Γενικά Πως ξεχωρίζουμε το φύλο της πάπιας;

thanasis2000

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουλ 2015
Μηνύματα
86
Πόλη
Διδυμότειχο
αυτή είναι η παπια μου ο καλύτερος μου φίλος δυστυχώς δεν έχει όνομα αν και θα μου άρεσε να την ονόμαζα παπίδα όμως το θέμα είναι ότι δεν ξέρω το φύλο της☹ "γιαυτο" θα ανεβάσω μια φωτό οποιος ξέρει σας παρακαλώ βοηθήστε με plizzzzzzzzzz👍 έτσι για να έχει και αυτή η αυτός όνομα εσείς πως θα νιώθατε αν δεν είχατε όνομα. Να έτσι νιώθει και αυτός η αυτή τέλος πάντων επίσης ίσως σας φανεί παράξενο όμως τρώγαμε μαζί κοιμόμασταν μαζί μέχρι που μεγάλωσε και τώρα μάλλον παίζει με τα γατάκια δεν ξέρω πάντως αν μπορείτε pliz help my
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Θαναση καλημερα και καλωσορισες. Την παπια απο που την πηρες και δεν ξερεις το φυλο της;Ελπιζω να μπορουν καποιοι να προσδιορισουν το φυλο της.

Ακολουθησε τις οδηγιες για το πως να επισυναψεις ενα αρχειο στο μηνυμα σου.

Τελος θα σε παρακαλεσω να γραφεις με Ελληνικους χαρακτηρες.
 
ευχαριστω myra αα και οκ με τους χαρακτηρες παρεπιπτοντος την παπια την πηρα απο την τουρκεια
 
ευχαριστω myra αα και οκ με τους χαρακτηρες παρεπιπτοντος την παπια την πηρα απο την τουρκεια
Διαβασε το θεμα που σου παρεθεσα ωστε να ανεβασεις επιτυχως τις φωτογραφιες που θελεις. Ηταν πολυ μικρη και δεν ηξεραν αν ειναι αγορι η κοριτσι; Ποσο καιρο την εχεις;
 
Βάλε φωτογραφία για να δούμε το είδος της και πες μας και τι ηλικία έχει. Και μια φωτογραφία που να φαίνεται καθαρά η ουρά της.
 
να η φοτο δειτε φοιβο τη λεσ αρσενικο; μπορω να το ονομασω παπιδα;
rsz_2win_20150701_095132.jpg


παιδια φενεται καλα η ουρα της;
 
2-3 μηνον και ναι τωρα βγαζει φτερα (αλαζει την τριχα και βγαζει φτερα)

Περίμενε λίγο και θα σου δείξει αφού ολοκληρώσει την πτερόρροια του. Αν βγάλει ένα-δύο γυριστά φτερά πάνω στην ουρά του θα είναι σίγουρα αρσενικό. Διαφορετικά θα είναι θηλυκό. Επίσης τα θηλυκά φωνάζουν πιο δυνατά ενω τα αρσενικά έχουν πιο βραχνή-σιγανή φωνή.

Προς το παρόν δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά.
 
Περίμενε λίγο και θα σου δείξει αφού ολοκληρώσει την πτερόρροια του. Αν βγάλει ένα-δύο γυριστά φτερά πάνω στην ουρά του θα είναι σίγουρα αρσενικό. Διαφορετικά θα είναι θηλυκό. Επίσης τα θηλυκά φωνάζουν πιο δυνατά ενω τα αρσενικά έχουν πιο βραχνή-σιγανή φωνή.

Προς το παρόν δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά.
οκ φιβο σε ποσω καιρο πιστεβεις οτι θα μπρεις
 
οκ φιβο σε ποσω καιρο πιστεβεις οτι θα μπρεις


Δες τι βρήκα. 😉 Έψαχνα για να βρω να σου βάλω να ακούσεις τη διαφορά στη φωνή τους. http://www.majesticwaterfowl.org/artquacks.htm Πάτα παύση στο ένα κι άκου το καθένα ξεχωριστά. Αν έχει καθαρίσει η φωνή του κι έχει χάσει το μωρουδίστικο πι-πι-πι που κάνουν όλα, θα καταλάβεις κι απο αυτό.

Λογικα μολις ολοκληρωθει η πτερορροια και επανελθουν ολα τα φτερα. Η διαρκεια της πτερορροιας μπορει να ποικιλλει.

Συνήθως μέχρι 4 μηνών έχουν ολοκληρωθεί. Αν σκεφτεί κανείς ότι από 6 μηνών μπορεί να είναι αναπαραγωγικά ώριμες και ξεκινούν να γεννούν.
 
Δες τι βρήκα. Έψαχνα για να βρω να σου βάλω να ακούσεις τη διαφορά στη φωνή τους. http://www.majesticwaterfowl.org/artquacks.htm Πάτα παύση στο ένα κι άκου το καθένα ξεχωριστά. Αν έχει καθαρίσει η φωνή του κι έχει χάσει το μωρουδίστικο πι-πι-πι που κάνουν όλα, θα καταλάβεις κι απο αυτό.



Συνήθως μέχρι 4 μηνών έχουν ολοκληρωθεί. Αν σκεφτεί κανείς ότι από 6 μηνών μπορεί να είναι αναπαραγωγικά ώριμες και ξεκινούν να γεννούν.

Πολύ ωραίο άρθρο Ανέστη. Φοβερός!
 
Δες τι βρήκα. 😉 Έψαχνα για να βρω να σου βάλω να ακούσεις τη διαφορά στη φωνή τους. http://www.majesticwaterfowl.org/artquacks.htm Πάτα παύση στο ένα κι άκου το καθένα ξεχωριστά. Αν έχει καθαρίσει η φωνή του κι έχει χάσει το μωρουδίστικο πι-πι-πι που κάνουν όλα, θα καταλάβεις κι απο αυτό.



Συνήθως μέχρι 4 μηνών έχουν ολοκληρωθεί. Αν σκεφτεί κανείς ότι από 6 μηνών μπορεί να είναι αναπαραγωγικά ώριμες και ξεκινούν να γεννούν.
φιβο σε ευχαριστω ααα και μην χαθουμε για να σου τον δειξω μολις γινει 4 μηνον και να μου πεις

Αμα συνεχισεις να μας κανεις παρεουλα εδω, και εσυ θα ωφεληθεις, και εμεις, και δεν θα χαθουμε :)
οκ μυρα εσεις καθε ποση ωρα μπενεται;

1000 ευχαριστω φιβο και μυρα νομιζο θηληκο ομωσ δεν το σιγουρεβω θα δουμε σε 1 μηνα ο φιβοσ ειπαι οτι 4 μηνον θα μπορει να το καταλαβει το φυλο τελωσ παντον φιβο θα σου στειλο φοτο μολισ γεινη 4 μηνον ΟΚ?
 
Θα περιμενουμε να μας το δειξεις ξανα οταν παει 4+ μηνων, μεχρι τοτε να το φροντιζεις οπως κανεις και τωρα!

ΥΓ: Δεν χτυπαμε και καρτα, αλλα εδω γυρω γυρω ειμαστε :)
 
Back
Top