Φροντίδα Πως να συμπεριφερθω σε εναν παπαγαλο P. swainsonii;

απο τα στοιχεια που εδωσε γ τ δαχτυλιδι.. Απλα το τελευταιο 0 9 ειναι σιγουρα κολλημενο δηλ 09...
 
, απάντησε κανείς τι σημαίνει το cz 98 1 0 9
Αυτό ήτανε τα στοιχεια.

Και γιατί δεν είναι 98 ;
Η 2010 ( τα δαχτυλίδια του 10 παίρνεις από 15 Σεπτέμβριο ) ;

Και πως γίνετε να είναι το πουλί έτοιμο βαμμένο, εννοώ πέρασε την πτερορια για ανήλικο, που θέλει μίνιμο ένα χρόνο αν είναι του 2009 ;
Και τελευταίο που βρήκες το 4 και 5 αριθμός του δαχτυλίδι είναι στην tschechia η χρονολογία του πουλιού ;

Πως μπορείς να λες με τόσο σιγουριά αυτό το πουλί είναι του 2009 ; Πριν λέμε κάτι τέτοιο δεν πρέπει να ελέγχουμε τις πληροφορίες μας και ΜΕΤΑ θα γράφουμε; Εγώ αν ήμουνα τώρα στην θέση του Ιωάννης τα πήγα τον "πετσηοπας", που μήπως πούλησε ένα πουλί του 2009 για 2008, στο δικαστήριο και τον Billy θα έφερα σαν μαρτυρας.
 
καλα επειδη λες οτι να ναι εγω ειπα τη γνωμη μ τωρα εσυ τ 98 κ τι ο πουλι βαμμενο λεσ δεν καταλαβαινω, σ ολα τα δαχυλιδια α τελευται 2 νουμερα ειναι η ημερομηνια γεννησης τωρα αν δεν μπορεις να τ καταλαβεις λιγο με ενδιαφερει



α και οσον αφορα αλλαστοιχεια το 98 ειναι ο αριθμοσ εκτροφεεα και το 1 ο αυξων αριθμος πουλιου
 
billy δεν εννοεί βαμμένο με μπογιά, θέλει να πει εχει ενηληκιωθεί κι αφού έχει περάσει την πτερόρροια έχει αποβάλλει τα βρεφικά φτερά κι έχει πάρει τα τελικά του χρώματα, συνεπώς δεν γίνεται να είναι του 2009 γιατί είναι τουλάχιστον, πάνω από ενός έτους. συγγνώμη που έκανα την επεξήγηση αλλά σ εμένα είναι σαφές οτι ο Αλέξανδρος μιλάει άριστα αλλά όχι άπταιστα την ελληνική
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
το φορουμ ειναι για νακονουμε μια φιλικη συζητηση ετσι βοηθαμε αυτους που εχουν αναγκη κι επισεις βοηθιομαστε κι εμεις... συγνωμη που θα το πω ομως οταν μια τετεια συζητηση εξελιζεται σε μαχη τοτε δεν αξιζουμε ν συζηταμε... Το θεμα ειναι για να λυσουμε τις αποριες στο φιλο μας οχι για να λυνουμε τα προσωπικα μας.. και να μιλαμε ασχημα σε καποθιον που λεει ανοιχτα τη γνωμη του και επειδη διαφωνει μαζι μας να αρχισουμε να τον προσβαλουμε...
 
Εχει απολυτο δικαιο ο Θεμης!
θα πρότεινα στους mod να αφαιρεθούν η παρατηρησεις και να μεινει μονο η ουσια!

Μην ξεχνάμε που υπαρχουν και πμ!
 
Εγώ πάλι δεν είδα πουθενά παρατηρήσεις! Μιά χαρά είναι το κλίμα. Ο έντονος τόνος του Αλέξανδρου θεωρώ οτι απευθύνεται στον πετσοπά, και όχι στον Billy. Αντιθέτως μάλιστα είπε οτι πιθανόν η δήλωση του πετσοπά οτι το πουλί είναι του 2009 ίσως να σηκώνει και καταγγελία.

Το πουλί αυτό είναι πάρα πολύ όμορφο, και απο ότι έχω διαβάσει είναι πολύ κοινωνικό και εκπαιδεύσιμο.
Το κλουβάκι είναι εντάξει για ένα πουλί αλλά καλύτερα είναι κατά την γνώμη μου να πετάξεις τις πλαστικές πατήθρες, γιατί είναι πολύ μικρές, και να βγάλεις την ξύλινη που έχεις, γιατί έτσι όπως είναι τοποθετημένη πιάνει τζάμπα χώρο. Καλύτερα είναι να βάλεις 2-3 ξύλινες πατήθρες κατά πλάτος του κλουβιού. Επίσης πράγματι η φωλιά κάτω μόνο χώρο πιάνει.
 
το φορουμ ειναι για νακονουμε μια φιλικη συζητηση ετσι βοηθαμε αυτους που εχουν αναγκη κι επισεις βοηθιομαστε κι εμεις...

Το forum είναι να δίνουμε ΣΩΣΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ. Αν θέλει κάποιος να κάνει μια φιλική συζήτηση έχουμε και κατηγοριες για αυτό και τα μήνυμα στο προφίλ.
Αν ξεκινήσουμε να λέμε ότι θέλουμε χωρίς να ξέρουμε το σωστό η το λάθος το forum γίνεται απλά επικίνδυνο.
 
Το κλουβάκι είναι εντάξει για ένα πουλί αλλά καλύτερα είναι κατά την γνώμη μου να πετάξεις τις πλαστικές πατήθρες, γιατί είναι πολύ μικρές, και να βγάλεις την ξύλινη που έχεις, γιατί έτσι όπως είναι τοποθετημένη πιάνει τζάμπα χώρο. Καλύτερα είναι να βάλεις 2-3 ξύλινες πατήθρες κατά πλάτος του κλουβιού. Επίσης πράγματι η φωλιά κάτω μόνο χώρο πιάνει.

Λοιπόν γεια σας και πάλη εγώ είμαι J . Eυχαριστώ πολύ όλους ενδιαφέρων σας. Ακούστε εγώ επειδή δεν έχω ιδέα περί των παπαγάλων ότι μου λέτε εγώ απλά το ακούω και ακολουθώ ότι παρατηρήσεις μου κάνατε για το κλουβί να ξέρεται ότι τις διόρθωσα οι πατήθρες αλλάχτηκαν έβαλα κάτι ξύλινες. Το σπίτι που του έβαλα αφαιρέθηκε και τώρα το μόνο που μένει είναι να του φτιάξω κάνα παιχνίδι. Επισυνάπτω κάποιες νέες Φώτο χωρίς τον «Τριβίνο» γιατί μου την έκανε όταν προσπαθούσα να του βάλω τις πατήθρες και αποφάσισα να τον αφήσω λίγο έξω καλά κάνω; Αυτό το όνομα βγήκε έτσι θα τον βγάλω . Τώρα κόβει βόλτες μέσα στο σπίτι όσο τον κυνηγώ ήρεμα βέβαια χωρίς απότομες κινήσεις να πετάξει από την μια μεριά στην άλλη και να πατά στα ποδαράκια και όχι να κουτουλάει να δω πώς θα τον πιάσω Jόσο τον αφήνω κάθεται είτε στο ΑΙΡ κοντισιον πάνω είτε στο ψυγείο; Διευκρίνιση ο πετσοπας μου είπε ότι είναι του 2008 το πουλι όχι του 2009.
 

Συνημμένα

  • DSC00270.webp
    DSC00270.webp
    6,6 KB · Προβολές: 81
  • DSC00271.webp
    DSC00271.webp
    5,6 KB · Προβολές: 76
  • DSC00272.webp
    DSC00272.webp
    20,8 KB · Προβολές: 74
Το σπιτι δεν ειναι και το πιο ασφαλες μερος για εναν παπαγαλο που δεν ειναι εξημερωμενος. Μπορει να τραυματιστει σοβαρα αν τρομαξει και πεσει με το κεφαλι σε εναν τοιχο. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν ειναι σωστο να κυκλοφορει ελευθερο μεσα στο σπιτι ενα πουλι που φοβαται. Επισης με το να τον αφηνεις να καθεται τοσο ψηλα πανω απο εσενα, με τον καιρο και καθως θα εξημερωνεται θα αποκτησει την εντυπωση πως εχει υψηλοτερη θεση κυριαρχικα απο εσενα. Αυτο ισχυει ακομη και για τη θεση του κλουβιου του. Καλο ειναι να μην βρισκεται πιο πανω απο τα ματια σου αλλα ουτε και στο πατωμα. Επισης κυνηγοντας το να το πιασεις νομιζω πως τον κανεις να νιωθει οτι αυτος ειναι το θηραμα κι εσυ ο κυνηγος. Θα σου προτεινα να τον πιασεις με μια πετσετα και να τον επιστρεψεις στο κλουβι του.
 
. Θα σου προτεινα να τον πιασεις με μια πετσετα και να τον επιστρεψεις στο κλουβι του.
Τον τσακωσα το ατιμο εκανε δουλειά η πετσετα και τωρα παλυ τρι τρου τρι τρου. τεσπα ευχαριστώ! 😛
 
Να τον χαιρεσαι! Πολύ ομορφος παπαγάλος! Κατι τετοια βλεπει η κοπελα μου και τον αρχιμήδη (ζακο) ολο ασχημο (αλλα γλυκουλι) τον φωνάζει... Μονο μια παρατήρηση εχω να κανω. Δεν ξέρω αν είδα καλα αλλα πήρε το μάτι μου ενα τασάκι με αποτσίγαρα δίπλα στο πουλί. Να ξέρεις οτι απαγορεύεται αυστηρα το κάπνισμα σε χώρους με παπαγάλο! Οπως και πολλά αλλα.. Σιγα σιγα θα κερδίσεις ενα πιστο φίλο αλλα θα δεις και τι σημαίνει η συμβιωση με ενα παπαγαλο (αυτο είχε μια δόση απο ''θα στάξεις νεο'' μεσα του 😀).
 
Σουπερμπ,ότι καλύτερο. Πάρτε τον αφοβα.

Να τον χαιρεσαι! Πολύ ομορφος παπαγάλος! Κατι τετοια βλεπει η κοπελα μου και τον αρχιμήδη (ζακο) ολο ασχημο (αλλα γλυκουλι) τον φωνάζει... Μονο μια παρατήρηση εχω να κανω. Δεν ξέρω αν είδα καλα αλλα πήρε το μάτι μου ενα τασάκι με αποτσίγαρα δίπλα στο πουλί. Να ξέρεις οτι απαγορεύεται αυστηρα το κάπνισμα σε χώρους με παπαγάλο! Οπως και πολλά αλλα.. Σιγα σιγα θα κερδίσεις ενα πιστο φίλο αλλα θα δεις και τι σημαίνει η συμβιωση με ενα παπαγαλο (αυτο είχε μια δόση απο ''θα στάξεις νεο'' μεσα του 😀).
Παιδιά το τελευταίο μήνυμα ήταν 30 Σεπτεμβρίου του 2009.. 😛 Όπως και να χει σας ευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές εκ μέρους τους!
 
Back
Top