Γενικά Πως ξεκινά ένα κόκκινο λευκόπτερο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Νιώσε τυχερή,ξέρω έναν τρόπο που θα έχεις σε τέσσερα χρόνια απο τώρα το πρώτο σου ζευγάρι.
Αν και σαν ιππότης που είμαι θα το φροντίσω νωρίτερα.
Σε 4 χρόνια θα είναι οι επόμενοι ολυμπιακοί ρε... Προφανώς και θα το φροντίσεις για του χρόνου! 😛

Άρχισες να δίνεις χρωστικές στα μωσαικά σου;
Off topic: ναι ναι μετά τις 40-50 μέρες περίπου! Και όλο και ασπριζουν και όλο κοκκινιζουν κάποια φτερά τους! Αλλά η μάνα μου τα βλέπει σαν ροζ πουλιά! Την ακούω προχθές που λέει αυτά τα ροζ πουλάκια μας είναι πολύ όμορφα... Της είπα ότι λέγονται κόκκινα μωσαικα αλλά δεν συγκινηθηκε!meh
Μάλλον με θεωρεί ήδη εκτροφεα ροζ καναρινιων! :D
 
Ωραία. Δεν είμαστε όμως και off topic. Στα μωσαικά όπως και στα κάθε λευκόπτερα προσέχεις την διατροφή.
Το νίζερ και ο λιναρόσπορος βάφουν κόκκινο, άρα θέλει προσοχή. Την έκταση αυτού του βαψίματος δεν την γνωρίζω.
Ετσι λοιπόν κλείνω και αυτή την τοποθέτηση εκφράζοντας και την απορία, μήπως το πουλάκι στη φωτογραφία έχει τραφεί με λάθος σπόρους, κατα μία εντελώς αντίστροφη πορεία.
 
Αυτές οι κίτρινες ανταύγειες στο πρόσωπο μπορεί να γίνει μια υπόθεση κύριε Μάκη γιατί υπάρχουν;...

Είναι γενετικές παρακαταθήκες που δεν έχουν εξαφανιστεί με τη πάροδο των χρόνων και τις συνεχείς "βελτιώσεις" των λιποχρομικών. Θα είναι τα σημεία που θα παρουσιαστούν διαφοροποιήσεις στο βάθος χρώματος. Θα βλέπουμε ένα κόκκινο χιονέ με μια ελαφρά μάσκα σαν των μωσαϊκού που θα δημιουργηθεί απο την μή καθαρότητα του λευκού πτερώματος. Συνήθη σημεία ΛΑΘΟΥΣ που καταδικάζουν τα πουλάκια στις εκθέσεις.
 
Back
Top