Γενικά Πως ξεχωριζεις τη θηλυκη φανετα;

Εγγραφή
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
105
Πόλη
Σπάρτη
Την θηλυκη φανετα πως την ξεχωριζεις, εχω ενα αρσενικο σιγουρα γιατι το εχω ενα χρονο και μου εδωσαν ενα φετος χωρις κοκκινο μπροστα να τα βαλω μαζι τι να κανω.
 
Φανέτα

Αρσενικός αριστερά,θυληκιά δεξιά
 

Συνημμένα

  • faneto male- female.webp
    faneto male- female.webp
    7,6 KB · Προβολές: 821
Επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα πριν κάνα δίμηνο (με το φύλο στις φανέτες), όταν δεν είναι εποχή αναπαραγωγής τα αρσενικά δεν παρουσιάζουν το κόκκινο σε στήθος και κεφάλι και είναι σχεδόν ίδια με τα θηλυκά. Θα πρέπει να σηκώσεις τα πούπουλα του στήθους για να καταλάβεις το φύλο. Η βάση στα πούπουλα στα αρσενικά κρύβει το κόκκινο ενώ στα θηλυκά είναι απλά σκούρη (μπορεί να καφετίζει ελάχιστα). Επίσης οι γραμμές στο σχέδιο του στήθους είναι πιο φαρδιές στα θηλυκά αλλά αυτό δεν είναι πάντα ευδιάκριτο. Την εποχή της αναπαραγωγής τα φύλα ξεχωρίζουν όπως φαίνεται από τις φωτό στο θέμα που παρέθεσε η Τζωρτζίνα.
 
Παιδια οκ ταιριαξανε την εβαλα εχθες στο μεγαλο κλουβι και σημερα ηταν παρεα με το αρσενικο δεν ξερω αν ζευγαρωσουν αλλα μια φωτογραφια αν μπορεσω να την ανεβασω θα την στειλω για την υποστηριξη σας...
 
ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΦΥΛΛΟΥ ΦΑΝΕΤΩΝ

Σε μη αναπαραγωγική περίοδο είναι επίσης το ίδιο εύκολο να το ξεχωρίσεις το αρσενικό απο το θυληκό!
Ο αρσενικός έχει έντονες καφέ πλάτες και μια ελάχιστη πινελιά κόκκινου χρώματος στο κεφάλι και στο στήθος, ενώ η θυληκιά είναι τελείως γκρίζα και το καφέ ξεβαμμένο.
 

Συνημμένα

  • carduelis_cannabina_ae7257.webp
    carduelis_cannabina_ae7257.webp
    22,9 KB · Προβολές: 390
  • carduelis_cannabina_dd0214.webp
    carduelis_cannabina_dd0214.webp
    17,1 KB · Προβολές: 515
FOTO KAI OXI MONO

sas stelno 3foto h mia einai gia na katalavete to megewos toy kloyvioy kai ta poylia poy exei
 

Συνημμένα

  • 100_0320.webp
    100_0320.webp
    40,9 KB · Προβολές: 309
  • 100_0316.webp
    100_0316.webp
    71,2 KB · Προβολές: 387
  • 100_0315.webp
    100_0315.webp
    43,2 KB · Προβολές: 636
ρίξε μιά ματιά και εδώ
 

Συνημμένα

  • 1 (Large).webp
    1 (Large).webp
    62,8 KB · Προβολές: 307
  • 2 (Large).webp
    2 (Large).webp
    40,8 KB · Προβολές: 318
  • 3 (Large).webp
    3 (Large).webp
    41,3 KB · Προβολές: 313
  • 4 (Large).webp
    4 (Large).webp
    36 KB · Προβολές: 260
Back
Top