Αναπαραγωγή Πως να σταματήσω τα καναρίνια μου να γεννάνε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης doobigr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

doobigr

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαϊ 2012
Μηνύματα
29
καλημερα σε ολους τους καναρινοφιλους! ασχολουμε ερασιτεχνικα με ωδικα πουλια απο μικρος! τα τελευταια 4 χρονια εχω μετακομισει μονιμα στο εξωτερικο και σε περιοχη που δεν εχουμε χειμωνα! Η χαμηλοτερη θερμοκρασια ειναι 25 βαθμους κελσιου! Εχω παρει ενα ζευγαρι καναρινια τον περασμενο Απριλιο και μεχρι τωρα εχουν κανει 4 γεννες και συνολο 15 μικρα! Τα πουλια ειναι απο τους καλυτερους γονεις! Θα ηθελα σας παρακαλω την βοηθεια σας στο εξης προβλημα... εφοσον τα πουλια τα εχω ολο το χρονο μεσα στο σπιτι με σταθερη θερμοκρασια 23-26 βαθμους πιστευω πως ο κυκλος πτεροροιας τους ειναι λιγακι μπερδεμενος! Ενω προσπαθησα να σταματησω την θυληκια απο την δευτερη γεννα αυτη συνεχιζε να γενναει αυγα και θεωρησα οτι ειναι κριμα να την ταλαιπωρω ετσι οποτε και την συνεχισα με φωλια νημα κτλ! Αυτη την στιγμη ειναι στην 4η γεννα με 4 πουλακια 12 ημερων! Βλεπω ομως οτι εχει αρχισει και παλι να τσιμπαει νηματα και να εχει διαθεση ζευγαρωματος για αλλη μια φορα! Νομιζω πως θα ειναι τεραστιο ρισκο να την αφησω να κανει και αλλη γεννα. Πως πιστευετε οτι θα ηταν ο καλυτερος τροπος να την σταματησω εφοσον η θερμοκρασια ειναι σταθερη; Και ηταν δυνατον να μοιραστειτε μαζι μου καποιες γνωμες/συμβουλες για το πως θα πρεπει να αντιμετωπιζω τα πουλια σε εσωτερικο χωρο ολο το χρονο με σχεδον σταθερη διαρκεια ημερας/νυχτας! Σας ευχαριστω πολυ για καθε ενδιαφερον!
 
αφαιρεσε τον αρσενικο για να μην ζευγαρωση ξανα

επισης κοιτα και την τροφη
 
Back
Top