Ασθένειες Πως να ισιάξει το στραβό πόδι του νεοσσού;

Ειλικρινά σε ευχαριστώ για την προσπάθεια και το video.

Όμως με τον τρόπο αυτό έχουμε φέρει σε ευθεία μόνο τους μηρούς...
Θαρρώ πως χρειάζεται να ισιώσουμε και τις κνήμες...
Οπότε θα χρειαστεί να βρούμε τρόπο για να έρθει και η αριστερή κνήμη στη θέση της...
Τι λες... Πάμε και για τσιρότο;

χα χα Καλημέρα... Το έχω διαπιστώσει και εγώ... αυτό προσπαθούσα να γράψω... μάλιστα βρήκα και το σωστό τσιρότο (ειδική χαρτοταινία που έχουν στα φυσικοθεραπευτήρια... Φιλική στο δέρμα και κόβεται εύκολα) αλλά επειδη το μικρό... Πετάει από χτες και τρώει τούμπες... Δεν θα έχει καθόλου έλεγχο κινήσεων...
Θα μου πεις τώρα έχει; ... απλά παρατηρώ ότι με αυτό που φορά.. ενοχλείται μεν αλλά δεν εμποδίζεται η κινητικότητα.
Θα περιμένω λίγο... όχι πολύ... αλλά το καλό είναι ότι λειτουργεί το ποδαράκι... Τα δάχτυλα... Πράγμα για το οποίο είχα αμφιβολίες πριν μέρες
Επίσης είδα ότι τα μεγάλα κάνουν διατάσεις στα πόδια τους για να βολευτούν στα φαγητό...
Τα πουλάκια του διαδικτύου με στραβά ποδια που βρήκα... είναι με πιο χοντρα ποδαράκια... ή κότες, ή παπαγάλοι ή δεν ξέρω τι...
Θα περιμένω λίγες ώρες
 
Καλημέρα σε Όλους σας...
Ο χθεσινός μου σχολιασμός δεν είχε περαστεί... και τον προώθησα τώρα...
Πάμε για σημερινά νέα
Χτες το μικρούλη όλο πήδαγε εκτός φωλιάς και το έβρισκα συνεχώς με τα μούτρα κάτω. Το απογευματάκι ψαλίδισα ελάχιστα το σφουγγαράκι-νάρθηκα... και έκανα κάποιες κινήσεις στη στραβή του κνήμη... αλλά ανταποκρίνεται ΟΚ, ως προς κινητικότητα και κίνηση δακτύλων
Σήμερα το πρωί.. Όλα καλύτερα! Συνεχίζει να πηδά... (αλλά δεν στέκεται με το ράμβος κάτω...) στέκεται στα ποδαράκια του... με το νάρθηκα... και το ένα λίγο "en dehors".
Πάντως το τάισαν κάτω... στηριζόμενο μόνο του.
Θα επανέλθω με νεώτερα
Καλό σας Πρωινό!
 
Σήμερα το πρωί.. Όλα καλύτερα! Συνεχίζει να πηδά... (αλλά δεν στέκεται με το ράμβος κάτω...) στέκεται στα ποδαράκια του... με το νάρθηκα... και το ένα λίγο "en dehors".
Πάντως το τάισαν κάτω... στηριζόμενο μόνο του.
Θα επανέλθω με νεώτερα
Επειδή ο καιρός περνά... και είναι κρίσιμα πολύτιμος για την ανάπτυξη και τη βελτίωση του ποδιού και επειδή πιθανόν δεν βρήκες βοήθεια από ειδικούς... Θα κάνω πάλι την πρόταση με την ταινία...
Θεωρώ πως είναι φοβερά καλύτερο... Να πιάσεις με μια πολύ λεπτή λωρίδα το πόδι... Να το φέρεις κάτω από το στήθος στη σωστή θέση και να τυλίξεις στη συνέχεια όλον τον κορμό, αφήνοντας πάνω από την ταινία τις φτερούγες να κουνιούνται ελεύθερα. (κάπως όπως εδώ... αλλά ελεύθερες τις φτερούγες)
Θα χρειαστείς βοήθεια όπως είπα... αλλά το αποτέλεσμα σε 2-3 βδομάδες θα είναι εκπληκτικό... Το έχω δοκιμάσει.
 
Επειδή ο καιρός περνά... και είναι κρίσιμα πολύτιμος για την ανάπτυξη και τη βελτίωση του ποδιού και επειδή πιθανόν δεν βρήκες βοήθεια από ειδικούς... Θα κάνω πάλι την πρόταση με την ταινία...
Θεωρώ πως είναι φοβερά καλύτερο... Να πιάσεις με μια πολύ λεπτή λωρίδα το πόδι... Να το φέρεις κάτω από το στήθος στη σωστή θέση και να τυλίξεις στη συνέχεια όλον τον κορμό, αφήνοντας πάνω από την ταινία τις φτερούγες να κουνιούνται ελεύθερα. (κάπως όπως εδώ... αλλά ελεύθερες τις φτερούγες)
Θα χρειαστείς βοήθεια όπως είπα... αλλά το αποτέλεσμα σε 2-3 βδομάδες θα είναι εκπληκτικό... Το έχω δοκιμάσει.


Kαλημέρα...
Ήμουνα έτοιμη να σου γράψω γι αυτό σήμερα... αλλά με πρόλαβαν οι εξελίξεις...
Δυστυχώς για εμάς το πουλάκι πριν λίγο ξεψύχησε στα χέρια μου...
Το βρήκα σήμερα το πρωί με δύσπνοια και έκανε θόρυβο στο ράμφος του...
Μου φάνηκε και κάπως το χρώμα του...
Το περιποιήθηκα... όσο μπορούσα. και επειδή δεν ήμουν αισιόδοξη... Του έβγαλα το νάρθηκα και το κράτησα στην παλάμη μου... μέχρι να φύγει η ψυχούλα του...
Πές μου τι πρέπει να φωτογραφίσω πριν το σκεπάσω... Ναι η κοιλιά του ήταν κάπως... και η τραχεία του... Πριν σβήσει.. είχε και εξογκωματάκια...
Επίσης έχω σαν περιστατικά... ένα νεκρό νεοσσό μέσα στο αυγό, σε προηγούμενη γέννα...
και σε αυτή ένα αυγό που ήταν γονιμοποιημένο... Δεν εξελίχθηκε... έχω κρατήσει φωτο όταν το πέταξαν...

 
Λυπάμαι... Πραγματικά λυπάμαι πολύ.
Από φωτογραφίες κάνε μια κάλυψη κάθε ενδιαφέροντος σημείου και ανέβασέ τες για να κλείσει και το θέμα. ίσως μελλοντικά κάπου να χρησιμεύσουν...
 
Αγαπητοί Φίλες και Φίλοι... Το μικρό μου πουλάκι απεβίωσε πριν λίγο...
Το πρωί ήταν ασθενικό με δύσπνοια και το χρώμα του σταδιακά άλλαζε...
Δυστυχώς η όποια βοήθεια προσπάθησα να προσφέρω, δεν απέδωσε...
Νομίζω όμως ότι σε αυτές τις λίγες "γήινες μέρες" ζωής... έλαβε την αμέριστη αγάπη της οικογένειας και των φίλων μου.
Θα το θυμόμαστε πάντα με αγάπη... Τη μικρή πορτοκαλί φουντίτσα μας... Που με το στραβό του ποδαράκι... έγινε πρωταγωνιστής στο video μας...
Σάς ευχαριστώ όλους για την ανταπόκρισή στο θέμα μου και τους προβληματισμούς μου όλες αυτές τις ημέρες.
Να είστε όλοι καλά!
Καλή Κυριακή...
 
Λυπάμαι... Πραγματικά λυπάμαι πολύ.
Από φωτογραφίες κάνε μια κάλυψη κάθε ενδιαφέροντος σημείου και ανέβασέ τες για να κλείσει και το θέμα. ίσως μελλοντικά κάπου να χρησιμεύσουν...
Λυπάμαι... Πραγματικά λυπάμαι πολύ.
Από φωτογραφίες κάνε μια κάλυψη κάθε ενδιαφέροντος σημείου και ανέβασέ τες για να κλείσει και το θέμα. ίσως μελλοντικά κάπου να χρησιμεύσουν...

Λες να τσίμπησε το σπόγγο; και να φταίω εγώ. Από την άλλη πριν του βάλω το νάρθηκα
είχε κάνει τη διάρροια και έκανε θόρυβο το ράμφος του...
Νομίζω ότι πρέπει να κάνω κάτι για να σιγουρευτώ ότι τα μεγάλα είναι ΟΚ.
Επίσης σκέφτομαι ότι στη γέννα με το νεκρό νεοσσό μέσα στο αυγό... σκέφτηκα ψείρες...
Είχα βάλει σκόνη στη φωλια πριν 15 μέρες...
Σε αυτή τη γέννα... ράντισα στις 7 και η κανάρα την επομένη είχε αναποδογυρίσει τη φωλιά... Νόμιζα ότι εγκατέλειψε και μετά σκέφτηκα... μήπως έχει εντομα κρυμμένα και τρελάθηκε από τη φαγούρα...
Μοντάρισα ξανά τη φωλια και τοποθέτησα τα αυγά...
μετά κάθησε κανονικά
Έχω και ένα σπρέι Repelli neem που ψεκάζω τα πουλάκια... ☹
 
Κατερίνα, μπορείς να βρεις Pinex σε σκόνη για να βάζεις στην φωλιά; Είναι ακίνδυνο. Επίσης θα σου πω να ελέγχεις τις πατήθρες μήπως κρύβουν ψείρες.
 
Κατερίνα, μπορείς να βρεις Pinex σε σκόνη για να βάζεις στην φωλιά; Είναι ακίνδυνο. Επίσης θα σου πω να ελέγχεις τις πατήθρες μήπως κρύβουν ψείρες.

Pinex σκόνη έχω και αυτή βάζω στη φωλιά... Βέβαια γράφει για περιστέρια... όταν μού το έδωσαν μου είπαν ότι δεν έχει σχέση και το ίδιο είναι... εγώ απλά σκέφτομαι ότι θα ήθελα να εφαρμόσω τη σκόνη στα πουλιά (πλέον!)... αν τα καταφέρω. Γιατί διάβασα κάτι για κάτω από τις φτερούγες.
Για τις πατήθρες περιμένω οδηγίες 😉
 
Κατερίνα μου πολύ λυπάμαι! Αλλά όσο έζησε πήρε αγάπη και φροντίδα και μπράβο σου που δεν το εγκατέλειψες! Αυτό που έχει σημασία τώρα είναι να βρεις τους λόγους και τις αιτίες που βγήκε έτσι το πουλάκι (αν υπάρχουν φυσικά) ώστε του χρόνου να το αποφύγεις και να βγουν μόνο υγιείς νεοσσοί! Για τους νεοσσούς που δεν βγήκαν από το αυγό δεν μπορείς να κάνεις και πολλά ή να ξέρεις τις αιτίες. Είναι πολύ ευαίσθητα και ένα μικρόβιο μπορεί να κάνει τεράστια ζημιά. Σε όλους μας συμβαίνουν αυτά.

Και θα ξαναρωτήσω.. @misalouris αυτό εδώ δεν έχει splayed legs; Τι πιστεύεις ότι είχε; Και όλοι φυσικά να πουν τη γνώμη τους! Εγώ πάντως πιστεύω πως το στραβό ποδαράκι του δεν είναι η αιτία που "έφυγε" η ψυχούλα μου... Σίγουρα είχε και κάτι άλλο άσχετο του ποδιού.. ☹
 
Και θα ξαναρωτήσω.. @misalouris αυτό εδώ δεν έχει splayed legs; Τι πιστεύεις ότι είχε;
Έχω την αίσθηση πως δεν είναι σαν την περίπτωση της Χριστίνας @nina 2 ... Που υπάρχει πιο γενικό οστεο-σκελετικό θέμα στον νεοσσό.
Αυτό μου θυμίζει περισσότερο εξάρθρωση από ψηλά στο μηρό, που συμβαίνει κάποιες φορές είτε στα μικρότερα πουλιά μιας γεμάτης φωλιάς από την πίεση που ασκούν πάνω του... είτε σε φωλιά με μόνο ένα νεοσσό χωρίς υποστήριξη (πχ. αυγά) εξ αιτίας της πίεσης από τη μητέρα.
Οι περισσότεροι γνωρίζουμε πόσο εύπλαστα και ευαίσθητα είναι τα μικρά πουλάκια στις πρώτες μέρες της ζωής τους.
Είναι αρκετό... μια λάθος κίνησή των μικρών ή ένα ελαφρύ μπλέξιμο (πιθανότερη αιτία) του ποδιού στο υλικό της φωλιάς. Στην προσπάθεια της μητέρας να στρώσει τη φωλιά έρχεται και το αποτέλεσμα που βλέπουμε.
Τίποτε όμως δεν είναι μη αναστρέψιμο ειδικά στον πρώτο μήνα ανάπτυξης του πτηνού αν απευθυνθούμε σε ειδικούς ή τέλος πάντων σε ανθρώπους που μπορούν να συνδράμουν σε μια παρόμοια κατάσταση.
 
Ευχαριστώ πολύ που επιμένετε στο θέμα μου... και εγώ σκέφτομαι όλη ημέρα...
Το πουλάκι είχε "splayed leg"... Πήγαινε καλά με τον νάρθηκα στο ισχύο... και ετοιμαζόμουν να του ισιώσω και την κνήμη...
Προ ημερών (πριν την εφαρμογή του νάρθηκα) παρουσίασε τη διάρροια... Την οποία είχαν και τα μεγάλα.. Αλλά δεν νόσησαν.. (εννοώ δεν έδειξαν σημάδια νοσηρότητας, απλά οι κενώσεις δεν ήταν όπως συνήθως). Τότε ήταν που παρατήρησα την ταχυπαλμία, τη δύσπνοια (λόγω ταχυπαλμίας) _ προφανώς και συσπάσεις του εντερικού συστήματος. Γιατι ήταν νωχελικό και κοιμόταν... Μετά 3ημερη αντιβιωση... όλα πήγαιναν κατ' ευχήν.
Σήμερα θα κοιταγα πώς να ισιώσω την κνήμη... αλλά μου φάνηκε μελανό το ράμφος... και το σωματάκι κάπως... Προσπάθησα να μετακινήσω το νάρθηκα... και στο γόνατο του προβληματικού ποδιού παρατήρησα κάτι σαν φλεγμονή... και τα ποδαράκια του δεν ήταν τόσο κινητικά όσο τις άλλες ημέρες...
Τού έβαλα το ράμφος σε νερό με αντιβίωση... και το κράτησα ανάμεσα στις παλάμες μου (για όσους πιθανόν ξέρουν ή έχουν ακούσει... και ας γελάσουν κάποιοι... Του έκανα Ρείκι). Τότε ήταν που ένιωσα ότι ήταν πολύ άρρωστο... Σε μία ώρα περίπου και ενώ το παρατηρούσα συνεχώς... μου φάνηκε στο λαιμό του σαν μικρά εξογκωματάκια... και το ράμφος έκανε πιο έντονο θόρυβο... Όπως όταν υπάρχουν ακάρεα τραχείας... Νομίζω... Ήξερα ότι το τέλος πλησίαζε από το σταδιακό μελάνιασμα... και προτίμησα να μη φύγει μόνο του.. (οι γονείς... μάλλον το είχαν καταλάβει πιο νωρίς. Γιατί ήδη έκοβαν και μάζευαν χαρτάκια να φτιάξουν φωλιά).
Σχεδιάζω απολύμανση εφ' όλης της ύλης...
 
(οι γονείς... μάλλον το είχαν καταλάβει πιο νωρίς. Γιατί ήδη έκοβαν και μάζευαν χαρτάκια να φτιάξουν φωλιά)..
Ας μην τους επιτρέψεις να την ολοκληρώσουν... Πάμε σε πολλές ζέστες... από Τρίτη 35 βαθμούς..
Σχεδιάζω απολύμανση εφ' όλης της ύλης...
Ποτέ κάτι τέτοιο αυτό το διάστημα δεν έκανε κακό.
 
Ας μην τους επιτρέψεις να την ολοκληρώσουν... Πάμε σε πολλές ζέστες... από Τρίτη 35 βαθμούς..

Ποτέ κάτι τέτοιο αυτό το διάστημα δεν έκανε κακό.

Tα χωρίζω δηλαδή... αλλά να έχουν επαφή οπτική;
 
Tα χωρίζω δηλαδή... αλλά να έχουν επαφή οπτική;
Αν γίνεται να μην έχουν οπτική επαφή. Και αλλαγή διατροφής. Αυγό ή αυγοτροφή 1-2 φορές την εβδομάδα, πολλά μπάνια, και χώρο για να πετάνε.
 
Back
Top