Αναπαραγωγή Πως ξεχωρίζουμε το φύλο στα κοκατίλ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης manos74
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

manos74

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2009
Μηνύματα
111
Πόλη
Ηράκλειο
γεια σασ παιδια θα ηθελα να μου πει καποιος αλλα θελω να ξερει σιγουρα ποσ ξεχοριζουμαι το φιλο στα κοκατιλ γιατι σκοπαιυω να αγορασω ενα ζευγαρι. Ο πετ σοπας μου ειπε οτι στο αρσενικο οι βουλες στα μαγουλα ειναι ποιο εντονες ενο στο θυλικο δεν ειναι και τοσο, αλλα δεν ξερω κατα ποσο αλιθευει. εσεις τι λετε
 
οκ αναστασια εριξα μια ματια αλλα δεν νομιζω να βγαλω ακρη. εν το μεταξι ο πετ σοπας επιμενει οτι φενονται μονο απο τις βουλες στα μαγουλα
 
Όχι, το φύλο δεν το καταλαβαίνεις μόνο απ' τα μάγουλα του πουλιού.

Το "άρθρο" που έκανε ο Φώτης νομίζω πως είναι πολύ κατανοητό, καθώς κάνει σύγκριση ανάμεσα στο θηλυκό και το αρσενικό και είναι εμφανείς οι διαφορές. Απ' τις φωτογραφίες + τα σχόλια μπορείς να βγάλεις άκρη. :)

Για κοκατιλάκι φυσικού χρωματισμού ενδιαφέρεσαι;
 
το αρθρο αυτο που σου ειπε η Αναστασια εινια πολυ καλο! τι δεν καταλαβες απο εκει. Αυτο που λεει ο πετσοπας δεν ειναι σωστο και φυσικα δεν ξερει αλλα επειδη ειναι μαγαζι πρεπει να ξερει για να πουλησει!
 
Αφού στο άρθρο έχει και φώτο... κοίτα μια ματιά... Τα απλά γκρι είναι τα πιο εύκολα για διαχωρισμό φύλου..
 
Αυτά είναι τα απλά γκρι cockatiel...
Τα πιο έντονα χρώματα εχει το αρσενικό.
Το θηλυκό εχει πιο θαμπά χρώματα, κύματα στην ουρά και κίτρινες τέλειες κάτω απο τα φτερά της.
 

Συνημμένα

  • 5006489.webp
    5006489.webp
    6,5 KB · Προβολές: 1.980
  • cockatiel3.webp
    cockatiel3.webp
    22,4 KB · Προβολές: 349
  • korela-chocholata-30498.webp
    korela-chocholata-30498.webp
    18 KB · Προβολές: 1.167
δεν εχω καποια προτιμηση στα χροματα αναστασια εν το μεταξι θα προτιμουσα κατι σε ασπρο η σε περλε καθος τα φυσικα χροματα μου φαινονται πολυ μονοτονα
 
συμφωνω μαριλενακι και πολινα το αρθρο ειναι πολι καλλο του ξαναεριξα μια ματια και νομιζω οτι θα τα καταφερω οσο για τον πετ σοπα εχεις δικιο οτι θελει να πουλισει αλλα αυτος νομιζει οτι τα ξερει ολλα και ειναι και υσχυρογνομον
 
ο αρσενικος γκρι ειναι κουκλος! αν παρεις σε ασπρο προσεχε τι θα σου πουλησει! Καταρχην το πουλι που θα παρεις να ειναι ζωηρο και μεσα στην ενεργεια να πας να το δεις πολλες φορες πριν το αγορασεις για να δεις αν ειναι αρρωστο ή οχι! αν θελεις αρσενικο να προσεξεις το αρθρο που εχεις και να συκρινεις! αν βγαζει κιολας πολλες μελωδιες κατα πασα πιθανοτητα ειναι κιολας!
 
ο αρσενικος γκρι ειναι κουκλος! αν παρεις σε ασπρο προσεχε τι θα σου πουλησει! Καταρχην το πουλι που θα παρεις να ειναι ζωηρο και μεσα στην ενεργεια να πας να το δεις πολλες φορες πριν το αγορασεις για να δεις αν ειναι αρρωστο ή οχι! αν θελεις αρσενικο να προσεξεις το αρθρο που εχεις και να συκρινεις! αν βγαζει κιολας πολλες μελωδιες κατα πασα πιθανοτητα ειναι κιολας!
 
δεν εχω καποια προτιμηση στα χροματα αναστασια εν το μεταξι θα προτιμουσα κατι σε ασπρο η σε περλε καθος τα φυσικα χροματα μου φαινονται πολυ μονοτονα

Σε ρώτησα γιατί αν θα σε ενδιέφερε η αγορά ενός κοκατίλ σε φυσικό χρωματισμό θα μπορούσες πολύ εύκολα να αναγνωρίσεις το φύλο του. Επίσης, εύκολος είναι κι ο διαχωρισμός του φύλου στα whiteface, όπως και στα pearl (που κατά κανόνα είναι πάντα θηλυκά).

Να έχεις υπόψη σου ότι για να είσαι σίγουρος για το φύλο του πουλιού βάσει της εμφάνισής του θα πρέπει να έχει ενηλικιωθεί.
 
όταν δεν γνώριζα για κοκατίλ και εγώ είχα κάνει λάθος και πήρα αρσενικό, μα τελικά ήταν το ωραιότερο λάθος της ζωής μου, δεν παίζει κανένα ρόλο το φύλο, απλά μείνε μπροστά απο το κλουβί και περίμενε μέχρι να σε επιλέξει κάποιο απο αυτά! αν ωστόσο επιμένεις τα αρσενικά όντως έχουν πιο έντονες βούλες και χρώματα, τραγουδούν και εν γένει είναι πιο ζωηρά και αν το καταστημα τους φέρετε σωστά θα σε πλησιάσουν και θα σου τραγουδήσουν και ίσως και να χορέψουν! Μου έχει συμβει! Επιπλέον, τα θυληκά έχουν περισσότερες ρίγες στην ουρά μα αυτό αν δεν γνωρίζεις απο κοκατίλ δεν μπορεις να το παρατηρησεις ακριβως και υπαρχουν και συγκεκριμένοι συνδυασμοι χρωμάτων για το κάθε φυλο. και το πιο σημαντικο το κίτρινο κεφάλι σε ένα γκρί κοκατίλ σημαίνει αρσενικο! Καλη τυχη! 🙂
 
το θεμα φιλε μου argyrh ειναι οτι εγω θελω να παρω ενα ζευγαρι κοκατιλ και θα ηταν πολλυ ασχημο να μου βγουν του ιδιου φιλου
 
Γεια σας μήπως μπορείτε να μου τι φύλλο είναι το κοκατιλ της φωτογραφιας;!(Δεν έχει αλλαξει ακόμα φτερά είναι 3μηνων και ξέρω πως δεν καταλαβενεις το φύλο ακόμα 100% θέλω περίπου να μου πειτε)
 

Συνημμένα

  • IMG_20200512_211517.webp
    IMG_20200512_211517.webp
    26,1 KB · Προβολές: 16
  • IMG_20200512_211454.webp
    IMG_20200512_211454.webp
    20 KB · Προβολές: 15
  • IMG_20200512_211434.webp
    IMG_20200512_211434.webp
    14,5 KB · Προβολές: 15
Back
Top