Φροντίδα Πως να εξημερωσεις ενα μωρο κοκατιλ σε 1-3 εβδομαδες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης georgio13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κάποια φορουμ που ειμαι γραμμένος προσπαθούσαν να περιορισουν τετοια είδους μηνυματα για να μη γινει το θέμα "παιδικη χαρα"!


Γιωργο γιατι λες ψέματα αφου το προτεινες και σαν τροπο σε άλλο ποστ;Υπάρχει απο κάποια άτομα μια πολιτικη σε αυτο το φορυμ να "χαιδευουμε", να προσπαθουμε να μην κραξουμε, να στεναχωρησουμε, να μαλωσουμε, να φωναξουμε, αποτέλεσμα αυτου είναι:
  • Να εχουμε εναν χαιδεμενο συνχομπιστα που έχει κάνει μια "πατατα"(αφου ενα ολοκληρο φορουμ προσπαθησε να του το κάνει πατατακι).. Και προσεχουμε να μην τον πικρανουμε...
  • Ειναι στη κριση του τι θα κάνει...
  • αλλα το χειροτερο απ'ολα είναι οτι ένα πουλάκι υποφέρει..
Ολοι κάνουμε λάθη και εχουμε κανει πολλα, αλλα τοτε δεν ειχαμε το φορουμ... Πιστευω πως αν κάποιος τωρα, υστερα απο τοση ενημερωση εδω μέσα, συνεχιζει να κάνει "πατατες".. Απλα δε διαβάζει, δεν ενημερωνεται.. Δε νοιαζεται...
 
Δεν ειναι κακο να παραδεχομαστε τα λαθη μας ουτε και να ακουμε την γνωμη καποιων που ισως και να εχουν λιγες γνωσεις παραπανω απο εσενα.
Επισης ειναι πολυ κακο να ειρωνευεσαι τοσους ανθρωπους που προσπαθουν να σε βοηθησουν και να σου υποδειξουν το λαθος σου για να μην βρεθεις μετα στη δυσαρεστη θεση να "κλαις"για το χαμο του πουλιου.
 
Αν είχες απέναντί σου ένα ροτβάϊλερ, ένα πιτ-μπουλ ή εφ' όσον μιλάμε για ζώα με άγρια ένστικτα, ένα λιοντάρι, θα τολμούσες να κάνεις το ίδιο; Δεν νομίζω, μάλλον θα έψαχνες για το χέρι σου τώρα... Αν θέλεις λοιπόν να επιβάλλεσαι σε κάποιον για να ικανοποιείς το "εγώ" σου, βρες έναν του δικού σου μεγέθους και όχι ένα ανυπεράσπιστο πουλάκι που περιμένει την αγάπη και την φροντίδα σου και αν τα καταφέρεις, τότε μπορείς ίσως να δώσεις συμβουλές για εκπαίδευση!
 
παιδια βρηκα εναν αποτελεσματικο τροπο να εξημερωσεισ ενα κοκατιλ μωρο. 3 απλοι τροποι ειναι:
1) να του παρεισ την ταϊστρα!
2) να τον αφησεισ λιγο καιρο χωρισ φαϊ.
3) μετα απο 2-3 μερεσ αρχιστε να του δινεται δημητριακα.
αρχικα παρτε ενα καλαμακι, κοψτε καθετα την κορυφη του (1εκ. Περιπου), εκει τοποθετηστε το δημητριακο και βαλτε το στο κλουβι και αν ενδειδει, προσπαθηστε με το χερι.
εγώ σου έχω έναν αποτελεσματικό και όχι βάρβαρο τρόπο.
1)πλησιάζεις το παπαγαλάκι σου αργά αργά
2)το αφήνεις να σε πλησιάσει αυτό και δε το πιάνεις με το ζόρι
3)τρώει απο το χέρι σου κανονικότατα και χωρίς φόβο και χωρίς να του έχεις κάνει το στομάχι τσιγαρόχαρτο για να το αναγκάσεις ουσιαστικά να φάει απο εσένα.😕
Πραγματικά δεν έχω καμια όρεξη να σε κράξω, ούτε και να σου ζητήσω το λόγο επειδή το έκανες, απλά τέτοια ποστς με σταναχωρούν και ειδικά όταν βλέπω οτι ένας μαθητής-και όχι ένας άνθρωπος 70 χρονών που έχει μείνει στη παράδοση και πιστεύει πως αυτο είναι το σωστό-που σίγουρα μπορεί και απο μόνος του να καταλάβει οτι αυτό είναι εντελώς απάνθρωπο και πως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να το εφαρμώσει το εφαρμώζει, είναι παπαγάλος, δεν είναι παιχνίδι, αν θέλει θα σε πλησιάσει, αν δε θέλει όχι, μην τον πιέζεις. Και οκ ίσως αυτό που έκανες να σου έφερε ένα χ αποτέλεσμα που εσένα σε ευχαριστεί γιατί τρώει απο το χέρι σου,το άγχος που πέρασε το πουλί για να ευχαριστηθείς εσύ το σκέφτηκες καθόλου;
συμφωνώ απόλυτα με τον Mpiki
παρακαλώ : ολα τα νέα μέλη του φόρουμ-για τα παλιά δεν πιστεύω πως χρειάζεται να μιλήσω καν και όταν λέω παλιά εννοω 1 μήνα, είναι αρκετός για να ενημερωθείς σωστά και ολοκληρωμένα- να ενημερώνονται σωστά, να έχουν το μυαλό μέσα στο κεφάλι-γιατι κανένας δεν είναι τοσο χαζός για να μην μπορεί να καταλάβει τι είναι σωστό και τι όχι, τουλάχιστον απο ιθικής πλευράς-και πρίν οποιαδήποτε ενέργειά τους να σκέφτονται λίγο την υγεία και την ψυχολογία του παπαγάλου-καναρινιού-εξωτικού-περιστεριού κλπ κλπ τους τονίζω οτι δεν απευθύνομαι προσωπικά σε κανέναν
 
ωραια η μητερα σου (πες πως εισαι 5 χρονων) θα σε ταιζει μονο αν συμπεριφερεσαι σωστα; Τι ακουμε; καποιος να κλεισει το θεμα ρε παιδια... ελεος!


εγω εγραψα πριν απο τον Γιωργο.
 
Back
Top