Γενικά Πως ξεκινά ένα κόκκινο λευκόπτερο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Να λοιπόν ένα μικρό ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ που άρχισε να παίρνει χρωστικές μετά τους δυό μήνες. Βρίσκεται περίπου στην μέση. Οταν ολοκληρώσει την αλλαγή στο στήθος και το κεφάλι θα έχουμε μια πλήρη μεταμόρφωσή του.

047_n.webp 7521_n.webp
 
Τώρα πόσων μηνών είναι και πως θα μοιάζει όταν τελειώσει το βάψιμό του; Πες τα μας όλα να μαθαίνουμε κι εμείς οι άσχετοι. :D

Κι έτσι παρδαλό να μείνει πάντως εμένα μ'αρέσει! :D
 
εντυπωσιακο οντως, εγω θα ηθελα αν γινεται να βλεπαμαι και τη οικονα απο τους γενιτορες
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
εντυπωσιακο οντως, εγω θα ηθελα αν γινεται να βλεπαμαι και τη οικονα απο τους γενιτορες
Είναι μεταφορά φωτογραφιών απο το ΦΑΣΕΜΠΟΥΚΙΟΝ 😛

Ποτε περιπου θα ειναι ετοιμο;
Σε 15 μέρες.

Τώρα πόσων μηνών είναι και πως θα μοιάζει όταν τελειώσει το βάψιμό του; Πες τα μας όλα να μαθαίνουμε κι εμείς οι άσχετοι. :D

Κι έτσι παρδαλό να μείνει πάντως εμένα μ'αρέσει! :D

Αντε να είναι 2,5 - 3 - 3,5 μηνών; Ανάλογα πόσο "βιαστικό" ήταν σ' αυτή την πρώτη αλλαγή πτερώματος.
Θα γίνει ένα κατακόκκινο χιονέ με λευκά φτερά και ουρά.

Αν θέλει κανείς μπορεί να δημιουργήσει ένα νέο πουλάκι με διάφορες αποχρώσεις του κόκκινου έως και ροζ, διαφοροποιόντας την ποσότητα χρωστικής, κλλά και διακόπτοντάς την κάποιες μέρες μέσα στην διάρκεια της αλλαγής πτερώματος.
 
Αν θέλει κανείς μπορεί να δημιουργήσει ένα νέο πουλάκι με διάφορες αποχρώσεις του κόκκινου έως και ροζ
Μας έχει "απειλήσει" η Αλίκη πως θα γίνει εκτροφέας ροζ αλλά δεν βλέπω προκοπή :)
 
Κυριε Μακη... εχω καποια καναρινακια που αργησα να τους βαλω χρωστικες. Τωρα ειναι καπως ετσι. Δεν γνωριζω ομως αν πρεπει να ειναι ετσι πριν χρωματιστουν τελειως (αν χρωματισουν) επειδη τοσα χρονια δεν "εβαφα". Αν βγαλω φωτογραφιες ισως βγει καποιο συμπερασμα;
 
Μας έχει "απειλήσει" η Αλίκη πως θα γίνει εκτροφέας ροζ αλλά δεν βλέπω προκοπή :)
😀 δεν μου έχει φύγει από το μυαλό Μαρακι! Αλλά θυμάμαι πως ροζ πουλάκια βγαίνουν από ζευγάρι κόκκινο μωσαικο με κίτρινο ή πορτοκαλί λιποχρωμικο... αν τα καταφέρω το πρώτο ροζ καναρινακι μου θα γίνει δικός σου! 😉

Περιμένω και εγω με αγωνία το αποτέλεσμα και τις φώτο του μικρού καβουροποδαριου σε 15-20 μέρες! 🙄
 
Μεγάλο σχολείο. αυτές οι λεπτομέρειες.
Θα γίνει ένα κατακόκκινο χιονέ με λευκά φτερά και ουρά.
Αν είχαμε όλη την "ιστορία της ζωής του" θα γινόταν ένα τέλειο άρθρο και "μπούσουλας" οδηγιών για όσους μελλοντικά θα έδειχναν ενδιαφέρον.
Πολύ δύσκολα να βρεθούν διαφρετικά "οδηγίες" για τέτοια θέματα.
 
Αν θέλει κανείς μπορεί να δημιουργήσει ένα νέο πουλάκι με διάφορες αποχρώσεις του κόκκινου έως και ροζ

Ροζ καναρίνι δεν έχω δει. Υπάρχει φωτογραφία; :D
 
Ροζ καναρίνι δεν έχω δει. Υπάρχει φωτογραφία; :D
Να μία που βρήκα προχείρως, παλαιότερα είχα βρει και κάποιες άλλες αλλά δεν τις εντόπισα τώρα :)
Ο κ. Μάκης θα μας πει επί της ουσίας.
rose-ivory-frost.jpg
 
Μα δεν πρόκειται για κάτι περίπλοκο ή σπάνιο. Οσον αφορά τα λευκόπτερα, το θέμα περιορίζεται στην διατροφή (Παροχή χρωστικής όπως στα μωσαϊκού τύπου).
Οσον αφορά τα Ρόζ, πρόκειται για την μετάλλαξη ΙΒΟΥΑΡ που διαφοροποιεί τον τρόπο εναπόθεσης της χρωστικής στο πτέρωμα με αποτέλεσμα να μειώνεται το βάθος χρώματος κατά το ήμισυ.
 
Μπορεί να μην έχω καναρινι αλλά πάντα μαρεσει να διαβάζω τέτοια ενημερωτικά θέματα.
Είναι πολύ ενδιαφέρον και ανυπομονώ για το αποτέλεσμα.
Πιστεύω αν έπαιρνα καναρινι θα ήθελα να είναι κόκκινο ή πορτοκαλί έντονο αλλά να το διατηρώ με φυσικές χρωστικες (καρότο, παντζαρι κλπ).

Βέβαια κάπου διάβασα ότι αν το "βαψεις" στην πτεροροια μετά θα παραμείνει έτσι χωρίς να χρειάζεται τίποτα μέχρι την επόμενη;

Αχ έχω πολλά να μάθω, τα έχω κάνει αχταρμα 😛
 
Βέβαια κάπου διάβασα ότι αν το "βαψεις" στην πτεροροια μετά θα παραμείνει έτσι χωρίς να χρειάζεται τίποτα μέχρι την επόμενη;
Ναι ισχύει αυτό! Και οι χρωστικες χρειάζονται για να έχουν αυτό το ζωντανό και έντονο κόκκινο. Αν τηρούνται οι σωστές δοσολογίες τότε δεν υπάρχει κάποιος φόβος να επιβαρυνουν οι χρωστικες την υγεία (συγκεκριμένα το συκώτι) των καναρινιων μας. Από την άλλη μεριά φυσικά και δεν είναι απαραίτητες ή υποχρεωτικό να τις δώσεις σε ένα καναρίνι που δε θα πάει σε έκθεση και δε θα ανταγωνιστεί τα υπόλοιπα βαμμένα καναρινια. :)

Πέρα από το κόκκινο λιποχρωμικο καναρίνι (το πορτοκαλί δεν ανήκει σε κάποια κατηγορια) υπάρχουν και πολλά ακόμα καναρίνια χρώματος όπως το κόκκινο ή κίτρινο μωσαικο, το κίτρινο λιποχρωμικο, το λευκό και άλλα πολλά! Αν ψάξεις στα άρθρα του φορουμ θα πάρεις μια ιδέα! Ίσως πέρα από παπαγαλομαμα γίνεις και καναρινομαμα ποιος ξέρει;! 😉
 
Αυτές οι κίτρινες ανταύγειες στο πρόσωπο μπορεί να γίνει μια υπόθεση κύριε Μάκη γιατί υπάρχουν;
Τα βλέπει κανείς άλλος ή μόνο εγώ τα κάνω λαμπυρίζοντα;Θηλυκό είναι και φεγγοβολά;
Αλλά θυμάμαι πως ροζ πουλάκια βγαίνουν από ζευγάρι κόκκινο μωσαικο με κίτρινο ή πορτοκαλί λιποχρωμικο...
Αλίκη.. Θέλεις ιδιαίτερα😛.Αν τα καταφέρω θα σου χαρίσω του χρόνου ένα ροζουλί, πιθανότατα και λευκόπτερο.
Εδώ και μια φωλιά off topic κόκκινων ιβουάρ http://i78.servimg.com/u/f78/17/81/51/10/dscn4211.jpg (μάλλον)
 
Αν τα καταφέρω θα σου χαρίσω του χρόνου ένα ροζουλί, πιθανότατα και λευκόπτερο.
Θέλω θέλω θέλω θέλω! 😀 αλλά θα πρέπει να βρω και ένα ακόμα να τα κάνω ζευγαρακι... Πως θα γίνω εκτροφεας ροζ καναρινιων; 😛
 
πως θα γίνω εκτροφεας ροζ καναρινιων; 😛
Είπες την απαγορευμένη λέξη νυχτιάτικα. Δεν ξέρω αν πρέπει να σου μιλάω πλέον.
Νιώσε τυχερή,ξέρω έναν τρόπο που θα έχεις σε τέσσερα χρόνια απο τώρα το πρώτο σου ζευγάρι.
Αν και σαν ιππότης που είμαι θα το φροντίσω νωρίτερα.
Άρχισες να δίνεις χρωστικές στα μωσαικά σου;
 
Back
Top