Αναπαραγωγή Πως να μεγαλωσεις ενα μωρό κοκατίλ στο χέρι;

mpampikos

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
118
Πόλη
Παιανία
γεια σας παιδια! Εχω σκοπο οταν ξαναγεννήσουν οι κοκατιλ μου να μεγαλώσω ενα απο τα μικρα τους στο χερι ετσι ώστε να ειναι ήμερο με εμενα και να μπορώ να παιζω και να ειμαι μαζί του σε επαφή! αλλα δεν ξέρω τον τρόπο! Δηλαδη απο ΄ποσο μικρο το πέρνουμε απο τους γονείς, πως και ποσο συχνά το ταίζουμε,τι τροφή, που το εχουμε, αν χρειάζεται λαμπα και γενικα ο,τι χρειάζετε...;
 
εγω σου λέω αφου δεν έχεις εμπειρία να μη το ρισκάρεις, μπορεις να εξημερώσεις τα πουλάκια αφήνοντας τους γονείς να τα τα'ί'ζουν και να τα πένρεις στα χέρια σου 2-3 φορές τη μέρα για μερικά λεπτά για να συνηθίζουν
 
Το σωστό είναι η πρώτη φορά να γίνεται υπο την καθοδήγηση κάποιου που είναι έμπειρος στο τάισμα νεοσσών. Και δεν εννοώ το πρώτο τάισμα, αλλά γενικώς το μεγάλωμα του πρώτου νεοσσού. Τα νεογέννητα πουλιά είναι πολύ ευαίσθητα. Μπορούν να πάθουν πολύ σοβαρούς τραυματισμούς με την παραμικρή λάθος κίνηση. Μπορεί να τραυματιστεί η γλώσσα, ο λαιμός ή ο προλοβός τους, να πάθουν αναρρόφηση και να πνιγούν, να μπει τροφή στα πνευμόνια τους, να πάθουν σοβαρά γαστρεντερικά προβλήματα αν η κρέμα είναι πολύ ζεστή ή πολύ κρύα, να πάθουν αφυδάτωση απο τη διάρροια αν η κρέμα είναι πολύ νερουλή ή να στουμπώσουν αν είναι πιο στεγνή.
 
Η πρωτη φορα οταν στα χερια σου εχεις ενα ζωντανο πλασμα δεν σηκωνει λαθη και σαν απειρος σε αυτο το θεμα το πιθανοτερο ειναι να κανεις. Εχουν χαθει ενα σωρο μωρα πουλια απο την απειρια αυτων που το προσπαθησαν.
Ειλικρινα ειναι πολυ στεναχωρο να διαβαζουμε τετοια θεματα επειδη εχει γινει "της μοδας" το ταισμα στο χερι. Μπορεις να επισκεφτεις και εναν εκτροφεα και να σου δειξει. Απο ποστ και απο ιντερνετ μπορεις να πληροφορηθεις αλλα καλυτερα να ειναι μπροστα και καποιος που ξερει οταν θα το κανεις τις πρωτες φορες.
Επισης μπορεις απλα να πιανεις και να βγαζεις απο τη φωλια τα μωρα καθημερινα για κανενα 10 λεπτο και το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο. Καλυτερα κατα τη γνωμη μου να αφησεις το ταισμα στη μητερα τους που ξερει σιγουρα τι κανει.
 
δεν θα το εκανα γιατι ειναι της μοδας... Και δεν ήξερα οτι θα ειναι τοσο βλαβερο για τα πουλακια δεν θα το εκανα! απλα θεώρησα οτι θα ήταν μια καλή εμπειρία να έρθω σε τοσο στενή επαφή με τα παπαγαλακια μου! αλλα οκ αφου μου λέτε οχι δεν θα το κανω!
 
δε σου λέμε να μη το κάνεις, σου λέμε τις γνώμες μας, απο εκεί και πέρα εισαι ελεύθερος να κάνεις οτι θέλεις, απλά να ξέρεις οτι αν δε γίνει σωστά θα υπάρξουν συνέπιες
 
Ειλικρινα ειναι πολυ στεναχωρο να διαβαζουμε τετοια θεματα επειδη εχει γινει "της μοδας" το ταισμα στο χερι.

Ανεστη μην το βλεπεις ετσι. Κι εσενα ο Φοιβος φανταζομαι ταισμενος στο χερι ειναι αλλα τον αγορασες. Δεν ειναι θεμα μοδας. Προς θεου... Ειναι αλλο το δεσιμο που αναπτυσσεται οταν μεγαλωνεις ο ιδιος το πουλι κι αλλο οταν το μεγαλωνουν οι γονεις. Και το λεω αυτο γιατι τα χω κανει και τα δυο.
 
Ανεστη μην το βλεπεις ετσι. Κι εσενα ο Φοιβος φανταζομαι ταισμενος στο χερι ειναι αλλα τον αγορασες. Δεν ειναι θεμα μοδας. Προς θεου... Ειναι αλλο το δεσιμο που αναπτυσσεται οταν μεγαλωνεις ο ιδιος το πουλι κι αλλο οταν το μεγαλωνουν οι γονεις. Και το λεω αυτο γιατι τα χω κανει και τα δυο.

Φωτη, ο Φοιβος δεν ηταν ταισμενος στο χερι οσο περιεργο και αν φαινεται. Μεχρι που τον πηρα δεν τον ειχε ακουμπησει ανθρωπος. Δεν το λεω για να το παιξω εξυπνος αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι με υπομονη και προσπαθεια ολα γινονται. Σαφως και υποστηριζω την αγορα πουλιων που ειναι ταισμενα στο χερι, ειναι οτι καλυτερο μπορει να παρει κανεις συνηθως αφου εχει τη δυνατοτητα απο την αρχη να ερχεται σε επαφη με το πουλακι.

Οσο για τα περι δεσιματος εχω τρανταχτα παραδειγματα που δειχνουν το αντιθετο. Μια γνωστη μου εχει 2 African Greys. Τον εναν τον πηρε απογαλακτισμενο και τον αλλο τον ταισε στο χερι σχετικα απο αρκετα νωρις, ηταν σχεδον ημιγυμνο το πουλακι οταν το πηρε. Λοιπον το πρωτο που πηρε απογαλακτισμενο δεν ξεκολλαει απο πανω της και αυτο που ταισε μονη της δεν θελει να τη βλεπει μπροστα της ουτε ζωγραφιστη ενω εχει αδυναμια στον αντρα της. Καλο ειναι λοιπον να μην θεωρουμε καποια πραγματα που αφορουν την ψυχολογια του καθε ζωου ατομικα, ως κανονες.

Πως μπορει ομως καποιος να συμβουλευει ενα νεο μελος που δεν εχει εμπειρια σε τετοια θεματα να προσπαθησει να κανει κατι τετοιο; Ποσο υπευθυνοι θα φανουμε οσοι τον συμβουλεψαμε να το κανει αν κατι παει στραβα και το πουλακι πεθανει οπως εχει συμβει τοσες φορες; Η μηπως τοτε θα πουμε, ενταξει εμεις δεν φταιμε, επιλογη του ηταν να το κανει και φταιει μονο αυτος; Το οτι το καταφερες εσυ και συγχαρητηρια γιατι το βρισκω πραγματικα αξιεπαινο, δεν σημαινει οτι παντα αυτα τα θεματα εχουν την αισια καταληξη. Επειδη εχω βρει ηδη τετοιο θεμα στην "Αναζητηση", αν ψαξει κανεις λιγο στο φορουμ θα πειστει κι ο ιδιος, και δεν το παραθετω απλα για να μη θεωρηθει οτι θιγω καποια προσωπα ενω δεν εχω καμια τετοια διαθεση.
 
επειδη εχω προσφατο παραδειγμα απο εμενα που πρωτη φορα ταιζα στο χερι εχω να πω οτι να μην το κανει μονος του. Ειδηκα για 1η φορα. Θα μου πεις θα δω βιντεακια απο το youtube και θα κανω το ιδιο! Πειραζει; και ομως ουτε αυτα δε βοηθανε. εγω βρεθηκα με ενα πουλακι 20 ημερων περιπου μου δειξανε μια φορα να το ταιζω με ενεση και μετα δυσκολευτικα παρα μα παρα πολυ να το ταισω. Οποσδηποτε πρωτα θα σου δειξει καποιος εκτροφεας 5-6 φορες και θα του πεις να το κανεις και μπροστα του για να δει αν κανεις κατι λαθος, μεχρι να παρεις τον αερα. μετα λογικα θα εισαι σε θεση να το επιχειρησεις μονος σου.
 
Οσο για τα περι δεσιματος εχω τρανταχτα παραδειγματα που δειχνουν το αντιθετο. Μια γνωστη μου εχει 2 African Greys. Τον εναν τον πηρε απογαλακτισμενο και τον αλλο τον ταισε στο χερι σχετικα απο αρκετα νωρις, ηταν σχεδον ημιγυμνο το πουλακι οταν το πηρε. Λοιπον το πρωτο που πηρε απογαλακτισμενο δεν ξεκολλαει απο πανω της και αυτο που ταισε μονη της δεν θελει να τη βλεπει μπροστα της ουτε ζωγραφιστη ενω εχει αδυναμια στον αντρα της. Καλο ειναι λοιπον να μην θεωρουμε καποια πραγματα που αφορουν την ψυχολογια του καθε ζωου ατομικα, ως κανονες.

Ανεστη η εξαιρεση δεν αποτελει τον κανονα. Παντα υπαρχουν εξαιρεσεις. Για το ζακο που λες μπορει ο συζηγος να ασχολειται πιο πολυ με το πουλι γι αυτο να χει δεθει μαζι του. Η μπορει απλα να μην θελει την κοπελα που τον ταισε.


Πως μπορει ομως καποιος να συμβουλευει ενα νεο μελος που δεν εχει εμπειρια σε τετοια θεματα να προσπαθησει να κανει κατι τετοιο; Ποσο υπευθυνοι θα φανουμε οσοι τον συμβουλεψαμε να το κανει αν κατι παει στραβα και το πουλακι πεθανει οπως εχει συμβει τοσες φορες; Η μηπως τοτε θα πουμε, ενταξει εμεις δεν φταιμε, επιλογη του ηταν να το κανει και φταιει μονο αυτος; Το οτι το καταφερες εσυ και συγχαρητηρια γιατι το βρισκω πραγματικα αξιεπαινο, δεν σημαινει οτι παντα αυτα τα θεματα εχουν την αισια καταληξη. Επειδη εχω βρει ηδη τετοιο θεμα στην "Αναζητηση", αν ψαξει κανεις λιγο στο φορουμ θα πειστει κι ο ιδιος, και δεν το παραθετω απλα για να μη θεωρηθει οτι θιγω καποια προσωπα ενω δεν εχω καμια τετοια διαθεση.


Εγω δεν εγραψα πουθενα να το κανει.; Αλλα ειπα να του δειξει καποιος πρωτα.Αλλωστε για ολα υπαρχει πρωτη φορα.Αν του δειξει καποιος και το μαθει να το κανει με προσοχη γιατι οχι;οι εκτροφεις γεννηθηκαν και ηξεραν να ταιζουν πουλια στο χερι; Τους το εμαθαν και το εκαναν και εκεινοι για πρωτη φορα.

Οσο για θανατους πουλιων(αν εννοεις εμενα) που λες ναι... Το επαθα κι εγω περισυ με ενα λουτινο μωρο Lovebird. Δεν ντρεπομαι να το πω. Πιστευω τουλαχιστον οτι δεν εφταιγα εγω σε αυτο γιατι αν ηταν θα ειχε πεθανει και ο Κικικης. Τα φροντισα ολα πολυ καλα!
 
παιδια εγω δεν εχω καποιον που να ξέρει να το κάνει για να μου δείξει... Και δεν ήξερα οτι γενικά ειναι τοσο δύσκολη δουλειά! απλα θα μου άρεσε να το κάνω για να δώ την εμπειρία! αλλα δεν θα το κάνω αν δεν βρώ καποιον να μου δείξει γιατι δεν θα ήθελα να πεθάνει ένα πουλακι εξαιτίας μου!
 
Ανεστη η εξαιρεση δεν αποτελει τον κανονα. Παντα υπαρχουν εξαιρεσεις. Για το ζακο που λες μπορει ο συζηγος να ασχολειται πιο πολυ με το πουλι γι αυτο να χει δεθει μαζι του. Η μπορει απλα να μην θελει την κοπελα που τον ταισε.
Φωτη επειδη την γνωριζω αρκετα καλα, η κυρια αυτη ειναι αρκετα εμπειρη με τα πουλια και κανει και αναπαραγωγη σε καποια ειδη. Ο συζυγος της δεν ασχοληθηκε καθολου με το συγκεκριμενο πουλι αλλα αυτον τον επελεξε. Σαφως και δεν ειναι αυτος ο κανονας αλλα αν "απλα" οπως λες ενα πουλι δεν δεθηκε με αυτον που το ταισε στο στομα και το μεγαλωσε, ετσι πολυ απλα μπορουν και αλλα πουλια να το κανουν. Αρα δεν υπαρχει γενικοτερος κανονας επι αυτου του θεματος κατα τη γνωμη τη δικια μου. Διαφορετικα ολα τα πουλια που ταιστηκαν στο χερι απο εκτροφεις θα ειχαν ψυχολογικα προβληματα οταν τα αγοραζαν καποιοι και αυτα αλλαζαν χερια και υπηρχε τοσο μεγαλο θεμα δεσιματος.





...
Οσο για θανατους πουλιων(αν εννοεις εμενα) που λες ναι... Το επαθα κι εγω περισυ με ενα λουτινο μωρο Lovebird. Δεν ντρεπομαι να το πω. Πιστευω τουλαχιστον οτι δεν εφταιγα εγω σε αυτο γιατι αν ηταν θα ειχε πεθανει και ο Κικικης. Τα φροντισα ολα πολυ καλα!

Εγω προσωπικα δεν σε κατηγορησα για κατι τετοιο και οντως πιστευω οτι τα φροντισες ολα πολυ καλα. Αλλα οταν ακουγονται συνεχεια τα περι δεσιματος μεταξυ αυτων που ταισαν ενα πουλι και των ιδιων, στα αυτια καποιου που δεν το γνωριζει, αυτο ακουγεται ιδανικο και πολλες φορες δεν αντιλαμβανεται καποιος το μεγεθος της ευθυνης που αναλαμβανει.:)
 
αν ζητουσα να τον ταισει το κοκατιλ μωρο με κρεμα η κτηνιατρος - πτηνιατρος για να μου δειξει και σε ενα σημειο και μετα εγω; (παντα να με καθοδηγει εννοειται)Λοιπον τι λετε;
 
αν ζητουσα να τον ταισει το κοκατιλ μωρο με κρεμα η κτηνιατρος - πτηνιατρος για να μου δειξει και σε ενα σημειο και μετα εγω; (παντα να με καθοδηγει εννοειται)Λοιπον τι λετε;
για ποιον λογο ακριβως θελεις να ταισεις;
 
Λεωνίδα, θα δεθεί μαζί σου ακόμα και αν το πάρεις ταϊσμένο απο γονείς. Αρκεί να το πάρεις μετά τον απογαλακτισμό. Μπορεί να σου πάρει λίγο περισσότερο χρόνο αλλά η σχέση σας θα είναι ίδια σαν να το τάισες εσύ. Έτσι θα αποφύγεις και τον πιθανό αιφνίδιο θάνατο, αν το ταΐσεις μόνος σου, και δεν θα χάσεις τον ύπνο σου ταΐζοντάς το κάθε 4-5 ώρες.
 
Λεωνίδα, αν θα πάρεις ένα πουλάκι που μόλις έχει απογαλακτιστεί θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Δεν χρειάζεται να το ταϊσεις εσύ για να δεθεί μαζί σου. Τόσα μέλη από εδώ μέσα έχουν πάρει απογαλακτισμένα πουλιά και είναι μια χαρά, ήρεμα, φιλικότατα. Ποιο το πρόβλημα;

Όσο για την ερώτηση που μας έθεσες πιο πριν... επειδή είναι κτηνίατρος ή πτηνίατρος δεν σημαίνει ότι ξέρει να ταϊσει στο χέρι μικρά πουλιά. Μπορείς να τους κάνεις μια ερώτηση πριν κάνεις οτιδήποτε.

Έχε υπόψη σου όμως ότι το τάισμα στο χέρι δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά και μπορεί να μην τα καταφέρει το πουλάκι. Έχουν αναλάβει κι άλλοι να ταϊσουν μικρά πουλιά με το χέρι, άλλοι τα κατάφεραν μια χαρά και χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα, άλλοι τα κατάφεραν με χίλια ζόρια να το μεγαλώσουν, ενώ άλλοι το έχασαν το πουλάκι.

Αυτά από μενα, η απόφαση δική σου. :)
 
φίλε μου έχω επίσης κοκατίλ... Πολλά! 8 μεγάλα, 3 μωρά και θα πάρω κι άλλο.. άκου λοιπόν αν όντως το θες πολύ να τα εξημερώσεις με αυτό το τροπο πρέπει να κάνεις τα εξής βήματα:
1) ζήτησε απο κάποιον να σου δείξει τον τρόπο, ίσως έναν πτηνίατρο, δες ενημερωτικά βίντεο στο διαδικτυο
2) βρες όλον τον κατάλληλο εξοπλισμο, δοχείο, κατάλληλες σύριγγες, πετσέτα, λάμπα που ζεσταίνει και τα καταλληλα δοχεία και τροφες.
3) πρόσεξε καλα τις οδηγιες και ενημερωσου για τους κινδυνους. Θα κάνεις απολύμανση όλων των αντικειμένων συνέχεια, τη τροφη θα τη δίνεις σε 104-108 βαθμους φαρεναιτ κτλ
*** το πουλι θα το πάρεις μόλις γίνει 18-21 ημερών τουλάχιστον και επειτα θα το επιστρεφεις πισω στους γονεις του. Δεν αρκει όμως μονο αυτο θα πρεπει να περνας χρονο μαζι του να το χαιδευεις να παιζετε και τα λοιπα, ενω μπορεις να το εξημερωσεις και χωρις να το ταιζεις με το χερι. Πρώτα ενημερωσου καλα!:)
 
*** το πουλι θα το πάρεις μόλις γίνει 18-21 ημερών τουλάχιστον και επειτα θα το επιστρεφεις πισω στους γονεις του. Δεν αρκει όμως μονο αυτο θα πρεπει να περνας χρονο μαζι του να το χαιδευεις να παιζετε και τα λοιπα, ενω μπορεις να το εξημερωσεις και χωρις να το ταιζεις με το χερι. Πρώτα ενημερωσου καλα! 🙂

Αργυρη αυτο πρωτη φορα το ακουω. Η θα το παρεις το πουλι να το μεγαλωσεις εξ ολοκληρου η θα το ταιζεις εν μερη.Αυτο μηπως εννοεις κι εσυ;
 
Back
Top