Φροντίδα Πως να εξημερωσεις ενα μωρο κοκατιλ σε 1-3 εβδομαδες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης georgio13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

georgio13

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2009
Μηνύματα
107
Πόλη
Νέα Σμύρνη
παιδια βρηκα εναν αποτελεσματικο τροπο να εξημερωσεισ ενα κοκατιλ μωρο. 3 απλοι τροποι ειναι:
1) να του παρεισ την ταϊστρα!
2) να τον αφησεισ λιγο καιρο χωρισ φαϊ.
3) μετα απο 2-3 μερεσ αρχιστε να του δινεται δημητριακα.
αρχικα παρτε ενα καλαμακι, κοψτε καθετα την κορυφη του (1εκ. Περιπου), εκει τοποθετηστε το δημητριακο και βαλτε το στο κλουβι και αν ενδειδει, προσπαθηστε με το χερι.
 
Aυτος ειναι ενας καλος και αποτελεσματικος τροπος για να λιμοκτονησεις ενα κοκατιλ και προσωπικα το βρισκω επιεικως απαραδεκτο. Καλυτερα να το χαρισεις το πουλακι για να μην υποφερει στα χερια σου απο την πεινα.
 
συμφωνω και εγω αυτο ειαι αποραδεκτο και βανδαλο ειναι δυνατον να αφησεις ενα κοκατιλ και μωρο κι ολας να λιμοκτωνει για να ευχαριστηθεις εσυ
μα ελεος πια τι αλλο θα ακουσουμε, ετσι ομως κανεις το αντιθετο κανεις
το κοκατιλ σου να στρεφεται εναντιον σου γιατι σου λεει : για κατσε ο ιδιοκτητης
μου με αφηνει πεινασμενο να λιμοκτωνω για να ευχαριστηθει εκεινος!


παρακαλω τους δημιουργους του petbirds να σβησουν αμα γινετε αυτο το
ποστ γιατι μπορει καποιοι αρχαριοι που ειναι καινουργοι εδω να νομιζουν
οτι ειναι σωστο και αποτελεσματικο και να το εφαρμοσουν !
 
Που το διαβασες αυτο καλο μου;
Ποιος δινει τετοιες απανθρωπες συμβουλες;
Και εγω καποτε το ειχα διαβασει αυτο αλλα κ μονο στην ιδεα οτι θα πειναει δεν μου περασε στιγμη απο το μυαλο να το κανω!
Ελεος...
 
παιδια δυστυχωσ ειναι ενασ τροποσ που τον υιοθετουν πολλοι.. Και μενα μου το ειχαν προτεινει.λενε θα πεθανει στην πεινα και μετα θα ρθει να φαει απ το χερι σου αναγκαστικα.. Τι να πω.. Ειδικα μωρο που ειναι τοσο ευκολο να εξημερωθει και ακομα πιο ευκολο να παθει.ρισκαρεισ τη ζωη του για να μη παιδευτεισ λιγο; Και πιστεψε με, φαινομενικα μπορει να ειναι εξημερωμενο, αλλα δε θα σ αγαπησει ποτε. Θα εισαι απλωσ αυτοσ που το ταιζει η το τυρανναει, αναλογα πωσ θα το δει το καθε πουλι-εφοσον βεβαια καταφερει να επιβιωσει απο τη λιμοκτονια
 
Φίλε georgio13 ελπίζω να μην το πιστεύεις αυτο που λες και ακόμα περισότερο ελπίζω να μην το εφαρμόσεις! Αν αφήσεις 2-3 μέρες το πουλί χωρίς φαι το πιθανότερο είναι να ψοφήσει...
Αυτό με το καλαμάκι μπορείς να το κάνεις με μια λιχουδιά. Ένα κομμάτι μήλο, κάποιον ηλιόσπορο απ την τροφή του ή οτιδήποτε άλλο... Σε καμία περίπτωση μην αφήσεις το πουλί χωρίς νερό και φαι!
Αν σε εμπιστεύται θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα και με τη λιχουδιά.
 
παιδια εννοειτε πωσ δεν το εφαρμωσα, απλωσ το εβαλα για να δω τα σχολεια σασ αν ειναι9 καλα ή κακα.
 
Μα δε μπορεις απο μονος σου να σκεφτεις οτι το να το αφησεις νηστικο δεν ειναι σωστο;
 
κοιτα εμενα μου το προτεινανε κατι παιδια απο το σχολειο. και για αυτο ζητισα την γνωμη σας.
 
μα στο αλλο ποστ το ''το κοκατιλ μου ειναι επιθετικο'' λες οτι το εκανες
μπας και θελεις να φλωμοσεις στο ψεμα;λεω εγω μηπως λες ψεματα;
 
παιδια εννοειτε πωσ δεν το εφαρμωσα, απλωσ το εβαλα για να δω τα σχολεια σασ αν ειναι9 καλα ή κακα.

ο δικοσ μου ο μαξ εχει καλυτερεθσει απο την πρωτη μερα. τρωει απο το χερι μου. Βεβαια για να το καταφερω κανω κατι βαρβαρο. του πηρα την ταιστρα και του δινο μονοσ μου δημητριακα ολικησ αλεσησ χωρισ ζαχαρι ή αλατι.
Καλε μου Γιωργο δεν ειναι κακο να παραδεχτεις οτι εκανες κατι λαθος κ να προσπαθησεις να το διορθωσεις, οι περισσοτεροι για να μην πω ολοι καναμε, κανουμε κ πιθανον να ξανακανουμε λαθη, κανεις δεν τα ξερει ολα, αλλα καλο ειναι να μαθουμε να ακουμε κ να διαβαζουμε για να γινουμε καλυτεροι

αλλα κ τα πουλια οπως κ ολα τα ζωα ειναι ζωντανα πλασματα δεν ειναι παιχνιδια κ θελει πολλη προσοχη η φροντιδα τους

ευχομαι να αντιμετωπισεις τα πραγματα λιγο πιο σοβαρα απο δω κ περα
 
απο την μια μας λες οτι εκανες και απο την αλλη μας λες οτι εν το εκανες
αυτο θεωριτε ψεμα ή απλως κοροιδια
 
Πάντως έχει δίκιο η Ιωάννα, καπου το έχω διαβάσει και γώ.Αυτοί απλά προσπαθούν να εκμεταλευτούν την κατάσταση και όχι να κερδίσουν την αγάπη του πουλιού!
 
παντωσ εσεισ λετε οτι ειναι βαρβαρο, αλλα ειναι και αποτελεσματικο. Αυτην την μια ωρα που ηταν χωρεισ φαγητο δεχοταν τισ λιχουδιεσ που του εδεινε. μετα του ξαναεβαλα την ταιστρα και περιμενα να τελειωσει το φαι του. μολισ τελειωσε πιρα ενα δημητριακο και προσπαθησα να του το δωσω, και το πηρε μια χαρα.
 
και το πιπερι στο στομα στα μικρα παιδια ειναι αποτελεσματικο, αυτο δεν σημενει οτι ειναι και σωστη μεταχειριση...
 
Αφου το εκανες και πετυχε οπως λες γιατι εβαλες ποστ για να ρωτησεις εαν ειναι σωστο απο τη στιγμη που ειχες σκοπο να κανεις κατι τετοιο;
 
και προσπαθησα να του το δωσω, και το πηρε μια χαρα.
Εεεε.. Πως να μην το φαει! Αφου το καημενο λυσσαξε της πεινας! Εσενα αν η μαμα σου δε σου εδινε φαγητο για ωρες δε θα εβαζες στο στομα σου ο,τιδηποτε εβρισκες μπροστα σου; Μαλλον πειραματα κανεις!
 
Back
Top