Φροντίδα Πως να κάνω τον Σενεγάλης μου να εξοικειωθεί με το εσωτερικό του σπιτιού;

Εγγραφή
9 Απρ 2019
Μηνύματα
231
Καλησπέρα παιδια εχω ενα μικρό πρόβλημα με τον σενεγαλακο μου. Το κλουβί όπως είδη μερικοί ξέρετε το έχω στο μπαλκόνι και όταν το βγάζω έξω από το κλουβί είναι μια χαρά αρχίζει να μιλάει και και να ζητάει χαδάκια αλλά Όταν τον βάζω μέσα στο σπίτι κάτι τον πιάνει και αρχίζει να πετάει χωρίς να θέλει να μείνει μέσα. Τι να κάνω για να τον κάνω οικείο με το σπίτι για να μπορώ να τον βγάζω μέσα στο σπίτι
 
Αρχικά αυτό που περιγράφω είναι ότι φοβατε για κάποιο λόγο το σπίτι. Όχι δεν το βγάζω ελεύθερο στο μπαλκόνι του κρατάω το πόδι αλλά και πάλι δεν μπαίνει σε διαδικασία να πετάξει ωστόσο του παρήγγειλα και harness. Όταν όμως τον φέρνω προς τη μπαλκονόπορτα του σπίτι αρχίζει να τρομάζει τι να κάνω για να μπορώ να τον φέρνω μέσα στο σπίτι χωρίς να φοβάτε
 
Το βγάζεις στο μπαλκόνι και το κρατας απ' το πόδι; Γιατί; Τι σκοπό και νόημα έχει αυτό; Πραγματικά μάλλον δεν κατάλαβα τι έγραψες, βγάζεις το πουλί απ' το κλουβί και το κρατάς απ' το πόδι;

Οκ , αν είναι ετσικαι δεν παρανόησα εγώ κάτι, το πουλί θέλει απλα να φύγει απο εσένα τα έχει δει όλα κωλυόμενα. Το οτι τον φέρνεις μέσα στο σπίτι σημαίνει ότι θα του κάνεις κακό, φυσικό ειναι να το πιστεύει, κι εγώ το ίδιο θα πίστευα. Πως σου ήρθε να βγαζεις πουλί εξω απο το κλουβι και να το κρατας απ' το ποδι; Τι κερδίζεις εσύ και το πουλί απ' αυτό;

Για να μη φοβάται το πουλι το σπίτι πρεπει να το έχεις μέσα στο σπίτι. Και μάλιστα ελεύθερο. Να παίξει και να χαρεί το πουλί, όχι να παίξει και να χαρεί ο άνθρωπος. Το πουλί δεν έχει θέμα με το σπίτι κατ' εμέ έχει θέμα με εσένα. Σε φοβάται και δεν θέλει να του κάνεις κακό.

Για μένα έχετε ξεκινήσει στραβά και θέλει τρομερή προσπάθεια να δημιουργήσετε δεσμό.Αυτή τη στιγμή το πουλί σε φοβάται σε βαθμό να μην έχει κουράγιο να κινηθεί καν. Επαναλαμβάνω εκτός αν παρεξήγησα τραγικά την κατάσταση εγώ και δεν κατάλαβα τι έγραψες.

Ασε που έχω ψιλομπερδευτεί με αυτά που έγραφες σε άλλα σου θέματα περί παπαγάλου που πετάει άτσαλα και δεν ξέρω τι άλλο. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σκεφτώ.

Εν πάσει περιπτώσει γνώμη μου να μη του βαλεις χάρνες. Είναι ένα πουλί το οποίο δεν έχει το σωστό υπόβαθρο και εκπαίδευση για να το "βγάλεις βόλτα" με το χάρνες ούτε νομίζω ότι μπορείς εσύ να το ελέγξεις όσο υπεύθυνα χρειάζεται.
 
Γιώργο είναι πολύ επικίνδυνο αυτό που κάνεις... Μπορεί να γίνει το οτιδήποτε και να τον χάσεις... και την συνέχεια κανείς δεν θέλει να την φανταστεί.
Δεν ξέρω αν έχεις ενημερωθεί αρκετά πριν πάρεις τον παπαγάλο. Το ιδανικό πάντως είναι να έχεις το κλουβί του μέσα στο σπίτι, σε δωμάτιο που μένεις αρκετές ώρες της ημέρας. Να μπορέσει να σε συνηθίσει. Αφού σε συνηθίσει ανοίγεις το κλουβί. Εσείς έχετε ξεκινήσει τελείως ανάποδα και με διάφορες καταστάσεις που σας έχουν πάει πίσω.
Θέλει πολλή υπομονή που δεν την έχουν όλοι...
 
Αρχικά θα ήθελα να σαςεπιβεβαιώσω ότι το πουλί δεν με φοβατε καθόλου γιατί όταν πλησιάζω στο κλουβί κολλάει στα κάγκελα και περιμένει να τον βγάλω έξω για να τον χαϊδέψω. Όταν εννοώ ότι του κρατάω το πόδι Θέλω να πω ότι του το κρατάω για να μην φύγει. Ο Λόγος που έκανα αυτό το θέμα είναι γιατί το πουλί φοβατε να μπει στο σπίτι. Στο μπαλκόνι είναι μια χαρά άνετο ούτε φοβατε ούτε προσπαθεί να φύγει. Αν και με το πουλί είχα ξεκινήσει λάθος τώρα είμαστε σε μια κατάσταση ισορροπίας. Το μόνο που θέλω είναι να τον βγάζω μέσα στο σπίτι και για να παίζει καλύτερα αλλά και για να είναι Ποιο ασφαλής
 
Αρχικά θα ήθελα να σαςεπιβεβαιώσω ότι το πουλί δεν με φοβατε καθόλου γιατί όταν πλησιάζω στο κλουβί κολλάει στα κάγκελα και περιμένει να τον βγάλω έξω για να τον χαϊδέψω. Όταν εννοώ ότι του κρατάω το πόδι Θέλω να πω ότι του το κρατάω για να μην φύγει. Ο Λόγος που έκανα αυτό το θέμα είναι γιατί το πουλί φοβατε να μπει στο σπίτι. Στο μπαλκόνι είναι μια χαρά άνετο ούτε φοβατε ούτε προσπαθεί να φύγει. Αν και με το πουλί είχα ξεκινήσει λάθος τώρα είμαστε σε μια κατάσταση ισορροπίας. Το μόνο που θέλω είναι να τον βγάζω μέσα στο σπίτι και για να παίζει καλύτερα αλλά και για να είναι Ποιο ασφαλής
Του κρατάς το πόδι βρε Γιώργο;
Αυτό δεν είναι φυσιολογικό... Είναι βασανισμός για το πουλί... Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα τότε απλά μην τον βγάζεις από το κλουβί...
Κάποια στιγμή λογικά θα σε δαγκώσει θα αναγκαστείς να τον αφήσεις και έτσι θα τον χάσεις...

Προτού αγοράσεις τον παπαγάλο έπρεπε να τα σκεφτείς αυτά...

Ακόμη και να σε μάθει και να έρχεται πάνω σου όταν θα πας να τον βάλεις στο σπίτι πάλι υπάρχει περίπτωση να σου φύγει...

Για μένα το καλύτερο είναι να μπει μόνιμα ο παπαγάλος μέσα...
Δεν γίνεται να ζει στο μπαλκόνι ένα πουλί που πρέπει η θέλεις να τον βγάζεις εκτός
 
Θέλεις να σου απαντήσουμε γιατί έχει τη συγκεκριμένη συμπεριφορά εντος τους σπιτιού όταν αυτό που μας λες ότι γίνεται στο μπαλκόνι είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο και δεν μπορεί ασφαλώς κανεις να το προσπέρασει. Και δεν είναι απλώς ότι μπορεί να ξεφύγει από το χέρι σου και να χαθεί αλλά αν για οποιοδήποτε λόγο τρομάξει και προσπαθήσει να πετάξει ενώ του κρατάς το πόδι, στην καλύτερη περίπτωση θα του βγάλεις το πόδι. Γιώργο, για όνομα του Θεού σταματά σε παρακαλώ να κάνεις τόσο παράτολμα πράγματα ειδικά όταν αυτός που κινδυνεύει είναι ένα αθώο πουλάκι. Το ανέφερα και σε άλλο θέμα σου και θα το πω και εδώ, ήμερος παπαγάλος στο μπαλκόνι "δεν γίνεται".
 
Οκ άρα επειδή έχω είδη 2 κλουβια το ενα θα το εχω στο σπίτι και το άλλο έξω. Απλά μια ακόμη ερώτηση. Πώς γίνετε να του βγει το πόδι αφού το χαρνες του είναι στο πόδι
 
Οκ άρα επειδή έχω είδη 2 κλουβια το ενώ θα το εχω στο σπίτι και το άλλο έξω. Απλά μια ακόμη ερώτηση. Πώς γίνετε να του βγει το πόδι αφού το χαρνες του είναι στο πόδι
Εμείς νομίζαμε πως του κρατάς το πόδι με το χέρι... Όπως και να έχει το χαρνες δεν φοριέται στο ποδι
 
Εμείς νομίζαμε πως του κρατάς το πόδι με το χέρι... Όπως και να έχει το χαρνες δεν φοριέται στο ποδι
Δεν το καταλάβαμε εμείς Εύα. Έτσι είπε. Τώρα είπε πως παρήγγειλε χαρνες. Δεν ξέρω με ποιον τρόπο, Γιώργο, του κρατάς το πόδι αλλά αν ακούσει θόρυβο και πετάξει απότομα μπορείς να του βγάλεις το πόδι. Για αυτό και το χαρνες κρατάει όλο το σώμα και έχουν απαγορευτεί πια οι αλυσίδες που κρατούσαν τον παπαγάλο μόνο από το πόδι.
 
Δε θα το συνεχίσω αφού μάλλον έχω πρόβλημα κατανόησης και δεν θα βοηθήσω σωστά, μια καταλαβαίνω το ένα και μια το άλλο, για να μην κάνω λοιπόν περισσότερο κακό στα πουλακια απ' όσο ήδη έχει γίνει θα αφήσω άλλους να συμβουλέψουν που πιθανόν να καταλαβαίνουν καλύτερα.
 
Καλά άρα δεν το ξαναβγαζω από το κλουβί μέχρι να έρθει το χαρνες
Μα και για να φορέσεις το χαρνες θα πρέπει να το βγάλεις απ το κλουβί.
Μόνο μέσα στο σπίτι... Θα σου φύγει και είναι κρίμα για το πουλάκι.
 
Δεν είμαι Η ειδική με τους παπαγάλους. Εχω κάνει κ εγώ μ@ πολλές! Σε πρώτη φάση θα έβαζα το κλουβί ΜΕ τον παπαγάλο δίπλα στην μπαλκονόπορτα πχ του σαλονιού απ' την έξω μεριά ώστε να με βλέπει όταν εγώ είμαι μέσα στο σπίτι...όταν συνηθίσει θα έβαζα τον παπαγάλο μου μέσα στο σπίτι αλλά πάλι δίπλα στην μπαλκονόπορτα. Τουλάχιστον να συνηθίσει το σπίτι! Μέχρι να γίνει αυτό δεν θα τον έβγαζα από το κλουβί για κανένα λόγο.
 
Οκ θα μεταφέρω το ένα από τα δύο κλουβια μέσα για να συνηθίσει
Ένα κλουβί. Αυτο που ζει τώρα. Εχει πάθει κρίση ταυτότητας ο καημένος! Δεν ξέρει που μένει ποιος είναι κ τι κάνει!
 
Ένα κλουβί. Αυτο που ζει τώρα. Εχει πάθει κρίση ταυτότητας ο καημένος! Δεν ξέρει που μένει ποιος είναι κ τι κάνει!
Εχεις απόλυτο δίκιο. Η αλλαγή κλουβιού στο πουλί μέρα με τη μέρα απλά θα το αποτρελλάνει.
 
Γιωργο ασε τα χαρνες κ τις μπαλες στο ποδι γιατι βλεπω τον Σενεγαλακο η χωρις ποδι η χωρις φτερουγα! Στην ηλικια σου επαιζα με τηλεκατευθυνομενα αεροπλανακια παντως, μηπως να αλλαξεις χομπι; 🙄
 
Στην ηλικια σου επαιζα με τηλεκατευθυνομενα αεροπλανακια παντως, μηπως να αλλαξεις χομπι;
Μπορεί να παίζει ήδη και με αυτά. Ας μείνουμε σε ότι μας αφορά και ας προσπαθήσουμε να του δείξουμε το σωστό τρόπο για να φροντίζει τα πτηνά του. Αυτός είναι και ο σκοπός μας άλλωστε, ειδικά όταν πρόκειται για νέα παιδιά. :)
 
Back
Top