Αναπαραγωγή Πως ξεχωρίζετε αν τα αυγά είναι γόνιμα;

toliasp

PB Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
169
Πόλη
Χανιά
πρην λιγο μετα απο 5 μερες καναμε ωοσκοπηση σε 3 αυγα του γειτονα μου,τα δυο αυγα ηταν σαν αυτο (καποιο μελος την εχει βαλει την φοτο απλος για να σας διξω την ανεβασα δεν ειναι δικια μου)το 3 δεν καταλαβα πως εσπασε δεν το πυεσα καθολου το τσοφλι ηταν πολυ μαλακο τι να πω ισως να ηταν ασπορο.. Μακαρι δηλαδη..στο θεμα μας τωρα το ξεχωριζετε απο αυτο το μαυριλαδι κατο κατο το οτι ειναι γονιμο; Ευχαριστω πανος-νικος χανια. Αα https://community.petbirds.gr/threads/Πληροφορίες-για-την-ωοσκόπηση-των-αυγών.125/ πιγενεται εδω το μεσεο αυγο ειναι φενεται ποιο μεγαλη η εικονα δεν ξερω γιατι ειναι μικρη στο ποστ μου..
 

Συνημμένα

  • γονιμο αυγο 5 ημερων.webp
    γονιμο αυγο 5 ημερων.webp
    2,4 KB · Προβολές: 291
το λεο γιατι δεν φενετε καν κροκος μονο αυτο και σε εμας ετσι ηταν
 
φίλε η foto είναι πολύ μικρη για να μπορέσει καποιος να σου πει με βεβαιότητα τη γίνεται. σε 3-4 μέρες ξαναδες το αυγό και αν παρατηρησεις ότι μεγαλόνει το μαυρό τότε είσαι σε καλό δρόμο
 
το αυγουλακι ειναι 100 τα 100 γονιμο παρολο το που ειναι μικρη η φωτογραφια φαινετε οτι ειναι σπορωμενο.
 
ετσι ειναι και του φιλου μου, βαλαμε φακο στα 2 αυγα και βλεπαμε το φως να το διαπερνα και κατω κατω το μαυρο τιποτα αλλο τον κροκο δεν επρεπε να τον βλεπαμε; Τις φλεβες ειναι ακομα νωρις να τισ βλεπαμε στισ 4 και 5 μερες;
 
Back
Top