Γενικά Πως ξεχωρίζουμε το φύλο των μεταλλαγμένων κοκατίλ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
Σκεφτομαι συντομα να αποκτησω αλλο ενα ζευγαρακι κοκατιλ ασπρα ομως αυτη την φορα. Πως ξεχωριζουμε ομως το φυλο των κοκατιλ των παρακατω φωτογραφιων; Μονο με τεστ DNA?

ΥΓ:Ανεστηηη την βοηθεια σου:D
 

Συνημμένα

  • potwpeanut.webp
    potwpeanut.webp
    4,9 KB · Προβολές: 214
  • GYAGE7S1HFNH3XHC7M.webp
    GYAGE7S1HFNH3XHC7M.webp
    6,9 KB · Προβολές: 134
  • wtface56_s.webp
    wtface56_s.webp
    8,9 KB · Προβολές: 133
  • white.webp
    white.webp
    16,3 KB · Προβολές: 154
Φωτη στα ενηλικα whiteface το χρωμα του προσωπου δειχνει και το φυλο. Στους σκουροχρωμους χρωματισμους να προσεξεις και την κατω πλευρα της ουρας. Αυτο βεβαια προυποθετει οτι το πουλι εχει περασει την πρωτη τουλαχιστον πτερορροια του. 😉

Δες κι αυτο... https://community.petbirds.gr/threads/Ονομασία-είδος-cockatiel.9941/

Διαβασε λιγο κι αυτo. Εδω βρισκω πολλες φορες απαντησεις.
Cockatiel Color Mutations Articles and Genetics | cockatielsplusparrots.com/color-mutation-articles.html
 
Ανεστη αυτο που λες ισχυει και στο ολολευκο; Δηλαδη ολα τα λευκα ειναι αρσενικα; Συγκεκριμενα για τα ειδη που χω βαλει στις φωτογραφιες μπορεις να μου πεις;.
 
Φωτη στα αλμπινο δεν ισχυει τετοιο πραγμα κι εκεινα χρειαζονται DNA εξεταση. Τα υπολοιπα δεν ξερουμε τι ηλικια εχουν ουτε ολες οι φωτογραφιες ειναι τοσο καλες, εννοω δεν δειχνουν τα σωστα σημεια. Μονο το τελευταιο θα ελεγα αρσενικο αν και σ' αυτο η φωτο ειναι λιγο μακρινη.
Βεβαια δεν ξερω αν μπορεις να βρεις ευκολα τετοιες μεταλλαξεις εδω.
 
Φωτη στα αλμπινο δεν ισχυει τετοιο πραγμα κι εκεινα χρειαζονται DNA εξεταση. Τα υπολοιπα δεν ξερουμε τι ηλικια εχουν ουτε ολες οι φωτογραφιες ειναι τοσο καλες, εννοω δεν δειχνουν τα σωστα σημεια. Μονο το τελευταιο θα ελεγα αρσενικο αν και σ' αυτο η φωτο ειναι λιγο μακρινη.
Βεβαια δεν ξερω αν μπορεις να βρεις ευκολα τετοιες μεταλλαξεις εδω.

Αυτο φοβαμαι κι εγω.. Αν δεν βρω σε τετοιο χρωματισμο θα παρω whiteface σαν του Αγγελου το πολυ πολυ να βρω λευκο αλλα κι αυτο αν το βρω σε τι τιμη θα ειναι.2 τετοια ολολευκα μπορουν να αποτελεσουν ζευγαρι η ισχυει οτι και στα καναρινια; Οτι αν ζευγαρωσουν 2 ολολευκα οι νεοσσοι πεθαινουν;

Δεν το χω ψαξει και πολυ τωρα εχω αρχησει και ψαχνω για εκτροφεις που μπορει να χουν τετοια πουλια. Δυσκολο βεβαια αλλα η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια.
 
Φωτη δεν εχω διαβασει καπου να ισχυει τετοιο πραγμα εκτος κι αν δεν επεσε στην αντιληψη μου. Αν ξερει καποιος αλλος κατι αλλο θα ηταν χρησιμο να το μαθουμε ολοι. :)
 
2 τετοια ολολευκα μπορουν να αποτελεσουν ζευγαρι η ισχυει οτι και στα καναρινια; Οτι αν ζευγαρωσουν 2 ολολευκα οι νεοσσοι πεθαινουν;

Den pethenoune ta mikra. An zefgaronis INO me INO ( Albino, Lutino) ta apogona boroun na exoune karafla. Kai an zefgaronis asimi me asimi 50% ton mikron ginoune tiflo. Alo problimata den einai gnosta apo to zefgaroma Kokatil.
 
Back
Top