Αναπαραγωγή Πως ξεχωρίζουμε το φύλο του καρδερινοκάναρου;

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπέρα.
προκιτε να παρω ενα καρδερινοκαναρο απο φιλο το οποίο θα ειναι περίπου 35 ημερων.
διάβασα κάποια θεματα εδω μεσα και καταλαβα οτι απο 20 εως 40 ημερων το αρσενικο εμφανιζουν κάποια κιτρινα κοκκινασημάδια κατω απο το ραμφος.
βρήκα κάποιες φωτο νεοσσων και δεν μπόρεσα να ξεχωρίσω αυτο το σημάδι.
μηπος εχετε καπια φωτογραφια να το καταλαβω;
 
Γιατί βιάζεσαι εσύ ή ο φίλος σου να τα ξεχωρίσετε;
Λίγο περισσότερο υπομονή και θα δείξουν μόνα τους.
Έτσι ή αλλιώς δεν πρόκειται να κελαηδήσουν πριν το φθινόπωρο...
Αυτό που θα πρέπει να σας ανησυχεί είναι πως θα περάσουν χωρίς "πόνο" την πτερόρροια..
 
Γιατί βιάζεσαι εσύ ή ο φίλος σου να τα ξεχωρίσετε;
Λίγο περισσότερο υπομονή και θα δείξουν μόνα τους.
Έτσι ή αλλιώς δεν πρόκειται να κελαηδήσουν πριν το φθινόπωρο...
Αυτό που θα πρέπει να σας ανησυχεί είναι πως θα περάσουν χωρίς "πόνο" την πτερόρροια..
λογο οτι φευγη 3 μηνες για δουλεια στη ροδο, χαριζει τα πουλια του σε φιλους.
μου ειπε διαλεξε οπιον νεοσσο θελης και παρτον.
τωρα ειναι μιας εβδομαδας οι νεοσσοι και ο φιλος φευγη 1 ιουλιου.
δεν ξερη ουτε αυτος να τα ξεχωριζει και επιδη θα παρω προτος αλλα μονο ενα θελω να ειναι αρσενικο.
μετα παει πεταξε το πουλακι θα τα δοση και τα αλλα 2. τα εχει ταγμενα.
 
Δεν ξερω αν ειναι αληθεια αλλα εχω ακουσει απο μεγαλους σε ηλικια ανθρωπους που ασχολουνται μονο με καρδερινοκαναρα να λενε οτι ξεχωριζουν τα αρσενικα καρδερινοκαναρα απο μικρα απο ενα σημαδι που υπαρχει κατο απο το ραμφος και συνηθως ειναι σκουρο εντονο χρωμα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
απο μικρα απο ενα σημαδι που υπαρχει κατο απο το ραμφος
Υπάρχει όντως;
εχω ακουσει απο μεγαλους σε ηλικια ανθρωπους
Γιατί θα πρέπει μόνο αυτοί να ξέρουν;
λενε οτι ξεχωριζουν τα αρσενικα καρδερινοκαναρα
Και που ωφελεί αυτό και για ποιο λόγο θα πρέπει να γίνει τόσο πρώιμα;
 
Ναι υπαρχει οντως αυτο το σημαδι τωρα για το αν ισχυει ουι με αυτο το σημαδι καθοριζεται το φυλο δεν ξερω εαν αληθευει.Λογικα θα πρεπει να γινεται τοσο πρωημα ωστε τα αρσενικα πουλακια να δασκαλευοναται απο φωνες και cd για να κελαηδανε σε ακουσματα αγριων πουλιων. Ετσι υποθετω βεβαια δεν ειμαι και σιγουρος δεν εχω ασχοληθει αρκετα με τα υβριδια
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
δεν εχω ασχοληθει αρκετα με τα υβριδια
Θα ήθελα να σου προτείνω να μην ασχοληθείς επί του πρακτικού με την "παραγωγή υβριδίων". Αν θέλεις να δεις το γιατί κοίτα μέσα στο φόρουμ τις απόψεις που υπάρχουν κυρίως για την παραγωγή καρδερινοκάναρων κι αν δεν καλυφθείς ή σου μείνουν ερωτήματα, άνοιξε ένα άλλο θέμα, να το συζητήσουμε εκτενέστερα.
 
Θα ήθελα να σου προτείνω να μην ασχοληθείς επί του πρακτικού με την "παραγωγή υβριδίων". Αν θέλεις να δεις το γιατί κοίτα μέσα στο φόρουμ τις απόψεις που υπάρχουν κυρίως για την παραγωγή καρδερινοκάναρων κι αν δεν καλυφθείς ή σου μείνουν ερωτήματα, άνοιξε ένα άλλο θέμα, να το συζητήσουμε εκτενέστερα.
Δυστυχως ηερω που καυαληγουν τα θυλικα καρδερινοκανα που δεν τα αγοραζει κανεις επειδη δεν ειναι γονιμα ετσι και αλλιως λιγα απο τα υβριδια ειναι γονιμα ποιος ο λογος της αναπαραγωγικης προσπαθειας ενως εκτροφεα να μην μπορει να αναπαραγει τα πουλια που βγαζει. Δεν υπαρχει λογος να ασχοληθω με υβριδια. Ευχαριστω για το ενδοαφερον
 
Back
Top