Διατροφή Πως να δώσω τους σπόρους γαιδουράγκαθου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπέρα. Αγορασα σπορους γαιδουραγκαθου αλλα ειναι σκληροι και μεγαλοι για καναρινια. Ο πωλητής του pet shop μου ειπε ή να τους σπασω ή να τους ζεστανω απο το βραδυ ετσι ωστε να μαλακώσουν. Το ζουμι μου ειπε μπορω να το δωσω προσθέτοντας νερο.
Ισχυουν αυτα που μου ειπε; Εχει καποιος να μου προτείνει αλλο τροπο;
 
Βρηκα στο φβ τον άνθρωπο που δουλευει για την συγκεκριμένη εταιρεία. Μιλησα τωρα μαζι του και μου ειπε οτι μπορω να ζεστανω ενα ποτηρι του καφε σπορους με ενα λιτρο νερο. Να αφησω τους σπορους να στεγνωσουν και να τους δώσω στην αυγοτροφη και το ζουμι μπορω να το βαλω στην ποτίστρα οπως ειναι. Σαν τσαι. Μπορουμε να το πιούμε και εμεις αυτο. Κανει πολυ καλο στο συκωτι. Αφου εμαθα ηθελα να σας πω και εσας.
 
Αυτό ο τρόπος με το μούλιασμα των σπόρων, είναι η συμβουλή που δίνουν όλοι όσοι ασχολούνται με πωλήσεις βοτάνων, όταν πρόκειται για ανθρώπινη χρήση, γιατί ως συνήθως πίνεται ως ρόφημα.
Για τα πουλιά, στο μούλτι είδα πως δεν σπάνε αποτελεσματικά και χρησιμοποίησα γουδί, με σκεπασμένους τους σπόρους με πανάκι γιατί πετάγονται.
Θέλει επίμονο κοπάνισμα. Το ζητούμενο είναι να σπάσει το κέλυφος, όχι να γίνουν σκόνη.
Επίσης να πω, πως δεν διατηρούνται για μεγάλο διάστημα, γι' αυτό μην παίρνετε μεγάλη ποσότητα. Εμένα στο τέλος το σακουλάκι γέμισε μαμούνια και τους πέταξα.
Ότι μπορείς να δώσεις ρόφημα και στα πουλιά, είναι αυτονόητο, έχει θετική συμβολή.
 
Ένα άλλο κολπακι τους βάζεις απλωτα σε πετσέτα και τους πατάς με μπλαστρη χοντρό 😀!
Το έχω κάνει και έτσι, δουλεύει
Προσοχή σε αυτό που λέει ή Μαρια, όχι πολύ σπάσιμο για να μην γίνει σκόνη!
Γιωργο το γαιδουραγκαθο είναι πολύ καλό για το συκώτι, αποτοξίνωτικο!
Για τα πουλιά αλλά και για ανθρώπινη χρήση.
 
Άλλοι τρόποι να προσφέρουμε στα καναρίνια μας το τόσο πολύτιμο γαιδουράγκαθο, πέρα από το σκληρό και δύσκολο σπόρο ( 😛 ) είναι:
  1. Εκχύλισμα γαιδουράγκαθου χωρίς αλκοόλη (το βάζουμε συνήθως στο νερό)
  2. Αποξηραμένο γαιδουράγκαθο (εγώ το βάζω στην αυγοτροφή μαζί με άλλα βότανα)
 
Αποξηραμένο γαιδουράγκαθο
.. Να υποθέσω πως το βρίσκει κανείς σε κατ/τα βιολογικών προιόντων, Αλίκη;
γιατί και γω, πέρυσι, την πάτησα όπως η Μαρία..άσε που στο multi έγινε σκόνη..
 
.. Να υποθέσω πως το βρίσκει κανείς σε κατ/τα βιολογικών προιόντων, Αλίκη;
Είχα βρει αποξηραμένο γαιδουράγκαθο σε ένα pet shop καπου στην Καλλιθέα. Τα στοιχεία είναι αυτά:
Κατ. Indian Earth Pet Shop, Αριστείδου 130,Καλλιθέα
  • Τηλ: 211-2152251

Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας πάρει ένα τηλ να ρωτήσει αν το πουλάνε ακόμα ή αν το έχουν διαθέσιμο. Για τις κοντινές περιοχές έχει και δωρεάν μεταφορικά!
 
Σε μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα έχει αποξηραμένο γαιδουράγκαθο. Το πουλάνε για να το κάνεις τσάι. Αλλά ας μην ξεφεύγουμε από το αρχικό θέμα...
 
να υποθέσω πως το βρίσκει κανείς σε κατ/τα βιολογικών προιόντων
Και όλα τα μαγαζιά με τα βοτάνια των καθέτων της οδού Αθηνάς Ευριπίδου, Σοφοκλέους, έχουν. Και σίγουρα και στα βιολογικά που λένε τα παιδιά. Στα μαγαζιά με τα βοτάνια θεωρώ πως είναι φθηνότερα. Μπορείτε να βρείτε και πραγματική κανέλλα Κεϋλάνης, σε σκόνη και ξύλο, καθώς και αποξηραμένα όλα τα κατάλληλα αρωματικά βότανα για μας και τα πουλάκια μας.
 
Καλησπέρα παιδιά! Μπορεί να μου πει κάποιος.. Που μπορώ να βρώ αυτές τις σταγόνες γαιδουράγκαθου χωρίς αλκοόλη στη Θεσσαλονίκη;
 
Καλησπέρα παιδιά! Μπορεί να μου πει κάποιος.. Που μπορώ να βρώ αυτές τις σταγόνες γαιδουράγκαθου χωρίς αλκοόλη στη Θεσσαλονίκη;
Σε μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα κοίταξες; Αλλιώς μπορείς να το παραγγείλεις online.
Ή να πάρεις και αποξηραμένο γαιδουράγκαθο και να το κάνεις τσάι.
 
Σε μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα κοίταξες; Αλλιώς μπορείς να το παραγγείλεις online.
Ή να πάρεις και αποξηραμένο γαιδουράγκαθο και να το κάνεις τσάι.
Γιώργο μου δεν είναι για τα δικά μου πουλάκια...
Και ούτε το βρήκα σε κάποιο βιολογικό μαγαζί...
Μπορείς να μου δώσεις κάποιο λινκ για online αγορά;
 
Γιώργο μου δεν είναι για τα δικά μου πουλάκια...
Και ούτε το βρήκα σε κάποιο βιολογικό μαγαζί...
Μπορείς να μου δώσεις κάποιο λινκ για online αγορά;
Σε μια αναζήτηση που έκανα βρήκα αυτά:
  1. http://www.ofarmakopoiosmou.gr/gr/el/products/health-aid-milk-thistle-liquid-50ml-gaidoyragkatho-se-stagones-prostateyei-to-ipar-sykoti-apo-tis-vlaves-poy-prokalei-i-ypervoliki-katanalosi-alkool-i-ipatitida-o-ikteros
  2. https://www.tofarmakeiomou.gr/vitamines/votana-43720/milk-thistle-gaidouragkatho-43731/
  3. goodlifeshop.gr/brands/catalog/item/fisikes-therapeies/70-apotoksinosi/627-milk-thistle-50ml-gaidoiragkatho-bamma-se-stagones-avogel.html
Αλλά δεν ξέρω εάν είναι χωρίς αλκόολη, νομίζω πως όλα έχουν. Περιμένουμε απάντηση της @Sissy που το είχε πάρει και αυτή. Μπορεί να γνωρίζει από που και να σε βοηθήσει.
Υ. Γ. Βρήκα το θέμα: https://community.petbirds.gr/threads/milk-thistle-χωρίς-αλκοόλ-γάλα-γαϊδουράγκαθου.29151/
Η Σίσσυ γράφει πως το πήρε από εξειδικευμένο φαρμακείο, εάν θες Εύα, κοίτα και σε κανένα φαρμακείο, μπορεί να το βρεις.
 
Γιώργο το βρήκα και γω στο skroutz!
Θα κοιτάξω και τα λινκ σου.. Και απο όπου μας βολέψει θα το πάρουμε, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Τίποτα βρε! Απλά διάβασε πρώτα τα συστατικά και γενικά αυτά που γράφει από κάτω γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι δεν περιέχουν αλκοόλη. Νομίζω πως αυτά έχουν κάποιο ποσοστό.
 
Back
Top