Φροντίδα Πως να ξεκινήσω την αρχική εκπαίδευση στο κοκατίλ μου;

Άμα τα αφήσεις ελεύθερα θα τρομάξουν για πολύ καιρό. Και θα πας χιλιόμετρα πίσω στην διαδικασία του ημερωματος
Τωρα οσο αναφορα το να τα αφήσεις έξω, απο την στιγμη που δεν έχεις έρθει σε επαφή μαζι τους θεωρώ ότι πρέπει να αρχίσεις την εκπαίδευση εντος κλουβιου να δεις αποτελεσματα και μετα να ξεκινήσεις να τα βγαζεις έξω
Eυχαριστω παιδια για τις συμβολες σας, απο αυτες καταλαβα οτι δεν ειναι καλη ιδεα να εφαρμοσω την εκπαιδευση εκτος κλουβιου.
@Giopant εχω ερθει σε επαφη μαζι τους, να σου πω τι εκανα ολους αυτος τους 2 μηνες. Στην αρχη τα αφησα περιπου 2 βδομαδες ησυχα, μετα προσπαθουσα να τα κανω να φανε απο το χερι μου κεχρι, και τα καταφερα, τωρα τρωνε χωρις δευτερη σκεψη. Τωρα προσπαθω να τα κανω να ανεβουν στο χερι μου, αλλα δεν λενε με τιποτα να πατησουν πανω, βαζω το χερι μο καθε μερα μεσα στο κλουβι για να τα ταίσω κεχρι και ταυτοχρονα ακουμπαω πανω στην πατηθρα. Ελπιζω να καταλαβες πο ειναι το προβλημα, δεν μπορω να τα κανω να θελουν εστω και λιγο να πατησουν πανω στο χερι μου, μονο μια φορα που χαίδευα την κοιλια του Κουκι και του αρεσε, αν και με δαγκωνε ισα ισα για να με τσεκαρει.
 
Καλησπερα! Σημερα καταφερα να κανω τον Κούκι να ανεβει στο χερι μου! Πηρα ενα ολοκληρο κεχρι ωστε να τον δελεασω πιο πολυ, και εβαλα το δακτυλο μου πανω στην πατηθρα και κρατουσα με το αλλο το κεχρι και ερχοταν σιγα σιγα και ανεβηκε ολοκληρος πανω! Ποσο χαρηκα εκεινη την στιγμη, μονη μου σκεφτηκα να κανω αυτη την τακτικη μπας και πιασει, και επιασε! Θα το κανω καθε μερα ωστε να το συνηθησει, και οταν προσπαθουσα να σηκωσω το χερι μου και να το απομακρυνω απο την πατηθρα, ο Κούκι εφευγε απο πανω του οποτε θα προσπαθησω να τον κανω να δει οτι δεν ειναι κακο. Η Τζούλια απο την αλλη ειναι πιο επιθετικη, μονο κεχρι απο το χερι μου τρωει και τιποτα αλλο, πιστευω οτι σιγα σιγα θα δει απο τον Κούκι και θα το κανει κι αυτη. Την αλλη φορα υποσχομαι να σας δειξω φωτογραφεις της τακτικης μου και την προοδο του 😊 😊 😄
 
@Natalie08 είναι φυσιολογικό που ο Κουκης εκανε την πρωτη κίνηση, οι παπαγαλοι καταλαβαίνουν τα φυλα των ανθρώπων και συνηθως είναι πιο φιλικά με το αντίθετο φύλο. Βεβαια παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του πουλιού
 
Kαλημερα! Σημερα η εκπαιδεση πηγε οσο καλυτερα μπορουσε. Εκανα το ιδιο πραγμα με εχθες και οχι μονο ο Κουκι ανεβηκε στο χερι μου, αλλα και εκατσε! Πηγα να τον σηκωσω πανω απ την πατηθρα, στην αρχη φοβηθηκε λιγακι αλλα δεν κατεβηκε απο το χερι μου. Μετα αρχισε να τρωει κανονικα το κεχρι του και ηταν σαν να τον ειχα παρει στο χερι μου, μονο που φοβαται αν δεν εχει το κεχρι μπροστα του να το τρωει 💕
[automerge]1615293349[/automerge]
@Giopant οκ, τωρα δεν ειμαι σιγουρη τι μπορω να κανω με την Τζουλια. Οταν ο Κουκι θα ειναι ετοιμος να βγει απ το κλουβι σκεφτηκα να το κανω οπως τα μπατζι μου, δηλαδη οταν πηραμε ενα καινουργιο θυληκο στον Ρικο (μπατζι) την βγαζαμε εξω μαζι με αυτον και μας συμπαθησε επειδη εβλεπε απο τον Ρικο. Τωρα δεν ξερω διοτι μπορει τα κοκατιλ να μην ειναι σαν τα μπατζι και επισης μου προτεινατε να μην τα βγαλω εξω απ το κλουβι να τους κανω εκπαιδευση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Natalie08 μετα απο ενα χρονικό διάστημα η εκπαίδευση θα γίνεται σχεδόν πάντα εκτός κλουβιου αλλα μέχρι τότε έχεις χρόνο μπροστά σου
 
Back
Top