Οπότε δε κανω καν το κόπο ακομα να την βγάλω από το κλουβι
 
Ο δικος μου ειναι ημερος αλλα βγηκε μετα απο ενα μηνα γιατι δεν δεχοταν κανενα.Ακομη και σημερα που τον βγαζω απο το κλουβι πηγενει και καθεται σε ολων μας τα κεφαλια αλλα δεχετε μονο απο την κορη μου να τον ακουμπαει.
Υπομονη! Πιστευω πως αφου τρωει απο το χερι σου θα σε αφησει με τον καιρο, μην ξεχνας πως ειναι αγριο πουλακι και χρειαζεται πολυ περισσοτερο χρονο να εξοικειωθει.
 
Καλημέρα παιδιά.. Προχθές είχα διαθέσιμο ελεύθερο χρόνο και είπα να την βγάλω έξω.. Έβαλα δύο πατηθρες εξωτερικές άνοιξα το πορτάκι και βγήκε θα έλεγα όχι διστακτικά αλλά έξω φαινόταν κάπως μαγκωμενη(λογικό πιστεύω). Τη τάισα λίγο κεχρί αλλά για να ανάβει στο χέρι μου τίποτα.. Μετα απο λιγο σιγά σιγά την πήγαινα με το κεχρί προς τα μέσα στο κλουβι όπου μπήκε και την άφησα πάλι μέσα... Πως σας φάνηκε;
έχετε κάποια συμβουλή;
 
Back
Top