Φροντίδα Πως να εκπαιδευσω το μωρο ringneck μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης frixos21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

frixos21

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουλ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Μάλια
εχω αγορασει ενα μωρο ρινκνεκ εδω και δυο μερες.. ειναι 2 μηνων και ειναι αρκετα φοβισμενο. Oποτε πλησιαζω φοβαται και κριβεται ή προσπαθει να με δανκωσει... Τι θα κανω για να το ηρεμησω και να το εκπαιδευσω ;... Του βαζω μουσικη βοηθαει;
 
frixos21 λογικό είναι να είναι φοβισμένο ακόμα, αφού το έχεις μόνο δύο μέρες. Προς το παρόν άστο να συνηθίσει την αλλαγή περιβάλλοντος και την παρουσία σου. Μόλις ηρεμήσει μπορείς να το απασχολείς, να του μιλάς και να του δίνεις τροφές με το χέρι σου. Μην κάνεις απότομες και γρήγορες κινήσεις γιατί θα το τρομάξεις. Η εξοικείωση θα έρθει σιγά-σιγά... και το ότι είναι μωρό ακόμα είναι ένας πολύ θετικός παράγων.

Τι το ταϊζεις; Έχει ανεξαρτητοποιηθεί;
 
ευχαριστω για τις συμβουλες σας! Ειναι συγουρα μωρο, ειναι απο εκτροφαια, το ταιζω με το ζορι την κρεμα του και αυτο τσιμπολογαει και κανενα σπορακι... Και μαλλον ειναι ταισμενο στο χερι!
 
Nα σου ζησει το μωρακι!
Μεγαλωνοντας το θα ανακαλυψεις ποσο καλο ειναι και ποση αγαπη θα σου δωσει.
 
Αν είναι ταισμενο στο χέρι τότε η κατασταση είναι αρκετα πιο εύκολη! Να ασχοληθεις όσο περισσοτερο μπορείς είδκα τώρα που είνια και μωρο...
Μια συνβουλη... Μην ακους όλους όσους σου λένε οτι είναι δυσκολο πουλι... Οντως μπορει να είνια υπερβολικα δυσκολο πουλι.. Αλλα να ξέρεις οτι πουλι με πουλι διαφέρει.. Και αν οπως σου λενε τα 10 στα 100 μπορούν να εξημερωθουν.. Το δικός σου μπορέι να είναι μεσα στα δεκα...
Εχω έρωτα με αυτα τα πουλία!
Εχω διαβάσει καπου πως σε καποια φαση της ζωης του θα γινει επιθετικο... Εκεινη η φαση ειναι η φαση της εφηβειας που περναμε κι εμεις... Νευρα πολλα και θελουμε να ανεξαρτητοποιηθουμε απο τους γονείς μας... Ετσι και αυτο θα αρχησει να γινεται νευρικο.. Σε εκεινη τη φαση ειναι που λενε ολοι..:Παει το πουλι μου τρελλάθηκε.. Και τα αφηνουν.. Αν ομως εσυ συνεχησεις παρα τα νευρα να το φροντιζεις και να του μιλας γλυκα... φαση ειναι και θα περασει... Μη χανεις την υπομονη σου μια ΦΑΣΗ είναι και μπορει να κρατησει απο μερα μεχρι και λιγους μηνες, αλλα καποια στιγμη θα τελειωσει...
 
Back
Top